Tel Aviv Uçak Bileti

Tel Aviv

Tel Aviv

Tel Aviv

Tel Aviv uçak bileti fırsatları ile pek çok kişi bu bölgeye rahat, konforlu ve de pratik bir şekilde ulaşabilmektedir. Tel Aviv uçak bileti ile kolayca ulaşılan bölgede oldukça farklı seyahat deneyimleri yaşamak, pek çok yer ve yapıyı yakından keşfetmek son derece mümkündür.

Tel Aviv, İsrail'in Kudüs'ten sonra ikinci büyük şehri ve ayrıca başkentidir. İsrail, Kudüs'ü başkenti ilan ediyor, ancak uluslararası toplum Tel Aviv'i başkenti olarak tanıyor. 2016 yılı verileri itibariyle 435.855 nüfusa sahip olduğu tespit edilmiş olan şehir, İsrail'in ekonomik ve finans merkezi konumunda. Ortadoğu'nun en büyük ikinci ekonomisi olan Tel Aviv, dünyadaki küresel şehirler arasında 42. sırada yer alıyor. Bunun da ötesinde, maliyet söz konusu olduğunda cep yakan bir şehir. Bölgenin en pahalı, dünyanın ise en pahalı 14. şehridir. İsrail'in sanatsal, sosyal ve kültürel merkezi olan Tel Aviv, aynı zamanda uluslararası bir şehir olarak önemli bir turizm destinasyonudur. Ünlü plajları, barları ve kafeleri, şehir içi ulaşımının rahat olması ve 27-24 açık dükkân ve marketleriyle 'Akdeniz'in hiç uyumayan şehri' olarak anılıyor. Akdeniz'in yeni başkenti olarak da bilinen Tel Aviv, Lonely Planet Gezi Rehberi tarafınca 2011 yılında dünya üçüncüsü seçilmiştir. National Geographic tarafından dünyanın en iyi 9. sahil kenti seçildi. Ayrıca LGBT şehirleri arasında her yıl düzenlediği gösteri ve yürüyüşlerde sergilenen şehrin duyarlılığına da bir göz atalım. 1909 yılında Yafa Şehri yanında kurulmuş olan şehir zamanla büyümüş ve Yafa'dan ayrılmaya başlamıştır. Kent için bir isim arayışı 1910'da başladı ve "Bahar Tepesi" gibi bir anlam ifade eden Tel Aviv kelimesi birçok olasılık arasından seçildi. Şehrin adı yenilik ve kara üzerine inşa edilmiş yeni bir medeniyet anlamına gelir.

Tel Aviv’e Ne Zaman Gidilir?

Tel Aviv bölgesinde, Akdeniz iklimi hâkim konumdadır. Yazlar çok sıcak ve nemlidir. Şehre seyahat etmek için en uygun zaman Nisan'dan Ekim'e kadardır. Sıcaktan bunalmak istemiyorsanız nisan, mayıs, eylül ve ekim ayları en güzel aylardır. Mart ve Nisan özellikle keyiflidir. Bu aylarda sıcaklık yükselmeye başlıyor ve şehir hala yaz turistleriyle dolu. Ancak iklim hala Akdeniz'de yüzebilecek kadar sıcak değil. Özellikle yaz mevsimi, Tel Aviv'i ziyaret etmek için en popüler zamandır ve bu, plaj mevsimidir. Tel Aviv'i gezmek için kaç gün kalmak gerekir noktasında mutlaka bu detayları göz önünde bulundurmanız önerilir.

Tel Aviv’de Ne Yenir?

Orta Doğu'da bir Avrupa şehri olan Tel Aviv, başka hiçbir yerde bulamayacağınız eşsiz mutfağıyla misafirlerini memnun ediyor. İnsanlar inançlarına göre et ve süt ürünleri tüketmezler. Ancak Rusya, Yemen ve Avrupa'dan ilham alan harika lezzetler var. Sıcak havanın ve sürekli enerjinin tatlı bir yorgunluk yarattığı şehirlerde bile harika lezzetler bulunabilir. Tel Aviv'i gezmek için kaç gün kalmak gerekir, bu bölgede nereler keşfedilmelidir gibi soruları merak ediyorsanız, Tel Aviv lezzetlerini denemeye de mutlaka zaman ayırmanız önerilir.

Tel Aviv Gezilecek Yerler

Mimarisi, tarihi merkezi, kumsalları ve sıcak insanlarıyla Tel Aviv, mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biri. Bölgeyi iç karışıklıklardan kurtaran halk, yaşama gücünü yeniden kazandı. Bu nedenle insanların yaşama sevincini yansıtırlar. Kültürel hayatın geliştiği bir şehirde farklı kültürlerden insanları bir arada görmeniz mümkün. Ben Gurion havalimanı uçak bileti fırsatları ile sizler de bu bölgeye ziyarette bulunabilirsiniz. Pek çok yeri yakından keşfedebilir ve oldukça keyifli bir tatil planı gerçekleştirebilirsiniz.

Tel Aviv Limanı

Akdeniz'e bakan bir kıyı şeridi ile şehrin kuzeybatısındaki iş ve eğlence bölgesi. 1936 yılında Otzar Mifalei Yam tarafından oluşturulmuş olan bu eşsiz liman, Tel Aviv'in en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi ve yılda dört milyondan fazla turist çekiyor. Yakındaki kafe ve restoranlar gibi çeşitli sosyal olanaklar, bölgenin her daim canlı ve dinamik kalmasına yardımcı oluyor. Son yıllarda kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçen liman, New York'taki Times Meydanı’nı andırmakta olan eğlence ve kültür mekanlarıyla dolu.

Old Jaffa

Tel Aviv'de görülecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Old Jaffa, her yıl yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Eski Yafa olarak da bilinen bu yer, 4.000 yıllık tarihi ile dünyanın en eski liman kentlerinden biridir. Eski İbranice eserlere bile konu olmayı başarmış olan eşsiz eski kent ziyaretçilerine zamanda bir yolculuk vaat ediyor. Sanat galerileri, dükkânları, kuyumcuları, muhteşem bahçeleri ve irili ufaklı sokaklarında dolaşırken sizi karşılayan restoranları ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Yarkon Parkı

Yıl boyunca ziyaretçilere açık olan parkta geniş çimenlikler, yürüyüş ve bisiklet parkurları, oyun alanları, yapay göller ve oyun alanları bulunmaktadır. Büyük bir konser salonu, su parkı ve büyük kuş kafesi içeren parkı yılda 16 milyondan fazla misafir ziyaret ediyor. Tel Aviv gezinizde huzurlu anlar yaşamanıza yardımcı olacak olan bu parkı keşfetmeden şehirden ayrılmayın.

Beyaz Kent

2003 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan bölge, Bauhaus akımını en iyi şekilde yansıtabilmeyi başarabiliyor. Hem estetik hem de oldukça ilginç bir görüntü yaratacak kadar işlevsel bir mimariye sahip olan bu yapılar, 2. Dünya Savaşı sırasında İsrail'e kaçmış olan Almanlar tarafından yapılmıştır. Çöl ve Akdeniz ikliminin yarattığı termal etkileri en aza indirgemek için ışığın birçok tonu ve renginde tasarımı tamamlanmış olan bu binalar görülmeye değer. Özellikle Dizengoff, Kalisher ve Maze Caddesi bu yapıların incelenebileceği başlıca noktalardır.

Palmach Müzesi

İsrail Devleti'nin kurulmasından önce Devrim Savaşı sırasında savaşan savunma örgütlerinin ve aktivistlerin unsurlarını içeren bu kurum, daha sonra ülkenin Savunma Kuvvetlerine entegre edildi. Bu eşsiz müzenin yapım imzasını İsrailli mimarlar Zvi Hecker ve Rafi Segal taşıyor. Multimedya katkılı müzeler, Tel Aviv'in ilgi çekici yerlerinden biridir.

Tel Aviv Sanat Müzesi

Tel Aviv'de bulunan bu müze 1932'de faaliyete geçti. Yahudi ressam Maurice Gottlieb'in Yom Kippur Sinagogu'nda Dua Eden Yahudiler ve ünlü Fransız Empresyonist ressam Claude Monet'nin Giverny'deki Tahıl Dağları, her geçen gün genişleyen bir tesiste sergileniyor. Tesis, yerel sanatçıların heykellerine ve tablolarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin müzeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Ben Gurion havalimanı uçak bileti fırsatları ile sizler de bu eşsiz müzeye yakından göz atabilir, pek çok fotoğraf çekebilirsiniz.

Büyük Sinagog

Shalom Kulesi'nin doğu tarafındaki dini yapı, 1922'de Yehuda Majdovich tarafından tasarlandı. 1926 yılında Allenby Caddesi üzerinde açılmış olan Büyük Sinagog, en son 1970 yılında yenilenmiştir. Cam, beton ve aynı zamanda çelikten yapılmış manevi bir yapı, Tel Aviv'deki Yahudiler için en ilgi çekici ibadet yerlerinden biridir. Tel Aviv'in en gözde cazibe merkezlerinden biri olan Dohany Sokağı Sinagogu mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Tel Aviv'de görülecek yerler listenize sizler de bu eşsiz yapıyı eklemeyi düşünebilirsiniz. Aynı zamanda civarda bulunan diğer önemli eser ve yapılara da ziyaretiniz esnasında uğramayı planlayabilirsiniz.

Paz
21,58°
Pzt
22,81°
Sal
23,44°
Tel Aviv
29 May Çrş, Güneşli
21,71°
Prş
21,36°
Cum
21,51°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery