Batman Uçak Bileti

Batman

Batman

Batman

Batman uçak bileti fırsatları, sizleri Batman şehri ile bir araya getiriyor. Bu sayede bu şehre daha hızlı ve daha pratik bir şekilde erişiminiz gerçekleşmiş oluyor. Batman; Güneydoğu Anadolu'da bir ildir. Zengin bir tarihe sahip ve Dicle'nin öldüğü topraklara yayılmış bir Batman. Hasankeyf Doğa harikaları arasında antik kentler, 3.000'den fazla mağara, Orta Çağ'dan kalma tarihi köprüler, Eski Çarşılar, cami minareleri ve tarihi yapılar yer almaktadır. 1990 yılına kadar hızlı bir gelişim sergileyen Batman, Mayıs 1990'da Siilt'in Besili, Kozluk ve Sason ilçeleri ile Mardin'in Hasankeyf ve Gertuş ilçeleri merkezi olarak ilhak edilerek Türkiye'nin 72. ili oldu.

Batman, Batman Ovası üzerinde, Dicle Nehri ile Batman Çayı arasında bulunmaktadır. Şehir, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerini Ortadoğu'ya bağlayan karayolunun kenarında yer alıyor. Bu şehir deniz seviyesinden 550 metre yüksekliktedir. Batman hava, kara ve demiryolu ile oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına da sahiptir. Ankara ve İstanbul’dan Antalya, İzmir ve Adana gibi birçok destinasyona günlük direkt uçuşlarla seyahat etmek isteyenler için ayrıca birçok şehirden aktarmalı uçuşlar vardır.

Batman'in tarihiyle ilgili en eski bilgiler Mitoloji ve Herodot'un Tarihi'nde bulunur. MÖ 550'de Medo kralı Abtigestin'in torunu Cyrus, yaygın verilere göre, düşmanı El Pagasso tarafından yenildi ve Media bölgesinin kuzeybatı ucundaki bir ülkeye çekildi. Diğer bir görüş ise, Cyrus'un bölgeye Pers egemenliğine yenik düşmemek için yerleştiğidir. Sizler bu geniş tarihi değerlere sahip olan şehre ulaşımınızı dilerseniz Batman uçak bileti fırsatları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Batman’a Ne Zaman Gidilir?

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki şehirlerden biri olan Batman, uzak bir Akdeniz iklimine sahiptir. Ortalama yıllık yağış miktarı 750-1000 mm civarındadır. Kışlar genellikle sert ve de soğuk geçmektedir. Bu bölgede yazlar çok sıcaktır, ancak yer yer yağışlara da rastlanmaktadır. İlkbaharda Vesili ve Batman Ovası'ndaki otlakların bolluğu, Orta ve Doğu Anadolu'dan mevsimlik koyun ve sığır göçlerini de beraberinde getirmektedir. Batman'ı gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında hangi mevsimi tercih edecek olursanız olun birkaç gününüzü ayırmanız bu şehri tam olarak keşfedebilmeniz için yeterli olacaktır.

Batman’da Nerede Kalınır?

Batman şehrinde TPAO, Tüpraş, Öğretmenevi, Batman Polisevi gibi kamuya ait olan konaklama seçeneklerinin yanı sıra pek çok sayıda pansiyon ve otel de bulunmaktadır. Batman’da oteller yıldız belgeli ve ödüllüdür. Özellikle de son 20 yılda büyük bir şekilde gelişim göstermiş olan Batman’da oteller genellikle şehir merkezinde veya şehir merkezine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Buna ek olarak havaalanına yakın oteller de mevcut. Bu sayede kişiler diledikleri yerden otel ayarlayabiliyor. Buna ek olarak Batman’daki oteller her zevke, ihtiyaca ve bütçeye hitap etmeyi de başarıyor.

Batman’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi söz konusu olduğunda hem tarihi hem de kültürel pek çok özelliği ile oldukça öne çıkarmayı başarmış olan Batman birbirinden farklı manastıra, kiliseye, mağaralara ve çeşitli doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Misafirlerini bu noktalarda ağırlıyor. Sizler de bu yerlere ve çok daha fazlasına Batman Havalimanı uçak bileti fırsatlarından yararlanarak kısa süreler içerisinde ve konforlu bir şekilde erişim gerçekleştirebilirsiniz.

Hasankeyf

Hasankeyf'in jeopolitik yapısı tam olarak bilinmemekle birlikte çok eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Bugün bir kısmı halen konut olarak kullanılan çok sayıda mağaranın bulunması, insanların bu bölgeye eski zamanlarda yerleştiğini göstermektedir. Hasankeyf Kalesi'nin tarihi MS 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Dicle Nehri kıyısında yer alan Hasankeyf, medreseler, rasathaneler, hastaneler ve kurumlarıyla bölgenin bilim ve kültür merkeziydi. Günümüzde trafik yollarının ve ticaret merkezlerinin hareket etmesi nedeniyle önemini yitirmiştir. Bu yer, zengin tarihi mimarisi nedeni ile 1981 yılında koruma altına alınmıştır. Ancak GAP'ın altındaki Ilısu barajı nedeniyle bu tarihin tamamı tamamen sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf, insanlığın yerleşik hayata geçtiği günlerden, tarihin karanlık çağlarından beri bir sığınak ve yerleşim yeri olarak hizmet vermiştir. Bu mağaralar özgün yapılarını ve çok işlevli özelliklerini koruyarak günümüze kadar gelebilmiştir. Bu mağaraların tahminen 4000 veya daha fazlasında Sümerler, Asurlar ve Babilliler yaşıyordu. Karşı kayadan, birleşik kaplara dayalı sifon benzeri bir sistemle temiz su sağlanıyordu. Boru düz bir zemine serilip kayaya kanal açıldıktan sonra 200 metre derinliğindeki bir vadiden mağaraya taşınmıştır. Hasankeyf Su Uygarlığı'nda fizik yasalarından ilham alan pek çok su sistemi görebiliriz. Hem Hasankeyf’e hem de Hasankeyf Mağaralarına Batman Havalimanı uçak bileti fırsatları ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tarih dolu anlar yaşatacak olan bu yerlerde birbirinden keyifli zamanlar geçirebilir ve pek çok fotoğraf da çektirebilirsiniz.

Zeynel Bey Kümbeti

Batman görülecek yerler arasında bulunan ve Akkoyunlu Beyliği'nden (1460-1487) Akkoyunlu Beyi Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey için yaptırılan türbe pek çok ziyaretçinin ilgisini her daim çekmeyi başarmıştır. Kubbenin kuzey kapısındaki kitabe Anadolu türbe geleneğinin ilk örneğidir ve "11 Ağustos 1473 Otrukberg Savaşı'nda" yazılmıştır. Şehit Bahadır Han Hasan Bey'in oğlu Zeynel Bey için yaptırıldığı söylenmektedir. Düzlem dairesel, tavan kubbe şeklindedir. 3 Vücudu dışarıdan saran diğer tarafın altında Çini sıraları üzerine yazılan "Allah Muhammed Ali" kitabesi kubbenin mimari yapısına farklı bir estetik kazandırmıştır. Bu türünün tek örneği olduğunu gösterir. Silindirik yapının mimarı Abdülrahman oğlu Pir Hassan adında bir kişidir.

Batman Müzesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli müzelerinden biri olan Batman Müzesi'nin üç salonu bulunuyor. Neolitik Salon, Ilus Salonu ve Hasankeyf Salonu'nda daha eski dönemlerden eserler sergilenmektedir. Bu arada dışarıdaki müze parkında da ulusal ve uluslararası birçok girişime ilham verecek çalışmalar yapılıyor.

Batman Müzesi'nin en önemli eseri 2011 yılında yapılan kazılarda bulunan Oyun Taşı'dır. Başur Höyük'ten bahseden eserleri, Dikilitaş, Tun Mezar Hediyeleri ve Tanrı Bes takip etmektedir. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan tarihi buluntular hakkında detaylı bilgi, sergi salonlarındaki projeksiyonlarda bulunabilir. Bazı eserler hasar görmüş ve özel laboratuvarlar tarafından restore edilmiştir. Şanslıysanız burayı görebilirsiniz. Batman Müzesi, içerdiği eserlerin yanı sıra size yol gösterme özelliğine de sahiptir. Müzenin çevre illerde kazılar gerçekleştiren sorumluları çok sayıda kurtarma operasyonu gerçekleştirmiştir. Müzenin bir diğer misyonu da arkeolojik kazılara ilham vermek. Museumpark projesi bu misyonda bir adımdır. Müze bahçesindeki bir egzersiz alanı, arkeolojik kazıların nasıl yapıldığını anlatıyor.

Kaynak: Batman.gov.tr

Bozikan Kalesi

Batman’da görülecek yerler arasında bulunan bir diğer popüler yer ise Bozikan Kalesi. Batman'ın Sason semtindeki tarihi kale, adını veren Bozikan köyünün sınırları içinde kalıyor. Kalenin üzerinde herhangi bir kitabe bulunmamakla birlikte, tarihçiler mimari yapısına dayanarak 4. yüzyılda yapılmış olabileceğini söylüyorlar. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Bozikan Kalesi, Bizans döneminden korunmuş son derece değerli bir tarihi eserdir. Yıllar içinde mükemmel şekline ulaşmamış olsa da, kaleye bakmak bile o zamanlar aslında ne kadar aktif konumda olduğunu anlamamızı sağlıyor. İpek Yolu üzerindeki bir ticaret merkezinde bulunan kale, bölgeyi yıllar boyunca sıkı bir şekilde yönetmiştir.

Batman
22 May Çrş, Güneşli
30,04°
Prş
20,05°
Cum
17,94°
Cmt
16,93°
Paz
17,39°
Pzt
19,28°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery