Erzurum Uçak Bileti

Erzurum

Erzurum

Erzurum uçak bileti fırsatları, sizleri muhteşem şehir Erzurum şehrine en hızlı ve en ideal şekilde ulaştırıyor. Dadaşlar Diyarı ve aynı zamanda da Evliyalar Şehri olarak bilinen Erzurum 761.174 nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük şehridir. Aynı zamanda Türkiye'nin 19. büyük şehridir. Nüfusunun %49,99'u kadın ve %50,01'i erkek olması ile eşitliği ile öne çıkan yoğun nüfuslu bir şehirdir. Tarih öncesi birçok siyasi olaya tanık oldu. Sebebi ise coğrafi yapısı nedeniyle önemli bir merkez olmasıdır.

Erzurum ilk olarak Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde kurulmuştur. Erzurum; Sasani, Kimmer, İskit, Med, Bizans, Pers, Ural, Roma, Arap, Moğol, İlhanlı ve Safevi hanedanlıklarına ev sahipliği yapmıştır.

Erzurum’a Ne Zaman Gidilir?

Kış turizmi ile bilinen Erzurum'a bir gezi planlıyorsanız, kış ayları en güzel ve en rahat zamanlardır. Erzurum, kışları çok soğuk geçen karasal bir iklime sahiptir. Kışlar uzun ve sert geçer, bu nedenle yapılacak çok eğlenceli şeyler ve yapılacak aktiviteler vardır. Yazlar sıcak ve son derece kısa ömürlüdür. Her yıl özellikle kış aylarında Erzurum, Kış Şenliği etkinliğinde kapılarını birçok misafire açıyor. Seyahat planlama tavsiyesine ihtiyacınız varsa, ziyaret etmek için en iyi zaman Aralık'tan Mayıs'a kadardır. Dağlarıyla ünlü Erzurum, her yıl binlerce insanı kayak yapmaya çekmeyi başarmaktadır. Palandöken kış aylarında kayak yapılacak eşsiz bir yerdir. İspir bölgesinde heyecan verici rafting, tüm yıl boyunca gezi güzergahınızı zenginleştirebilir. Su sporları tutkunları yaz aylarında İspir'de Çorhu Nehri üzerinde rafting yapabilirler. İstanbul’dan uçak ile yaklaşık 2 saat süren bu şehre Erzurum uçak bileti fırsatları ile konforlu ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Erzurum’da Nerede Kalınır?

Erzurum şehrinde birbirinden farklı pek çok konaklama seçeneği bulunur. Erzurum’da oteller, pansiyonlar ve butik otellerde konaklama imkânına sahip olabilirsiniz. Tarihi güzelliğinin çoğunu rahatça görmek için şehir merkezine daha yakın bir otel seçebilirsiniz. Bu, seyahatiniz sırasında kısa sürede birçok yeri ziyaret etmenizi ve günün sonunda otelinize konforlu bir şekilde dönmenizi sağlar. Erzurum’da oteller her beğeniye, her ihtiyaca ve her bütçeye hitap etmekte olduğu için oteller arasından dilediğiniz gibi bir otel seçebilir ve seyahat öncesinde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Erzurum Gezilecek Yerler

Her mevsim farklı bir güzelliğe sahip olan bu şehir, gezilecek yerler ve görülecek yerler ile yoğun bir şekilde doludur. Bu nedenle kısa sürede birçok yeri keşfetme imkânına sahipsiniz. Erzurum'u gezmek için kaç gün kalmak gerek sorusu bu noktada devreye girecektir. Sizler Erzurum’a bir gezi planlamak istiyorsanız ve Erzurum'u gezmek için kaç gün kalmak gerek diye merak ediyorsanız bu şehri ideal bir şekilde gezmek için en az 3 gününüzü ayırmanız gereklidir.

Yakutiye Medresesi

1910 yılında kurulmuş olan Yakutiye Medresesi pek çok kişinin; özellikle de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kurucusu Hoca Yakut Gazani; Gazan Han ve Bolgan Hatun adına yaptırmıştır. Özellikle Ramazan ayında İslam'ın birçok tarihi kalıntısını bulabileceğiniz müzenin önünde birbirinden renkli pek çok aktivite gerçekleşir. Anadolu kaplı avlulu medreselerin en büyüğüdür. Medreseyi bu kadar büyük yapan kesinlikle içindeki işçiliktir. Medrese, leopar ve kartal figürleri, hurma yaprakları, taç kapı süslemeleri vb. süsleme ve motifler ile donatılmış bir durumdadır. Yakutiye Medresesi, tur sırasında objektife yansıyan muhteşem görüntülerle Türkiye İslam'ı Çalışmalarında ve etnografya ile ilgili olarak önemli bir nokta haline geldi. Şehir merkezindeki bu müzeye kolay bir şekilde erişim gerçekleştirebilirsiniz.

Nene Hatun Milli Parkı

1993 Savaşı olarak bilinen Türk-Rus savaşı esnasında ele geçirilmiş olan Aziziye Kalesi'ni genç yaştaki birçok erkek ve kadına geri almaları emredildi. Nene Hatun cesur bir insandır. 1995 yılında Yılın Annesi seçildi ve adı tarihe ve gönlümüze kazındı. Kentin simgesi haline gelen kentte kendi adıyla anılan bir anıt dikildi. Nene Hatun Milli Parkı, şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yeri seyahat programınıza eklemek size fotoğraf dolu bir an bırakacaktır.

Palandöken

Türkiye'de kış turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Palandöken’dir. Kış turizmi noktasında Palandöken yalnızca Türkiye’de değil dünyada da tanınmakta ve oldukça da beğenilmektedir. Çünkü Palandöken dünyanın en dik kayak pistlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinden gelen otobüsler gün boyu çalışır, böylece her zaman kayak yapabilirsiniz. Palandöken, her gün çevre illerden birçok misafirin ziyaret ettiği, karın tadını tam olarak çıkarabileceğiniz birkaç yerden biridir. Palandöken genellikle yılın 6 ayı karlarla kaplıdır. Geceleri yıl boyunca çok sayıda turisti çeken kayak merkezi, gün içinde ışıklı ve müzikli, hareketli bir spor aktivitesiyle ziyaretçilerine birbirinden eğlenceli ve keyifli anlar yaşatmaktadır. Otelde dinlenmek ve otel olanaklarından yararlanmak için bu bölgedeki otelleri de tercih edebilirsiniz. Erzurum Havalimanı uçak bileti fırsatları ile Erzurum’a ulaşabilir; buradan da doğrudan otelinize gidebilirsiniz.

Erzurum Saat Kulesi

Gözetleme kulesi olarak hizmet vermekte olan Erzurum saat kulesi 1124 yılında inşa edilmiştir. Erzurum'un simgesi haline gelen saat kulesi tarihe adeta ışık tutmakta olan eserlerden biridir. Ayrıca Erzurum Saat Kulesi, Erzurum halkı tarafından “Kule” ve “Tepsi Minare” olarak da anılmaktadır. Saatin kuleye ne zaman takıldığına dair çeşitli teoriler vardır ancak net bir bilgi yoktur. Rivayete göre kuleye ilk takılan saat Kırım Savaşı esnasında Ruslar tarafından kaldırılmış. Etrafı kırmızı tuğlalarla çevrili olan bu kule Erzurum'daki en eski kuledir ve İslam döneminden kalmadır. Ağırlıklı olarak Batı mimarisi olan kulenin yüksekliği ise 11,5 metredir.

Rüstem Paşa Bedesteni

Rüstempaşa Bedesteni, Osmanlı mimarisi söz konusu olduğunda öne çıkan yapılardan biri olarak görenleri adeta kendine hayran bırakmaktadır. Taşhan ismi ile de anılmakta olan bu çarşı dönemin sadrazamı olan Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmıştır. Bu yerlere Osmanlı döneminde kapalı çarşı denirdi. Bu kültür uzaktaki tüccarları eğlendirmekle başladı. Bedesten'de mescitler, develer, eşekler, atlar ve daha fazlası bulunmaktadır. Dikdörtgen bir avluya inşa edilmiş kapalı çarşıdaki tek ortak manzara ortu taşıdır. Bu işçilik çok güzel bir şekilde yansıtılmıştır. Şehrin kalbinde yer alan Taşhan, yerel halkın uğrak yeri olan en işlek çarşıdır.

Narman Peribacaları

Narman Peri Bacaları, şehir merkezine 90 kilometre uzaklıktaki Narman kasabasında yer almaktadır. Vadi yamaçlarından esen rüzgarlar ve sel sularının tüf yapılarını aşındırmasıyla oluşan peribacaları çok ilginç ve büyüleyici doğal oluşumlardır. Erzurum'un birçok yerinde olduğu gibi Narman'ın peri bacaları da etkileyici fotoğraflar çekilebilmektedir. İlginç bir şekilde, 'kırmızı perilerin ülkesi' olarak da bilinen peribacaları, rüzgâr ve yağmurun kumlu toprağı aşındırmasıyla oluşmuştur. Bu görsel şölen için başka bir küresel benzetme, Amerika'nın Colorado Kanyonu'dur. Turist sayısının yıldan yıla arttığı Erzurum'da Narman'ın Peri Bacaları turizmde önemli bir rol oynuyor. Burası yıl boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle eğer Erzurum’a gezi planlamayı düşünüyorsanız burayı mutlaka gezi planınıza dâhil etmelisiniz. Bu doğa harikasını gezi planınıza eklemek ve kolay bir ulaşım gerçekleştirmek için Erzurum Havalimanı uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

  

Cum
8,57°
Cmt
4,62°
Paz
6,49°
Pzt
6,5°
Sal
8,5°
Erzurum
22 May Çrş, Güneşli
10,78°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery