Moskova Uçak Bileti

Moskova

Moskova

Moskova

Rusya’nın başkentine yolculuğa çıkmak için yapılması gereken tek şey Moskova uçak bileti almaktır. Moskova Nehri boyunca uzanan şehir, tarih sahnelerinde 12. yüzyıla kadar rol oynamıştır. Şehrin ismi çoğu kişi için ilk olarak Kremlin Palace ve Kızıl Meydan konumlarını anımsatıyor. Şehir ismini tahmin edildiği gibi şehrin içinden geçen nehirden alır.

Rusya için hem ekonomik hem de siyasal olarak merkezi konum olan Moskova, Sovyetler Birliği’nin çökmesinin ardından birçok uluslararası şirket için merkez haline gelmiştir. Avrupa’da bulunan en büyük şehirlerden biridir, 13 milyon nüfusa sahiptir. Ziyaret için özellikle Nisan ve Mayıs ayları tercih edilebilir. Moskova’ya giden kişiler, farklı lezzetler denemeyi seviyor ise oldukça zengin bir mutfak ile karşı karşıya kalır. Moskova’ya gitmek için Vnukovo Havalimanı uçak bileti alınması gerekir.

Moskova Kremlini

The Great Kremlin Palace, Moskova Nehri yanına kurulmuş olan 28 hektarlık alanda bulunan eski bir şehirdir. Güncel olarak kullanılan kilise, müze ve saraylar içerisinde yer alır. Moskova’da bulunan en görkemli bina Kremlini Sarayı, I. Ivan’ın malikanesi olarak inşa edilmiştir. Tarihte Rus İhtilali’ne kadar olan zamanda Rus çarları için resmi saray olarak kullanılmıştır. Bugün ise Rus devlet başkanının kullandığı ofistir. İtalyan ve Alman mimarlar tarafından tasarlanan mimari, oldukça etkileyicidir. Alan içinde bulunan pek çok saray müze ve kilise haline getirilmiştir.

Granovitaya Palata

Moskova Kremlin’de kullanılan Moskova çarları için ana ziyafet salonu olan bina, geçmişten bugüne gelen tarihi miraslardan biridir. Müjde Katedrali ve Dormition Katedrali arasında yer alan bina, Moskova bölgesinde en iyi şekilde korunmuş olan yapılardan biridir. Sarayın duvarlarında bulunan taş işlemeleri sayesinde dünyada oldukça popülerdir. Dışarıdan yapıya bakıldığı zaman üç katlı gibi görünse de aslında tek kata sahiptir. Kültürel olarak tarihi önemi olan saray, ziyaretçiler tarafından görülmelidir.

Lenin’in Mozolesi

Kızıl Meydan’da bulunan mozole, Rusya için oldukça önemli olan Sovyetler Birliği kurucusu Lenin’in naaşını temsil eder. 1924 yılında ölen lider, kısa sürede mumyalanmıştır, ceset ilk olarak ahşap bir mezara daha sonra da kalıcı olarak inşa edilen mezara konulmuştur. 24 metre ene ve 12 metre boya sahip olan mozolenin kırmızı rengi komünizmi temsil eder. Siyah labrador ise yas temsil etmek için tasarlanmıştır. Tarihi öneme sahip olan yer ziyaretçiler için ilgi çekici olabilir. Moskova’da görülecekyerler arasında bulunmasının sebebi tarihi geçmişidir.

Moskova Metrosu

Moskova metrosuna binme deneyimi oldukça popülerdir ve turistlerin mutlaka deneyimlediği bir eylemdir. Metro istasyonlarına gitmek için yeraltına inmek gerekir. Moskova genelinde 223 metro istasyonu ve 12 hat bulunur. Gitmek istenilen konumlar için toplu taşıma tercih edilebilir ve bu eşsiz deneyim yaşanabilir. Arbatskaya İstasyonu, çeşit renkli granit levhalar ve bronz avizeleri ile dikkatleri çeker. Gorki Parkı yanından bulunan Park Kultury İstasyonu mermer yüzeyleri ile dikkatleri üzerine çekerken, Teatralnaya İstasyonu ise geleneksel kostümler giymiş dans eden porselen heykelleri ile ilgiyi üzerine toplar.

Rusya Devlet Kütüphanesi

Moskova’yı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna cevap arayan kişiler, 2 ile 3 gün içinde verimli bir Moskova gezisi planlayabilir. Kaç gün kalınacağına karar verdikten sonra bu devasa kütüphane mutlaka görülmelidir. Dünya üzerinde bulunan kütüphaneler arasında en büyük ve en güzeller arasında bulunur. Rusya’da ilk defa halka açık şekilde kurulan kütüphanesi, 1862 yılında açılmıştır. Kütüphane içinde bulunan duvarlarda 47 milyondan fazla kitap bulunur. Kütüphanenin büyüklüğü dışında sahip olduğu mimaride oldukça etkileyicidir. Moskova’da görülmesi gereken yerlerden biri olarak turistlerin oldukça sık ziyaret ettiği konumlardan biridir.

Büyük Ivan Çan Kulesi

Moskova için simgeleşen yapılardan biridir, 81 metre yüksekliğe sahip kule oldukça etkileyicidir. Kulenin üzerinde bulunan kubbeler, altından yapılmıştır. Yüzyıllar boyunca şehrin en yüksek yapısı olmuştur. Paskalya ve Ortodoks tatillerinde çan kulesi dinlemeye değer sesler çıkarır. Adını III. Ivan’dan alan kule, parlak altın kubbeli goblen, kokoshnik oymacılığı ve yaldızlı yazıtlar ile süslenmiştir. Gözlem güvertesi, yontulmuş pencereleri, zarif kemerleri ve duvarları ile oldukça büyüleyici bir yapıdır. Kulede geçmiş zamanlarda çıkan yangın çanın kopmasına sebep olmuştur. Çan düştüğü yerde sergilenmeye başlamıştır. Moskova uçak bileti alan herkes mutlaka buraya gelmelidir.

Novodeviçi Manastırı

Şehir için oldukça önemli olan manastırlardan biridir, Yeni Bakireler Manastırı olarak da bilinir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan yapı, 17. yüzyıldan bugüne kadar sağlam bir şekilde gelmiştir. Ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken kısım; kırmızı ve beyaz duvarların uyumudur. Manastırda 5 adet kubbe bulunur, mimarisi ile oldukça farklı olan birkaç kilisede içeride yer alır. Smolensky Katedrali, en eski ve en dikkat çekici olanıdır. Şehir merkezine biraz uzakta bulunan manastır, görülmeye değerdir.

Kızıl Meydan

Dünyaca üne sahip olan Kızıl Meydan, Moskova için geçmişten bugüne kadar hep önemli olan konumlardan biridir. 13. yüzyılda yapılan meydan, 17. yüzyıldan itibaren Kızıl Meydan adı ile anılmaya başlanmıştır. Meydan kurulduğu ilk zamanlarda pazar alanı olarak kullanılsa da günümüzde politik değere sahip bir meydandır. Turistlerin akın ettiği meydanın ismi, meydanda bulunan duvarların renginden geldiği düşünülse de doğru bir bilgi değildir. Rusça’da bulunan güzel anlamına gelen deyimden gelir. Moskova’ya gelmek için Vnukovo Havalimanı uçak bileti almak gerekir, uçaktan indikten sonra bulunan süre içinde Kızıl Meydan ziyaret edilmelidir.

Bolshoi Theatre

Moskova sanat konusunda da birçok zenginliğe sahiptir. Ünlü bir mimar olan Joseph Bove tarafından inşa edilen yapı, opera ve bale gösterileri için vazgeçilmez yerlerden biridir. Rus parası olan 100’lük Rubinlerin üzerinde tiyatro binasını görmek mümkündür. 19. yüzyıl için önemli olan sanat merkezlerinden biridir, bugün ise Rusya için sanatın nabzının tutulduğu yerlerden biridir. Moskova’dagörülecek yerler arasında kültürel bir öneme sahip konumlardan biridir. 

Devlet Tarih Müzesi

Kızıl Meydan’da bulunan müze, şehirde bulunan en önemli müzelerden biridir. Bronz çağın ve 15. yüzyılın eserlerini müze içinde görmek mümkündür. Tarih meraklısı kişiler, sadece bu müzeyi görmek için Moskova’ya gelir. Rusya tarihi açısından önemli bir müzedir, toplam 39 sergi salonuna sahiptir. Müze içinde yaklaşık 22 bin adet obje bulunur.  Vladimir Sherwood tarafından yapılmış olan bina Neogotik tarza sahiptir. Müzede sergilenen eserlerin önemi oldukça büyüktür, fakat binanın mimarisi de bir o kadar etkileyicidir.

Kazan Katedrali

Moskova’nın Polonya işgalinden kurtulması sonucunda 1612 yılında ahşaptan yapılan kilise, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Komünist rejim taraftarlarınca yıkılmıştır. Orijinaline benzemesi için özenle çalışmalar gerçekleştirilmiş ve 1990 yılında yeniden inşa edilmiştir. Kızıl Meydan’da bulunan katedral, görülmesi gereken birçok yere oldukça yakındır. Bu nedenle sırayla hepsine uğranmaya çalışılabilir. Mimari yapısı olarak oldukça ihtişamlıdır, Moskova için özel bir yeri olan kiliselerden biridir.

Moskova’yı gezmek için kaç gün kalmak gerekir diye plan yapmaya çalışan kişiler endişelenmemelidir. Birçok görülmesi gereken yer birbirine yakın konumdadır. 3 günlük bir süreçte dahi oldukça verimli bir seyahat gerçekleştirilebilir. Görülecek onlarca yer olsa da aralarından seçimler yapılabilir.

Paz
16,32°
Pzt
13,73°
Sal
14,36°
Moskova
29 May Çrş, Güneşli
16,52°
Prş
18,07°
Cum
17,48°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery