Amsterdam Uçak Bileti

Amsterdam

Amsterdam

Amsterdam

Amsterdam uçak bileti almak isteyen kişiler, elinde olan zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için iyi bir plan yapmalıdır. Gezilip görülecek oldukça fazla yer olan şehirde, kimse zamanını boşa geçirmemelidir. Gezilecek yerler hakkında araştırma yapılmalı ve plan oluşturulmalıdır. Kültür ve sanata doyulacak bir seyahat gerçekleştirmek mümkündür. Özgürlük kavramının varlığına ikna edecek bir şehirdir. Amsterdam’da kış ve sonbahar ayları oldukça sert geçer. Soğuk havalarda Amsterdam’ın tadını çıkartmak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle Nisan ayı ile Ekim ayı arasında bulunan tarihlerde gidilmesi daha uygun olabilir.

Her yıl 27 Nisan günü kutlanılan Kral Günü, gezi planına denk getirilmeye çalışılabilir. Geleneksel olarak kutlanan bayram, ülkenin sokaklarında renkli ve keyifli anlara şahit olunmasını sağlar. Kişilerin imkanına göre 4 ile 5 gün arasında zaman ayırması daha verimli şekilde gezi planı yapılmasını sağlar. Sadece 2 gün içinde de Amsterdam’ın görülecek yerlerine gitmek mümkündür. İstanbul üzerinden Amsterdam’a geçiş yapılabilir. Genellikle her gün bu iki şehir arasında seferler bulunur. Schipholhavalimanı uçak bileti seçenekleri arasında en uygun olanı tercih edilebilir.

Red Light District

Amsterdam denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri kesinlikle Red Light District olacaktır. Birçok ülkede ve şehirde şahit olunmayacak bir kültürün parçasıdır. Milyonlarca turistin ilgisini çeken bu sokak, adını hava karardığı zaman ortaya çıkan kırmızı ışıklardan alır. 2000 yılından itibaren yasal hale getirilmiş olan seks işçilerini bu sokakta görmek mümkündür. Striptiz şovları, kahve dükkanları, seks oyuncakları ve seks işçilerinin yoğunlukta olduğu bir sokaktır. Çoğu kültürün alışık olmadığı bu ortam oldukça ilgi çeker.

Müzeler Bölgesi

Amsterdam’da görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan bu konum kesinlikle görülmeye değer. Hollandalı ressamların sanat tarihi üzerinde önemli bir etkisi bulunur. Pek çok ünlü ressamın nereli olduğu bilinmese de isimleri bilinir. Van Gogh, Rembrandt ve Vermeer gibi isimlerin Hollanda’da yaşamıştır. Kültürel gezilerden hoşlanan kişiler için oldukça keyifli vakit geçirmek için oldukça iyi bir seçim olabilir. Bölgede bulunan bütün müzelere gitmek oldukça zaman alabilir ancak aralarından seçim yaparak birkaçı ziyaret edilebilir. Amsterdam bölgesinde bulunan müzelerin önlerinde oldukça uzun sıralar oluşur, bu nedenle müze planı yapan kişilerin erken saatlerde gitmesi önerilir.

Anne Frank’ın Evi

İkinci Dünya Savaşı’nda Anne Frank, babası ve yanlarında bulunan 6 kişi Yahudi oldukları için Naziler’den saklanmak zorunda kalır.  Anne Frank bu zorlu dönemleri günlük tutar, hayatta kalan tek kişi babası olur ve günlüğü kitap olarak bastırır. Saklandıkları ev 1960 yılında müze haline getirilmiştir. Günlük, hayat hikayesi ve fotoğrafların olduğu müzede oldukça etkileyici anlar yaşayabilirsiniz. Müzeleri tek tek gezmek isteyen kişiler, Amsterdam’ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusunu sorabilir. Geziyi verimli şekilde değerlendirmek isteyen kişiler 5 günlük bir plan yapılabilir.  

Bloemenmarkt

Hollanda’nın lalelerinin dünyaca üne sahip olduğu bilinmektedir. Osmanlı dönemlerinde Hollanda’ya gönderilen lale soğanları sayesinde dünyaca üne kavuşmuştur. Çiçek Pazarı, turistlerin bu nedenle oldukça sık ziyaret ettiği yerlerden biridir. Amsterdam’da bulunan Çiçek Pazarı, dünyada bulunan tek yüzen çiçek marketidir. Renkli ve hoş kokular eşliğinde oldukça keyifli bir tur yapılabilir. Sadece lale değil birçok farklı çeşitte çiçeği bu pazarda görmek mümkündür. Hediyelik eşya satan dükkanlar ve peynircileri burada yer alır. Birçok çiçeğin tohumunun da satışı yapılıyor, sevdiklerinize güzel ve farklı hediyeler alabilirsiniz.

Dam Meydanı

Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın bulunduğu meydan ziyaret edilmesi gerekilen yerlerden biridir. Amsterdam uçak bileti almadan önce yapılan listeye burası da eklenmelidir. Şehirde bulunan en ünlü meydan burasıdır. Tarihi mimarilerin bulunduğu meydanda pek çok turiste rastlamak mümkündür. Alışveriş yapmaktan hoşlanan kişiler, bu meydana bayılır. Farklı markaların mağazaları, restoranlar ve barlar bu meydan etrafında bulunur. Keyifli vakit geçirmek için uğranması gereken duraklardan biridir. Şehirde oldukça ünlü olan yapılardan biri olan Yeni Kilise burada bulunur. Dünyaca üne sahip olan Madame Tussauds Müzesi, Dam Meydanı’nda yer alır. Farklı aktiviteleri bir arada barındıran bu konuma uğramak oldukça verimli olabilir.

Hollanda Değirmenleri

Amsterdam ziyaretinde akla lale, peynir ve müzeler geldiği kadar yel değirmenleri de gelir. Hollanda için oldukça önemli olan bu yapıları görmek için farklı duraklara uğranabilir. Şehirde bulunan 8 yel değirmeni aktif olarak kullanılır. Suyu çekmek ve buğday üretmek amacıyla yel değirmenlerinden faydalanılır. Hollanda’nın bir kısmı deniz seviyesinin altında bulunur, tehlikeli durumlara karşı önlem almak amacıyla inşa edilmiş bu değirmenler, oldukça önemlidir. Amsterdam’ın doğusunda bulunan De Gooyer Yel Değirmeni, Hollanda bölgesinde bulunan en uzun ahşam değirmendir. Do Gooyer Yel Değirmeni içine giriş yapmak mümkün değildir, ancak terasına çıkılabilir. Yakında bulunan Brouwerij’t IJ Birahanesi, değirmenden sonra uğranacak ikinci durak olabilir. Alkol tüketen kişiler önce birahaneye giderek bira alıp güneşli günün tadını terasta çıkartabilir.

Heineken Experience

Amsterdam’a gelmek için Schiphol havalimanı uçak bileti alan kişiler, burayı ziyaret edip etmemek konusunda kararsız kalabilir. Seyahat için ayrılan süre 2 günden fazla ise burası da ziyaret edilebilir. Dünya çapında oldukça ünlü olan bira üreticilerinden biri olan Heineken, Hollanda menşeilidir. Dünyada bulunan bira üreticileri arasında en büyük 3 firmadan biridir. Bira fabrikası ziyaret edilirken bira yapımını izleyebilir ve gerekli bilgilere erişilebilir. Turistlerin oldukça ilgisini çeken müzelerden biridir. İnternet üzerinden bilet almak mümkündür, ziyaret etmeyi düşünen kişiler bu şekilde bilet almayı tercih etmelidir. Yaklaşık bir buçuk saat süren tur sonunda ziyaretçilere üretilen biralardan ikram edilir.

Waterlooplein Bit Pazarı

Amsterdam’da bulunan meydanlardan biri olan Waterlooplein, merkezde bulunur. Konum olarak Amstel Nehri’nin yanında yer alır. Günlük olarak bit pazarı kurulan bu meydan da oldukça fazla ziyaretçi bulunur. Waterlooplein Market, bölgede bulunan en eski ve ünlü bit pazarıdır. Antika eşya seven kişilerin gezerken oldukça keyif alacağı yerlerden biridir. Sokak lezzetlerinin de satıldığı bu yerde yöresel yiyecekler yeme ve atmosferi görmek için fırsat sunulur. Amsterdam’da görülecekyerler arasında en keyifli noktalardan biridir, turistlerin oldukça fazla vakit geçirdiği yerlerden biri burasıdır. Herkesin ilgisini çekecek bir şeyler bulması mümkündür.

Vondelpark

Şehirde bulunan en büyük park burasıdır, Hollanda genelinde de oldukça ünlü parklardan biridir. Vondelpark, yıl içinde yaklaşık 10 milyon kişi tarafından ziyaret edilir. Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi yakınında bulunur. Turistlerin ilgisini çektiği kadar yerel halkında sıklıkla gittiği bir parktır. Özellikle güneşli günlerde kalabalık olan yerlerden biridir. Yeşil ağaçların arasında yürüyüş yapmak ya da çimlerde havanın tadını çıkartmak için bu parkta mola verilebilir.

Amsterdam’ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna cevap arayan kişiler, görülecek yerlerin değerlendirmesini yapmalıdır. Farklı bir ülkede gidilecek şehirlerden biri olan Amsterdam, kültürel, mimari ve doğal güzellikleri ile oldukça zengindir. Bu nedenle seyahatten beklentinin ne olduğuna karar verilmelidir. Görülecek yerlerin birçoğu birbirine yakın bulunduğu için gün içinde zamanı verimli şekilde değerlendirmek mümkündür.

Pzt
17,41°
Sal
12,32°
Amsterdam
29 May Çrş, Yağmurlu
13,07°
Prş
11,69°
Cum
11,75°
Cmt
13,03°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery