Budapeşte Uçak Bileti

Budapeşte

Budapeşte

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan ve doğunun Paris’i olarak adlandırılan şehre gitmek için Budapeşte uçakbileti alınmalıdır. Buda, Obuda ve Peşte’nin bir araya gelmesi ile 1873 yılında kurulan şehir, Tuna Nehri kıyısında bulunur. Ülkenin en önemli şehirlerinden biridir, 2 milyon nüfusa sahiptir. Buda kelimesi ateşi, Peşte ise su kelimesini ifade eder. Bu nedenle Su ve Ateşin Şehri olarak da bilinmektedir.

Budapeşte bölgesinde bulunan ilk yerleşim kalıntıları Taş Devri’ne dayanır. Şehrin tarihi ise MS 89 yılında kurulan Aquincum ismine sahip Roma şehri ile başlar. Tuna Nehri boyunca görülen şehir, dünyada farklı konularda üne sahiptir. Şifalı suları ile ün salan şehir sadece bu nedenden yıl içinde milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Buda Kalesi ve Kale Tepesi şehirde bulunan en tarihi bölgelerdendir. Ferench Listz Havalimanı uçak bileti alarak Budapeşte’ye gitmek mümkündür.

Gallert Tepesi

235 metre olan blok, Tuna Nehri kıyısına uzanır. 140 metre yükseklikte bulunan tepe, yıl içinde pek çok turistin geldiği duraklardan biridir. Gallert ve Rudas Hamamlarının da bulunduğu tepe, 13. yüzyıldan beri insanlara şifalı su kaynakları sunan bir yer olmuştur. 17. yüzyıldan kalan Rudas Hamamı, orijinalliğini koruyan Türk hamamlarından biridir. Tepede bulunan Mağara Kilisesi’de turistlerin dikkatini çeker.

Tepeye adını veren Aziz Gallert’in anıtı tepenin kuzeyinde bulunur. Macaristan’da Hristiyanlığın yayılmasında rolü olan Gallert, önemli bir din adamıdır. Tepede bulunan heykel ise Macaristan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra hayatını bu uğurda kaybeden vatandaşlar için yapılmıştır. Özgürlük Heykeli 1947 yılında inşa edilmiştir.

Buda Kalesi ve Kale Tepesi

Budapeşte’de görülecek yerler arasında ilk sırada bulunan yerlerden birisi burasıdır. Varhegy şeklinde isimlendirilen kale tepesi, Tuna Nehri üzerinde yükselir. 13. yüzyılda inşa edilen Buda Kalesi, 200 odaya sahiptir. Moskova’da bulunan en önemli tarihi yapılardan biri olduğu için turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilir. Kalenin labirentleri, 1980 yılında yenilenmiş ve sosyal bir alan olarak kullanımına uygun hale getirilmiştir. Budapeşte Tarih Müzesi ve Macar Ulusal Galerisi bu bölgede bulunur. Ziyaretçiler birçok anıt ve müzeyi bir arada gezebileceği için burayı rahatlıkla tercih edebilir.

Great Market Hall

Büyük Pazar isimli bu hal, Neogotik tarzda tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Şehirde bulunan önemli alışveriş konumlarından biridir. Asma katında hediyelik eşyalar satılan pazar, üst katında ise tarımsal ürünlere yer verir. 19. yüzyılın sonlarına doğru açılan pazarın kuruluş amacı; açıkta satılan gıdalardan hastalık gelmesidir. Budapeşte’de bulunan tarihi ve en büyük Pazar olması sebebiyle turistlerin uğradığı duraklardan birisidir.

Macaristan Parlamento Binası ve Kraliyet Mücevherleri

Ülkede bulunan en güzel mimari yapılardan birisi Macaristan Parlamento Binası’dır. Budapeşte seyahatinde mutlaka yer verilmesi gerekilen konumlardan biridir. Tarihi dokusu ile oldukça etkileyici bir deneyim yaşatacaktır. Bina, Neogotik tarzda inşa edilmiştir ve dünyada bulunan parlamento binaları arasında üçüncü en büyük binadır. Binada bulunan koridorların toplam uzunluğu 19 kilometredir, ayrıca bina içinde 691 oda bulunur. Parlamento binasının inşasında 40 milyon tuğla ve 40 kilo altın kullanılmıştır. Binada bulunan gösterişli kubbe ise 92 metre yüksekliğe sahiptir. 268 metre uzunluğa sahip bina 123 metre genişliğindedir. Kubbenin yüksekliği sayesinde Budapeşte’de bulunan en yüksek ikinci yapı unvanına sahiptir. Budapeşte’yi gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusu için verilecek cevap seyahat için ayrılabilecek süredir. Kültürel ve tarihi yapılarından sonra doğal güzellikleri ziyaret etmek ve şifalı sularında huzur bulmak isteyen kişiler 3 ile 5 gün arasında bir plan yapabilir.

Macaristan Devlet Opera Binası

Dış mimarisi ile insanı büyüleyen bina, içeride bulundan tasarımları ile etkisinden çıkılmayan bir tarza sahiptir. 1884 yılında hizmete açılan opera binası, bugüne kadar pek çok önemli gösteri ve etkinlik için merkez haline gelmiştir. Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph, binanın yapılma koşulu olarak Viyana Devlet Opera Binası’ndan daha büyük bir yapı inşa edilmeyeceğini belirtmiştir. Binanın hem içinde hem de dışında ülkede öne çıkmış olan sanatçıların eserlerine yer verilmiştir. Opera binasında bulunan oditoryum at nalı şeklinde tasarlanmıştır. Avrupa’da bulunan en etkileyici opera binalarından biri olduğu için turistlerin oldukça dikkatini çeker.

Aziz Stephen Bazilikası

Budapeşte’de bulunan kiliselerden en önemlisi Aziz Stephen Bazilikası’dır. Sahip olduğu mimarisi ve panoramik olarak şehir manzarası bulunan kubbe sayesinde mutlaka görülmesi gerekilen yerlerden biri olmasını sağlar. Kilisenin en önemli bölümlerinden olan kubbesi, yaklaşık 100 metre yüksekliğe sahiptir. Macaristan Parlamento Binası ile şehirde bulunan en yüksek yapıdan diğeridir. Bazilika oldukça geniş bir hacme sahiptir, içeride aynı anda 8500 kişinin ibadet gerçekleştirmesi mümkündür. Venedik Mozaiği, bazilika içinde bulunan en kıymetli mozaiktir. Aziz Stephan’a atfedilen bazilika içinde azizin sağ elinin mumyası sergilenir. Budapeşte uçak bileti alan kişiler, listesine burayı da eklemelidir.

Matthias Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, şehire görülmesi gereken kiliselerden biridir. Kale bölgesinde yer alan kilise, 11. yüzyıldan kalan bir kilise temelinin üzerine inşa edilmiştir. Kiliseye 1300 yıllarında Meryem’in ölümünü tasvir eden bir kapı kabartması eklenmiştir. Mimari yapısında genel olarak Neogotik tarz hakimdir. Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü yıllarda kilise cami olarak kullanılmıştır. Daha sonra Barok tarz ile yeniden inşa edilen kilise, kraliyet ailesi ile ilgili önemli olaylara şahit olmuştur. I. Charles gibi birçok hükümdarın taç giyme törenleri burada gerçekleşmiştir. Mimari yapısı ile oldukça etkileyici olan kilise, turistlerin mutlaka ziyaret ettiği konumlardan biridir.

Szechenyi Termal Banyoları

Budapeşte sahip olduğu kaynak suları ile dünya genelinde üne sahiptir. Şehre gelen termal sularda rahatlamak için tercih edilen konumlardan birisi burasıdır. Termal banyolar arasında en bilinen yer Szechenyi Termal Banyoları’dır. 1913 yılında kurulmuş ve Neoklasik mimariye sahip bir alandır. Üç açık havuz ve 15 kapalı havuzun bulunduğu banyolar, Avrupa’da en çok ziyaretçi alan yer olmasını sağlar. Birçok sağlık sorununa iyi gelen suları nedeni ile dünyanın farklı şehirlerinden buraya turistler yıl içinde farklı dönemlerde gelir. Şifalı suların keyfini çıkartmak için Ferench Listz Havalimanı uçakbileti alınabilir.

Balıkçı Tabyası

Budapeşte’de görülecek yerler arasında bulunan Balıkçı Tabyası, Neogotik kuleleri, revakları, duvarları ve avluları ile oldukça meşhur yerlerden biridir. Toplamda 7 kuleden oluşan tabya, Macaristan’ı kuran 7 büyüğü temsil eder. Yapı dışarıdan bakıldığı zaman kale görünümüne sahip olsa da savaş kalesi değildir. Balıkçılar için inşa edilmiş bir binadır, bu nedenle ismi Balıkçı Tabyası’dır. Şehre panoramik bir manzaradan bakmak için buraya gitmek doğru bir karar olur. Masallarda anlatılan kaleleri andıran yapısı ile dikkatleri üzerine çeken yapı, turistlerin ilgisini çeker.

Tuna Nehri Kıyısında Bulunan Ayakkabılar

Budapeşte’yi gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna cevap arayan kişiler, listelerine burayı da eklemeyi unutmamalıdır. Gidilecek yerlerin konumlarına göre birkaç günlük program yapılabilir. Şehirde yürüyüş yapmak için seçilebilecek en keyifli yer kesinlikle Tuna Nehri’nin kıyısıdır. Kıyıda bulunan 60 çift çelik ayakkabı, sahip olduğu hüzünlü hikaye ile oldukça etkileyicidir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi istilasında hayatını kaybeden Macaristanlılar için yapılmış bir anıttır.

Paz
16,02°
Pzt
17,22°
Sal
17,01°
Budapeşte
22 May Çrş, Yağmurlu
17,82°
Prş
16,63°
Cum
19,52°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery