Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep

Gaziantep

Gaziantep uçak bileti ile kolaylıkla ulaşabilir olan Gaziantep şehri, Gaziantep, Türkiye'nin en kalabalık 9. şehri ve merkezi nüfusa sahip 6. en kalabalık şehridir. Akdeniz bölgesi ile Güneydoğu Anadolu'nun kesiştiği noktada yer alan Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olan Gaziantep; sanayi, kalkınma ve kültür açısından Güneydoğu Anadolu'da ilk sırada yer almaktadır. Eğitim, ticaret ve sanayi şehridir. Hala yaşanılan en eski şehirlerden biridir. Bunun sebepleri arasında Gaziantep'in Anadolu ile Ortadoğu arasında yer alması ve liman şehirlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep Kalesi, Gaziantep'in sembolleri arasında sayılmaktadır.

Gaziantep'te çok sayıda kaynak bulunmasına rağmen doğal göl bulunmamaktadır. Bunun sonucunda şehrin birçok yerinde yapay göller ve barajlar inşa edilmiştir. İlin en önemli nehri Fırat Nehridir. Gaziantep ilinde çok az sayıda doğal orman bulunmaktadır. İl topraklarının sadece %1'i ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlara özellikle meşe ve kızılçam hakimdir. Tüm meşe ormanları bozulmamış ve korunmuştur. Gaziantep'in batı ve kuzey banliyöleri ormanlar, bozkırlar ve çayırlarla çevrilidir. İl topraklarının %60'ı tarıma elverişlidir. Bu kısım tarlalar, zeytin ağaçları, fıstık ağaçları, sebze bahçeleri ve üzüm bağları ile kaplıdır.

Kentin değerli olmasının nedenlerinden biri de tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun kesişim noktasında yer almasıdır. İnsan ruhunu kucaklayan atmosferi ve güven veren samimiyeti ile gönüllerde taht kuran Gaziantep haritasındaki konumu Hatay, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Canlıurfa'nın komşusu olarak kabul ediliyor. Büyük ölçüde el sanatlarına dayalı ticari faaliyetler şehrin merkezinde ve ilçelerinde tüm hızıyla devam ediyor. Gözden kaçan bir diğer detay ise sabahın erken saatlerinde güne başlayan Gaziantepli esnaf ve sanatkarlar, dünyanın dört bir yanından ve yurt içinden gelen yoğun talebe ayak uydurmakta güçlük çekmezler.

Gaziantep Hava Yolu Ulaşımı

Tatil programınızı yol yerine şehrin turistik atmosferinde olmayı tercih ederseniz, Gaziantep havalimanına Gaziantep uçak bileti alabilirsiniz. İstanbul'dan Gaziantep'e, yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 40 dakika, günde 3-4 sefer ve diğer şehirlerden günün veya haftanın belirli saatlerinde uçuş bulabilirsiniz.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Hem tarih, kültür ve mimari meraklıları hem de yeni bir tat arayanlar için bir cennet olan Gaziantep'i keşfetmeye başlayabilmek için Gaziantep gidiş dönüş uçak bileti fırsatlarına mutlaka göz atmanız gerekmektedir.

Gaziantep Kalesi

Bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerine kurulmuş büyüleyici bir yapı olan ve ülkemizdeki birkaç kaleden biri olan; günümüze kadar tam olarak bozulmamış olan Gaziantep Kalesi, bundan yaklaşık 6000 yıl önce Roma döneminde gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş ve bugünkü şeklini Bizans devrinde almıştır. Büyüleyici kaleler inşa etmesiyle ünlü İmparator Justinianus aracılığıyla günümüz görüntüsüne kavuşmuştur.

Osmanlı kaynaklarında 36 kuleli olduğu belirtilen kalenin bugün 12 kulesi vardır ve bu kuleler Gaziantep'in büyüleyici manzaralarından dolayı günün her saati turistlerle dolup taşmaktadır. Memlükler, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar tarafından zaman içerisinde küçük değişikliklere uğrayan Gaziantep Kalesi, 1989 yılında aslına uygun olarak restore edilmiştir. Şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Gaziantep Kalesi'nin surlarından, özellikle geceleri Gaziantep'in en etkileyici manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz.

Rumkale

Fırat ve Merzimen çaylarının birleştiği yerde bir yarımada üzerinde yer alan Rumkale'de, Gaziantep'te başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz büyüleyici bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Antik çağlardan beri birçok uygarlık tarafından kullanılan, Roma ve Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtan Rumkale, dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıların uğrak noktalarından biridir. Dik kaya oluşumlarının büyüleyici manzarası için sık sık ziyaret edilen bu yapıya; Gaziantep gidiş dönüş uçak bileti fırsatları ile kolayca ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

St. Nerses ve Barşavma Manastırı'nı da ziyaret ederek kale içindeki güzel sarnıçları ve yaşam alanlarını keşfetme şansı da yakalayabilirsiniz. Hristiyanlık tarihindeki büyük önemi nedeniyle yabancı turistlerin de ziyaret ettiği Rumkale'de Hz. İsa'nın en ünlü havarilerinden biri olan Yohannes burada yaşamış ve Hristiyanlığı yaymaya devam etmiştir. Yohannes İncili'nin Rumkale'deki bir mağarada kutsal olduğu söylenmektedir.

Hendek bağlantısı koptuğu için hala elinizde bulunan küçük gezi tekneleri ile ulaşabileceğiniz Rumkale'nin bulunduğu bölgeden Fırat ve Merzimen nehirlerinin büyüleyici panoramik manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz. Kaleyi gezerken ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Bey Mahallesi

Gaziantep'in en eski yerleşim bölgesi olan Bey Mahallesi, asırlık tarihi binaları ile fotoğraf turlarının yanı sıra kültür turlarının da uğrak adreslerinden biri haline gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi kaydına ev sahipliği yapan Bey Mahallesi, 1500'lerden kalma etkileyici taş evleri, villaları, camileri, hamamları ve dar sokakları ile size unutulmaz bir seyahat deneyimi sunmaktadır.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Saray Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep'in tarihi atmosferini yaşamak ve keyifli bir alışveriş tatilinin keyfini çıkarmak için ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. 500 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olan ve günümüzde şehrin ticari kalbinin attığı yerlerden biri olan Bakırcılar Çarşısı, tıpkı antik çağlarda olduğu gibi, yüzlerce çeşit el yapımı bronz ürünleri, yöresel yemekleri, baharatları, organik üretimi, kuru gıda ve ürünleri yüzlerce yıldır Gaziantep'te yapılan ortak çalışmayı yansıtır, her zaman hediyelik süslemelerle doludur. Gaziantep havalimanı uçak bileti alarak Bakırcılar Çarşısı’na ulaşabilirsiniz.

Ahşap süslemeli tek katlı küçük el sanatları dükkânlarıyla otantik havasını koruyan hareketli Gaziantep Çarşısı, aynı zamanda yabancı turistlerin de şehri ziyaret ettiği ilk alışveriş yeri olmuştur. Bronz ve pirinç heykellerden ibriklere, çay ve kahve takımlarına, tepsilere, sedef sandıklara, el yapımı sehpalara ve göz alıcı aynalara kadar çok çeşitli ürünleri kolayca ulaşabileceğiniz pazarda satın alabilirsiniz.

Gaziantep Tarihi Gümrük Han

Gaziantep'te mimarlık meraklılarının yanı sıra tarih ve kültür meraklılarına da tavsiye edilen ve Yaşayan Müze olarak da adlandırılanGaziantep Tarihi Gümrük Hanı; şehir merkezindeki Karagöz semtinde Güllük Caddesi üzerinde yer alıyor. 1873-1878 yılları arasında inşa edilmiş iki katlı bir yolcu hanının 2011 yılında yapılan restorasyonu ile açılan ve yeniden yaşayan müze, düşmanlığın en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Geleneksel Osmanlı mimarisi esas alınarak yapılan; geniş avlusu ve taş mimarisiyle Gaziantep'in en güzel yapılarından biri olan Gümrük Han, günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Gaziantep havalimanı uçak bileti satın alarak bu tarihi ve kültürel hanı ziyarette bulunabilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti

Gaziantep görülecek yerler arasında mutlaka sayılan, Türkiye'nin en ünlü antik kentlerinden biri olan ve Nizip ilçesine 10 km uzaklıkta yüksek bir tepe üzerine kurulan Zeugma Antik Kenti, büyüleyici mozaikleriyle dünya çapında ilgi görüyor. Antik kent M.Ö. 300 yılında Büyük İskender'in generallerinden biri tarafından kurulmuştur. MÖ 301'de Roma İmparatorluğu'na bağlanmış ve en parlak dönemini Roma döneminde yaşamıştır. Mozaikler kenti olarak öne çıkan Zeugma Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik araştırmalarda elde edilen paha biçilmez birçok mozaik, Türkiye'nin diğer önemli müzelerinde ve Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmektedir. Gaziantep'in tarihi ve kültürel gezilerinin düzenli yerlerinden biri olan Zeugma Antik Kenti'nde binlerce yıldır bozulmadan kalmış mozaikleri görme şansına sahip olabilirsiniz.

Cmt
34,91°
Paz
28,07°
Pzt
28,39°
Sal
29,07°
Gaziantep
24 Tem Çrş, Güneşli
28,51°
Prş
27,88°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery