Ardahan Uçak Bileti

Ardahan

Ardahan

Ardahan

Ardahan uçak bileti alarak tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehri ziyaret edebilirsiniz. Ardahan Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur ve sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden biri olmayı başarmıştır. Şehri ziyaret ederek farklı medeniyetlerin kalıntılarını rastlayabilmek ve ülkedeki doğal güzelliklerin etkileyici manzarasına yakından şahitlik edebilmek mümkündür.

Ardahan Hakkında Bilgi, Gezilecek Yerler, Ne Yenir?

Ardahan uçak bilet al işlemi ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birini keşfe çıkabilirsiniz. Ardahan Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur ve uzun yıllar boyunca Kars’a bağlı kalsa da 1992 yılında il unvanını almayı başarmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ardahan sert karasal iklimin etkisindedir ve bu nedenle şehirde yılın büyük bölümü kar ile kaplıdır. Yılın 6 ayından fazla şehirde kar bulunduğunda kış sporları yapabilmek için Türkiye’de tercih edilmesi gereken yerler arasına Ardahan’da adını yazdırmayı başarmıştır. Şehirde bulunan ve kış sporlarını yapmanızı sağlayan kayak merkezleri sayesinde Ardahan gezisi sırasında keyifli şekilde vakit geçirebilmek mümkündür. 

Ardahan gezisi sırasında görünmesi gereken ilk yer Çıldır gölüdür. Çıldır gölü özellikle kış aylarında donduğu için üzerinde kızaklar ile gezebilmeyi mümkün kılmıştır. Ayrıca gölün üzerinde balık avlayabilmek de mümkündür. Şehri kış ayında ziyaret etmek isteyenler bu gölü ve gölün yaratmış olduğu etkileyici manzarayı mutlaka görmelidir.

Ardahan gezisi sırasında şehrin sahip olduğu tarihi güzellikleri de mutlaka keşfetmek gerekir. Şehrin sahip olduğu tarihi güzellikler arasında Ardahan kalesi bulunur. Bu kale Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilmiştir ve 700 metreyi aşan duvarlara sahiptir. Uzun yıllar boyunca güvenliği sağlamak için hizmet veren bu Kale günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Ardahan gezisi sırasında kayak yapmak isteyen veya kış tatilinde Ardahan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin uğraması gereken mekan ise Yalnızçam kayak merkezidir. Yalnızçam kayak merkezi profesyonel sporcuların antrenman yaptığı için sıkça tercih etti bir kayak merkezidir. Ayrıca kayak merkezi içerisinde amatör olarak kayak yapan veya daha önce hiç kayak yapmamış kişilerin de kayak yapabilmesine olanak sağlayacak 3 adet pist bulunur. Bu pislerde karın ve kışın tadını çıkarabilmek mümkündür.

Ardahan gezisi sırasında tarihi mekanlar arasında Taşköprü kitabeleri de yer alır. Bu kitabı Çıldır Gölü’ne yakın bir konumda bulunur ve Çıldır Gölü’nü ziyaret eden kişilerin mutlaka bu kitabeleri de ziyaret etmeleri önerilir. Kitabelerin tarihi Urartular dönemine kadar uzanmaktadır ve Türkiye’de bulunan en eski kitabelerden biri olması nedeniyle turistlerin uğrak mekanlarından biri olmayı başarmıştır.

Ardahan gezisi sırasında şehirde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri gördükten sonra şehre özgü lezzetlerin de mutlaka tadına bakılmalıdır. Ardahan Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığından hayvancılık ile geçinen bir şehirdir. Şehirde büyükbaş hayvancılığın gelişmesi nedeniyle et ile hazırlanan yemekler oldukça önemlidir. Büyükbaş hayvanlardan elde edilen etler ile hazırlanan yemeklere ek olarak şehirde dikkat çeken bir diğer et ise kaz etidir. Kaz etinden hazırlanan lezzetli yemekler Ardahan gezisi sırasında mutlaka tadılması gereken ürünler arasındadır. Ardahan gezisi sırasında Çıldır Gölü’nde yer alan alabalıkların da tadına bakılmasında fayda vardır. Et yemek istemeyen kişiler ise şehre özgü olan kesme aşı yemeğini tercih edebilirler. Ayrıca hangel ve kete isimli yiyeceklerde mutlaka Ardahan gezisi sırasında tadılması gereken yiyeceklerdir.

Havalimanına Nasıl Gidilir?

Ardahan uçak bileti almak isteyen kişiler şehirde Havalimanı bulunup bulunmadığını merak ederler. Ardahan havalimanına sahip olan bir şehir değildir. Bu nedenle şehre en yakın konumda bulunan Kars Harakani Havalimanı Ardahan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin uçak bileti alabileceği havalimanıdır. Bu Havalimanı Ardahan şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunur ve havalimanına ulaşmak isteyen kişilerin pek çok ulaşım olanağı bulunmaktadır. 

Kars Harakani Havalimanı’na ulaşmak için tercih edilebilecek ilk ulaşım araçları Ardahan otogarından kalkan otobüslerdir. Bu otobüslere binaya yolcular kısa süre içerisinde Kars’ta bulunan havalimanına ulaşabilir. Ayrıca havalimanında yer alan servisler ve Kars otogarından kalkan otobüsler sayesinde Ardahan’a ulaşabilmek mümkündür. Kars Harakani Havalimanı Kars şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer aldığında havalimanına ulaşabilmek için otobüsleri de tercih edebilmek mümkündür. 

Ardahan’a Ulaşım

Ardahan Havalimanı henüz inşa edilmediğinden şehre ulaşmak isteyen kişiler karayolunu tercih edebilirler. Büyük şehirlerden günün her saatinde Ardahan’a ulaşabilmek için otobüs biletleri satılmaktadır. Alınan bu otobüs biletleri ile Ardahan’a kısa süre içerisinde ulaşabilmek ve şehri gezebilmek mümkündür. Ardahan’a ulaşımda kara yolunu tercih etmek istemeyen kişiler karşıda bulunan havalimanına uçak bileti alabilirler. Harakani Havalimanına inen kişiler havalimanında bulunan servisleri ya da belediye otobüslerini kullanarak Ardahan’ın kısa süre içerisinde ulaşabilirler. Ardahan gezisi Ayrıca demiryolu kullanılarak da organize edilebilir. Ankara’dan Kalkan sirenler ile karşılaştıktan sonra karayolu ile Ardahan’a geçebilmek mümkündür.

Ardahan’a Uçuşu Olan Hava Yolları

Ardahan’a karayolu ve hava yolu ile ulaşabilmek mümkündür. Şehre havayolu ile ulaşabilmek için kaçta bulunan havalimanına inmek gerekir. Kars havalimanına uçuşu bulunan havayolları ise şu şekilde listelenebilir:

 • Türk hava yolları
 • AnadoluJet
 • Pegasus Airlines
 • SunExpress

Sık Sorulan Sorular

Ardahan Gezisi Sırasında Kayak Yapabilmek Mümkün Müdür?

Ardahan gezisini kış aylarında getiren kişilerin Yalnızçam kayak merkezinde kayak yapabilmeleri mümkündür. 

Ardahan’a Giden Kişilerin Tatması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Ardahan gezisi sırasında kaz eti kullanılarak hazırlanan yemekler ve kete gibi yöresel yiyecekler mutlaka tadılmalıdır. 

Şehri Hangi Mevsimde Ziyaret Etmek Daha Doğru Olacaktır?

Ardahan gezisini hangi mevsime getirmek gerektiği konusu da oldukça önemlidir. Ardahan özellikle kış aylarında kayak veya kış sporları gibi faaliyetler yapılabilen bir şehir olduğunda şehri kış aylarında ziyaret eden kişilerin sayısı oldukça fazladır. Hem şehirdeki doğal güzellikleri görebilmek hem de kış sporlarını yapabilmek isteyen kişiler ekim ayı itibariyle şehri ziyaret etmeye başlayabilirler.

Ardahan Gezisi Sırasında Konaklayabilmek İçin Nereler Tercih Edilebilir?

Ardahan gezisi sırasında Çıldır ilçesinde yer alan otellerde ve konaklama evlerinde konaklayabilmek mümkündür. Şehri ziyaret etmeden önce otellerden ve konaklama evlerinde rezervasyon yaptırarak uygun fiyatlı şekilde konaklama imkanı elde edilebilir.

Ardahan’da Şehir İçi Ulaşımda Tercih Edilebilecek Toplu Taşıma Araçları Hangileridir?

Ardahan'da şehir içi ulaşımda kullanılabilmek üzere pek çok toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Özellikle belediye tarafından hizmete sunulmuş olan otobüsler ile hem şehir merkezinde hem de ilçeler arasındaki keyifli şekilde yolculuk yapabilmek mümkündür. Otobüslere ek olarak minibüslerde hem Ardahan’ın ilçelerine hem de köylerine gidebilmek için tercih edilebilecek toplu taşıma araçlarıdır. 

Ardahan’ın Gelişmiş İlçeleri Hangileridir?

Ardahan gezisi sırasında şehrin gelişmiş ilçelerini ziyaret ederek konaklayabilmek için daha fazla olanak elde edebilmeniz mümkündür. Senin en gelişmiş ilçesi olarak Çıldır gösterilebilir. Çıldır ilçesinin ardından Posof ilçesi de Ardahan’ın en gelişmiş ilçeleri arasında yer alır.

Şehirden Dönüşte Hediyelik Olarak Neler Getirilebilir?

Ardahan gezisi sırasında alınabilecek hediyelik eşyaları arasında halı ve kilimler ilk sırada yer alır. Şehirde halı ve kilim dokumacılığı geliştiğinden şehri ziyaret eden kişilerin hediyelik eşya olarak bu ürünleri tercih etmeleri önerilir.

Şehirde Gelişen El Sanatları Nelerdir?

Ardahan özellikle halı ve kilim dokumacılığı ile bilinen bir şehirdir. Şehri ziyaret eden kişiler halı ve kilim örneklerini mutlaka incelemelidirler.

Şehirde Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar Hangileridir?

Ardahan gezisi sırasında görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında Ardahan kalesi ve Taşköprü kitabeleri yer alır.

Şehirdeki Doğal Güzellikler Arasında Görülmesi Gereken İlk Yer Neresidir?

Ardahan uçak bilet al işlemi ile ziyaret etmiş olduğunuz şehirden görmeniz gereken ilk doğal güzellik Çıldır gölüdür. Çıldır gölü özellikle kış aylarında kızak yapmak için tercih edilen bir göl olsa da yaz aylarında da etkileyici manzarası ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Ardahan’a Uçuş Bilgileri 

 • Hedef Havalimanı: Kars Harakani Havalimanı 
 • Gidilecek Havalimanı IATA Kodu: Kars Harakani Havalimanı KYS 
 • Gidilecek Şehir Adı: Ardahan 
 • Hizmet Veren Havayolları: Türk Hava Yolları 
 • Anadolujet 
 • Pegasus Airlines 
 • Sunexpress 
 • Lufthansa 
 • Popüler Havayolu Şirketi: Türk Hava Yolları: Türk Hava Yolları 
Paz
6,62°
Pzt
6,28°
Sal
7,5°
Ardahan
29 May Çrş, Bulutlu
9,33°
Prş
10,04°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery