Aydın Uçak Bileti

Aydın

Aydın

Aydın uçak bileti, sizleri birbirinden farklı manzaralara ve eşsiz doğaya sahip olan Aydın şehri ile fırsatlarla dolu bir biçimde bir araya getiriyor. Aydın, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde, şehir merkezi iç kısımda olmasına rağmen kıyı alanına sahip olan bir ildir. Batıda Ege Denizi, kuzeyde İzmir ve Manisa, doğuda Denizli ve güneyde Muğla ile çevrilidir. Kuşadası sahili, Söke ve Didim ilçeleri Ege Denizi ile sınır komşusudur. Turizm, şehrin bu bölgelerinin ana odak noktasıdır. İç mekânda arkeolojik ve etnografik değerler ön plandadır. Aynı zamanda Buharkent bölgesindeki kaplıcalar, Bozdoğan bölgesindeki Madransu kaynakları, sokakların aynı olduğu Atça bölgesi gibi bölgesel farklılıkları olan ayrıntılarla dolu bir şehirdir.

Aydın bulunduğu konum itibariyle tarihin evrelerinde her zaman çok önemli bir noktada olmuştur. Tarihi geçmişi MÖ 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Verimli toprak ve su kaynakları Menderes Havzasını tarih öncesi kılıyor. Zaman zaman birçok toplumu içine alan bir "medeniyetler vadisi"ne benzer. Ayrıca İzmir, Denizli ve Muğla sokaklarının buluştuğu önemli bir alandır. Bu zamanda konumu şehrin önemini artırmaktadır.

Bir zamanlar 'Traleis' olarak anılan Aydın, Selçuklu, Menteşoğulları ve Aydınoğulları gibi beylikler tarafından kuşatılmıştı. Türk kültürünü özümsemeye başladı. 1426'da Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğine girdi. Uzun bir saltanattan sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından hemen önce Yunanlılar tarafından işgal edildi. Aylarca süren işgalden sonra 7 Eylül 1922'de düşman işgalinden büyük bir savaş ve kahramanlıkla sağ çıktı. Bugün 7 Eylül Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olarak kutlanmaktadır. Aydın'a yapacağınız yolculukta 7 Eylül adında bir kurum ya da yapı ile karşılaşabilirsiniz. Tarih boyunca farklı isimlerle farklı medeniyetler tarafından yönetilse de yakın tarihte bölge halkı milli mücadelelere katkılarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca Aydın, Kurtuluş Savaşı'nda halkın yanında savaşan, kötülüklerle savaşmak için dağlara çıkmış olan, büyük fedakârlıklar ve yardımlar yapan fanilerin şehridir.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Aydın şehrine düzenlenen geziler genellikle yaz turizmi odaklı olduğu için bölge yaz aylarında pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Nisan ayında ortalama sıcaklık 16°C'ye yükselirken, Mayıs ayında 20°C'ye yükselir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama en yüksek sıcaklık 25 ila 27 santigrat derece arasında değişir, Eylül ayında 23 santigrat dereceye, havaların soğumaya başladığı Ekim ayında 18 santigrat dereceye düşer. Ülkenin iç kesimleri veya kuzey kesimleri kadar soğuk olmasa da kış yağışlarının fazla olması nedeniyle ziyaret etmek için en uygun zaman gibi görünmüyor. Aydın, kar yağışının az olması ve kayak pistleri için uygun yükseklik ve yapıların olmaması nedeniyle kış sporları turizminden dışlanmaktadır. Ancak kış aylarında kaplıca tesisleri nedeniyle bölge sadece yaz, ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilmez, kış aylarında da tercih edilebilir. Aydın şehir merkezinde deniz bulunmuyor olsa da özellikle yaz aylarında sahil beldelerine bir gezi planlamanız tavsiye edilir. Üstelik buralarda birbirinden renkli aktivitelere de katılabilirsiniz. Gezi planlarınızı yaparken Aydın uçak bileti fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

 

Aydın’da Nerede Kalınır?

Aydın şehir merkezinde ve sahil kesimlerinde birbirinden farklı pek çok konaklama seçeneği vardır. Sahil kesimlerinde konaklama çeşitliliğinin arttığı, iç kesimlerde ise çeşitliliğin azaldığı söylenebilir. Aydın’da oteller, pansiyonlar, apartlar, kamp alanları ve karavan siteleri başta olmak üzere çok çeşitli seçenek bulunur. Aydın’da oteller ve diğer konaklama seçenekleri her beğeniye, ihtiyaca ve bütçeye yönelik olduğundan sizler seçimlerinizi bu doğrultuda rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlçelerde ise kaplıcalar dışında konaklama tesisleri sınırlı sayıdadır. Kaplıcalar ise hem kaplıca hizmeti hem de konaklama hizmeti sunar. Aydın'ı gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında seçtiğiniz yerden en az 3 günlük yer ayırtmanız önerilir. Çünkü Aydın şehrini keşfetmek için yeterli süre 3 gündür.

 

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın şehri verimli topraklara, sahile ve önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle de uzun süreler boyunca birbirinden farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Aydın çevresinde birçok antik kent, kaplıca otelleri, plajlar ve doğal alanlar bulunmaktadır. Seyahatin bu tür yönlerle dolu olduğunu söylemek abartı olmaz. Hem doğal hem de tarihi nitelikli bir gezi planlarken rotayı takip etmek istiyorsanız Bafa Gölü, Kuşadası, Didim, Trareis Antik Kenti, Aphrodisias Antik Kenti, Milet Antik Kenti, Kaplıcalar, Arap pişti Vadisi, York gibi noktaları ziyaret etmeniz önerilir. Ayrıca güzergâh boyunca karşılaşılan irili ufaklı antik kentleri ve bölgenin müzelerini de ziyarette bulunabilirsiniz. Aydın gezi planınızı eşsiz kılmak için ve bahsedilen tüm noktaları gezmek için Aydın Çıldır Havalimanı uçak bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.

 

Bafa Gölü

Bafra gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölüdür. Aydın'ın şehir merkezinin yaklaşık olarak 90 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Bafra Gölü'nün bir kısmı Muğla il sınırları içerisindedir. Bir zamanlar denize bağlanan göl Menderes Nehri üzerindedir. Günümüzde alüvyon çökelleri denizden 17 kilometre içeride bulunmaktadır. Göldeki küçük adalar da antik kalelerin, kiliselerin ve köylerin kalıntılarını içeriyor. Böylece Bafa Gölü eşsiz bir arkeolojik, tarihi ve coğrafi güzelliğe sahiptir. Yani bu göl hem doğal açıdan hem de tarihi açıdan büyük bir yere sahiptir. Aydın Çıldır Havalimanı uçak bileti fırsatları ile dilerseniz bu bölgeye kolayca erişim gerçekleştirebilirsiniz.

 

Didim

Aydın'da görülecek yerler arasında öne çıkan yerlerden biri şüphesiz Didim’dir. Didim, Aydın şehir merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıktadır ve ortalama yolculuk süresi 1,5 saattir. Hele ki deniz seven tatilciler Aydın'a geldiğinde mutlaka Didim’e uğramalıdır. Bölgenin en ünlü plajı olan Altung Kum Plajı, berraklığı ve kumlu dip yapısı nedeniyle en popüler olanıdır. Didim, deniz turizminin yanı sıra tarihi açıdan da önemli eserlere sahiptir. MÖ 1500 civarında volkanik patlamanın oluşturduğu Sapri Adası'nın dibinde hala kül vardır ve yılın belirli zamanlarında yürüyerek geçilebiliyor durumdadır. Faustina Roma Hamamları ve Apollon Tapınağı Didyma'nın güzelliklerinden sadece birkaçı. Özellikle Apollon Tapınağı, tarihi ve mimarisi açısından MÖ 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Antik çağlardan beri dünyanın en büyük üçüncü tapınağıdır. Sevdiklerini taşa çevirdiği söylenen ünlü Medusa Heykeli de Apollon Tapınağı'ndadır.

 

Kuşadası

Kuşadası pek çok özelliği ile Aydın kentinin en önemli bölgelerinden biridir. Kuşadası, Aydın şehir merkezine 59 km uzaklıkta yer almaktadır. Araçla yaklaşık 45 dakika 1 saat sürmektedir. Yaz severlerin, özellikle de yüzmeyi sevenlerin, bahar ve yaz aylarının eşsiz güzellikteki kumsallarına uğramadan gezilerini tamamlamaları tavsiye edilir. Ayrıca Kuşadası'nın merkezinden yürüyerek 16. yüzyıldan kalma kervansarayları görebilir ve Güvercinli Ada’yı ziyaret edebilirsiniz. Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Kuşadası yakınlarında bulunduğu için bu noktaları da seyahat rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın’da görülecek yerler arasında son olarak Aphrodisias Antik Kenti bulunuyor. Menderes Nehri'nin bir kolu olan bu yer Morsynus Çayı yakınlarında yer almaktadır. Köy olarak kurulmuş, MÖ 2. yy'da kentleşme amacıyla büyümüştür. Burası tarihi açıdan oldukça önemli bir yerdir. Erken Helenistik dönemden Bizans ve aynı zamanda Roma dönemlerine kadar pek çok kalıntıya burada rastlayabilirsiniz.

Sal
14,22°
Aydın
29 May Çrş, Güneşli
16,71°
Prş
17,13°
Cum
16,62°
Cmt
18,89°
Paz
20,89°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery