Balıkesir Uçak Bileti

Balıkesir

Balıkesir

Balıkesir uçak bileti kampanyaları ile gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Balıkesir Ayvalık ve Cunda gibi yerleri ile biliniyor olsa da doğal güzellikleri ve keşfedilmemiş yerleri ile görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Marmara Bölgesi2nin güneyinde ve Ege Bölgesi içerisinde bulunan alanı ile iki denize de komşu durumdadır. Sahil kasabaları ve Ayvalık tostu gibi lezzetleri ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Balıkesir içerisinde gezilecek ve görülecek birçok farklı nokta bulunmaktadır. Bu nedenle Balıkesir’i gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna verilebilecek net bir yanıt yoktur. Ziyaretçilerin az bir zamanları varsa bu noktada tekrar Balıkesir’i ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Büyük bir alanı kaplamasından dolayı sadece hafta sonu içerisinde tüm güzelliklerin görülme imkânı bulunmamaktadır. Tarihte Misya ve Karesi adlarıyla bilinmişlerdir ve Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından tercih edilen yerlerden birisi olmuştur. Temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olduğu için Balıkesir’e gidildiğinde yöre lezzetlerinin tadılması tavsiye edilmektedir.

 

Kaz Dağları

Balıkesir denildiğinde ilk akla gelen ve görülesi gereken yer bol oksijen kaynağı Kaz Dağlarıdır. 1994 yılında milli park ilan edilen Kaz Dağları 21 bin hektarlık alanı kaplayan bir güzelliğe sahiptir. Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından ziyaretçilerin tercihidir. Ziyaretçilerin Kaz Dağları içerisinde yaptıkları yürüyüşlerde daha önce görmedikleri bitki türlerini görmeleri mümkündür. Ayrıca oksijen miktarı olarak İsviçre’den sonra ikinci sırada bulunmaktadır. Kaz Dağları içerisinde kampçılık, dağ yürüyüşü, yürüyüş, kuş gözlemciliği gibi imkânlar bulunmaktadır. Ayrıca doğaya zarar verilememesi adına avlanma gibi aktiviteler yasaklanmıştır. Ek olarak doğaya verilebilecek zararı engellenmek adına ücretli girişler bulunmaktadır.

 

Ören ve Adramytteion Antik Kenti

Ören yeri denize sıfır bir konumdadır ve oldukça eski bir tarihi bulunmaktadır. Ayrıca Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından içerisinde bulunan ulu çınarlar koruma altına alınmıştır. Antik kent Edremit’e ismini vermiştir. Ören ismi de burada bulunan ören yerinden dolayı verilmiştir. Antik kent kalıntıları Roma zamanına kadar dayanmaktadır. Çoğu bölümleri günümüze kadar gelememiş olsa da ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca küçük ve şirin Ören mahallesinin de ziyaret edilmesi için Balıkesir’de oteller mahalle içerisinde ve sahil kenarında da bulunmaktadır.

Cunda Adası

Balıkesir denildiğinde ziyaretçilerin sıklıkla akıllarına gelen yer Cunda Adasıdır. Piri Reis’in kitaplarında Yund olarak ifade edilen ve geçen yıllarda Cunda ismi verilen ada aslında Alibey Adası olarak bilinmektedir. Ayvalık içerisinde bulunan 22 adadan birisi ve en büyüğüdür. Oturma izni verilen tek adadır. Yunan işgalinde Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithafen Alibey Adası ismi verilmiştir. Cunda adasında temiz bir deniz ve doğal güzellikler ziyaretçileri karşılamaktadır. İki adet köprü ile anakaraya bağlanan adaya köprüler ya da tekne yoluyla gitmek mümkündür. Ziyaretçilerin rahatlıkla zaman geçirebilmeleri için Balıkesir’de oteller Cunda Adası içerisinde de bulunmaktadır.

 

Altınoluk

Altınoluk Edremit’e bağlı bir mahalle olsa da Çanakkale’ye sınır komşusudur. Balıkesir’de görülecek yerler içerisinde bulunan turistik yerlerden bir tanesidir. Kaz Dağları eteklerinde yer alan Altınoluk Şahindere Kanyonu, Darıdere Tabiat Parkı ve Cunda Adası gibi ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca altınoluk içerisinde tarihi yerleri gezmeyi seven ziyaretçiler için Antandros Antik kenti bulunmaktadır. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Mavi bayrak sahibi plajı ile ziyaretçilere temiz deniz ve güzel bir yürüyüş parkuru imkânı sunmaktadır.

 

Akçay

Akçay Balıkesir’de görülecek yerler arasında yer almasından dolayı özellikle yaz aylarında turist akınına uğramaktadır. İçerisinde ziyaret edilecek birçok yer vardır. Ayrıca küçük bir Ege kasabası olmasından dolayı da olukça beğenilmektedir. Akçay’a yapılan ziyaretlerde Kızılkeçili, Güre, Çamlıbel ve Zeytinli mahallelerinin görülmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca Sütüven şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti Akçay içerisinde bulunmaktadır. Doğal güzellikler ve tarihi yapıları ile tercih edilen Akçay içerisinde kordon kısmında yürüyüşler yapılması ve tatlı kafelerinde oturarak akşamın tadının çıkarılması mümkündür. Ayrıca Altınkum Plajı’nda incecik kumlar ile muhteşem bir yaz tatili mümkündür. Balıkesir Merkez Havalimanı uçak bileti fırsatları ile kolay bir şekilde Akçay’a ve muhteşem yaz tatiline ulaşmak mümkündür.

 

Küçükköy

Özellikle tarihi yerleri gezmeyi seven ziyaretçiler için önerilen bir yer olan Küçükköy’ün tarihi Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar dayanmaktadır. Sultan Mehmet burada konaklamalar yapmıştır. Tarihte Rumlar tarafında da kullanılan Küçükköy yakınlarında Sarımsaklı Plajları bulunmaktadır. Bu nedenle plaja gelen ziyaretçilerin görmeden gelmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Kyzikos Antik Kenti

Kapıdağ Yarımadasında bulunan antik kent Bandırma’ya 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Balıkesir Merkez Havalimanı uçak bileti kampanyaları ile Balıkesir’e gelindiğinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Roma döneminden kalma yapıların görülmesi mümkündür. Kazı çalışmaları devam ediyor olsa da gidildiğinde agora, boleuterion olarak ifade edilen kent meclisi, liman, amfi tiyatro, nekropol, sur duvarları gibi yapıların görülmesi mümkündür.

 

Şahindere Kanyonu

Doğal güzelliği ile ziyaretçiler tarafından tavsiye edilen Şahindere Kanyonu içerisinde berrak ve soğuk suyun yanında mesire alanları bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında gezilmesi tavsiye edilmektedir. Akan derenin yanında yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Kanyon içerisinde tercih edilen yürüyüş ve dağ yürüyüşü yapmaktadır. Doğaya zararın az aza indirilmesi adına kanyona girişler ücretlidir.

 

Ayvalık Evleri ve Ayvalık Sokakları

Ayvalık evleri Safranbolu evlerine benzerliğiyle ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Ayvalık sokaklarında bulunan dar sokaklar ve kendine özgü yapılar ile ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Neredeyse 150 yıllık bir geçmişe dayanan evlerin bazıları tarihi eser olarak tescillenmiştir. Rengârenk kapılar ile ziyaretçiler tarafından başarılı fotoğrafların çekilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca birçok hediyelik eşya bulunması da mümkündür. Doğal güzellikleri ile özellikle yaz aylarında dinlenme imkânı sunmaktadır.

 

 

Aya Yanni Kilisesi-Saatli Camii

Zamanında çok önemli bir kilise olarak kullanılmıştır. Üzerinde bulunan saat dolayısıyla Saatli Camii olarak da bilinmektedir. 1850 yılında inşa edilen kilise bir Hristiyan dini yapısından dönüştürülmüştür. Yöreye ait sarımsak taşı kullanılmıştır.

 

Avşa Adası

Balıkesir uçak bileti fırsatları ile ziyaret edildiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Avşa Adası’dır. Berrak suyu ile ziyaretçilerin ilgisini çeken ada içerisinde sakin koyları bulunmaktadır. Ayrıca her bütçe için konaklama fırsatlarını bünyesinde barındırmaktadır. Granit kumsalları ile dikkat çekicidir. Özellikle son zamanlarda Avşa Adası’na ilgi çok fazla arttığı için ulaşım açısından bir sıkıntı oluşmamaktadır.

 

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası olarak bilinen doğal oluşum volkanik patlama sonucunda ortaya çıkmıştır. İsmini yarımadanın yüksek bir noktasında bulunan kayadan almaktadır. Çünkü kaya üzerinde ayak izi şeklinde bir yapı bulunmaktadır. Ancak bu eski zamanlarda ait bir sunaktır ve halk tarafından ayak izi olarak düşünülmüştür. Özellikle günbatımı manzaraları ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

 

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Anıt müze olarak kullanılan yapı bölgede bulunan en eski kiliselerden bir tanesidir. İki katlı ve üç kubbeli şekilde tasarlanmıştır. İçerisinde bulunan freskler, desenler ve sütunlar dolayısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Bu noktada Balıkesir’i gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna verilecek yanıt kalınabilecek en çok gün kalınması gerekliliğidir. Özellikle bahar ve yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir.  

Balıkesir
29 May Çrş, Güneşli
9,01°
Prş
16,95°
Cum
17,69°
Cmt
18,59°
Paz
20,2°
Pzt
20,85°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery