Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale

Çanakkale

Çanakkale uçak bileti, sizleri Marmara bölgesinin öne çıkan şehirlerinden biri olan Çanakkale şehri ile bir araya getiriyor. Üstelik bu sayede Çanakkale kentine seyahat planlamayı düşünenler bu seyahatlerini çok kısa süreler içerisinde ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Çanakkale, kuzeybatı Anadolu'da canlı ve derin tarihi ile dikkat çeken bir şehirdir. Asya ve Avrupa kıtalarında kurulmuş olan bu şehir tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 1915 ve 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Denizde ve karada büyük bir muharebeden sonra İtilaf kuvvetleri Türklere yenildiler ve bu zafer Çanakkale kentinin önemini adeta kavratmayı sağladı.

Çanakkale'nin bulunduğu bölge birbirinden farklı pek çok kültürün yaşamakta olduğu bir yerdi. İnsanlığın yerleşik yaşamından tarihsel çağların başlangıcına burada onlar kadar önemli medeniyetler vardı. Tarihin hızlı akışında binlerce yıl boyunca farklı eller tarafından tasarlanan alan, bu kültürlerin izlerini mimarisine ve yaşayan kültürüne yansıtıyor. Anadolu'nun geri kalanı gibi Çanakkale de Neolitik dönemde (MÖ 8000 - MÖ 5500) iskân edilmiştir.

İki kıtada yer alan bir şehir olan Çanakkale, farklı iklim özelliklerine sahiptir. Şehrin güneydoğusunda bulunmakta olan Türkiye'deki Kaz Dağları, 1994 yılında milli park olarak koruma altına alınmıştır. Şehrin %55'i ormanlarla kaplıdır. Yoğun yağış sebebi ile şehirde pek çok bitki çeşidi yetiştirilebilmektedir. Bu nokta birçok bitki bilimcinin dikkatini çekmiştir. Homeros'un İlyada'sında geçen Truva kardelen, Truva bölgesinin endemik bitkilerinden biridir.

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Çanakkale kenti; Konumu nedeniyle geçiş iklimi etkilerine maruz kalır. Akdeniz ve aynı zamanda Karadeniz iklimlerinden etkilenmekte olan bu kentin genel olarak havası ılımandır. Ancak, nispeten kuzeydeki konumu nedeniyle, kış sıcaklıkları güneydekilere göre çok daha düşüktür. Edremit Körfezi Akdeniz iklimine sahipken, Gelibolu Yarımadası ve orta bölge daha serin bir iklime sahiptir. Balkanlardan gelmekte olan soğuk hava dalgası da kentin iklimini büyük bir ölçüde etkiler. Ve rüzgâr hızını artırır. Yıl boyunca çok az kar yağar, ancak ilkbaharda yağmur yağar. Kar şehri yılda en fazla 8 gün kaplar. Çanakkale deniz kıyısı bölümdeki hava sıcaklığı ile içerideki sıcaklık seviyesi farklıdır. Tüm yıl boyunca en düşük sıcaklık eksi 10 santigrat derece ve en yüksek sıcaklık 38 santigrat derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık 14,7 derece, nem oranı ise %72,6 olarak ölçülmektedir. En düşük sıcaklıklar Şubat ayında görülmektedir. Maksimum sıcaklıklar Ağustos ayında gözlemlenir. Çanakkale rüzgârlı bir şehirdir ve Aralık, Ocak ve Şubat ayları oldukça yağışlıdır, bu nedenle ilkbahar ve yaz, iklimin şehirde konaklamaya uygun olduğu dönemler olarak kabul edilebilir. Sizler bu eşsiz şehre Çanakkale uçak bileti fırsatları aracılığı ile konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat edebilme şansından yararlanabilirsiniz. Çanakkale'yi gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında ise bu şehre en az 3 gün ayırmanız gerekli olacaktır.

Çanakkale’de Nerede Kalınır?

Çanakkale, eşsiz doğal anıtlara ve tarihi kültür birikimine sahip çok katmanlı bir şehirdir. Çanakkale, geçmişe dalmak için ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Bu bakımdan Çanakkale, yılın her dönemi pek çok yerli ve de yabancı turisti ağırlamaktadır. Şehrin konaklama seçenekleri diğer birçok şehirde olduğu gibi belirli bir semtte yoğunlaşmamaktadır. Konaklama için özel niteliklere sahip birçok alan tercih edilmektedir. Çanakkale’de oteller, pansiyonlar ve butik oteller gibi pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Tüm bu konaklama seçeneklerinden şehrin her yakasına kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Çanakkale’de oteller her bütçeye ve her ihtiyaca yönelik olduğu için seyahat planlayanlar bu noktada diledikleri gibi tercihler gerçekleştirebilmektedir.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale kenti yerleşim olarak çok geniş bir alanı kapsamamaktadır. Bu nedenle Çanakkale'yi gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında şehre 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Şehir, Türk ve dünya tarihi açısından birçok toplum oluşturmuş olduğundan, her daim dikkat çekmeyi başarmış bir şehirdir. Örneğin Truva antik kenti, tarihi ile birlikte insanlık tarihinde de önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Kaz Dağları Ulusal doğal yaşamın yanı sıra dünyadaki yaşamın en önemli noktalarından biri olma özelliğini taşıyor. Baba Kare, Assos, Şehitlik ve daha nicelerine Çanakkale Havalimanı uçak bileti fırsatları ile kolay bir şekilde erişiliyor. Bu sayede eşsiz ve özel bir Çanakkale gezisi sizleri bekliyor.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Bu milli park, Gelibolu Yarımadası'nın güney ucunda yer almaktadır. Park, 33.000 hektarlık bir alanı kaplar ve Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında yer alır. 1973 yılında kurulan park, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan bir koruma alanıdır. Tarih ve tabiat hazinesi olarak dikkat çeken bu alan, Şehitler Anıtı ile birlikte 'Milli Park' olarak belirlenmiştir. Parkta 250.000'den fazla Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askeri ve 60.000'den fazla Türk askeri için mezar ve anıtlar bulunuyor. Savaş alanları, mezarlar ve tarihi ve anıtsal statüye sahip anıtların yanında gemiler, toplar, siperler, kaleler ve hisarlar görülebilir. Aynı zamanda parkta M.Ö. Ayrıca M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan harabeler ve anıtlar vardır. Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Çanakkale Şehitleri Anıtı, tarihi mimarisiyle büyük ilgi görüyor. Çanakkale Havalimanı uçak bileti ise tarih hayranlarını tüm bu noktalara en konforlu şekilde ulaştırıyor.

Babakale

Çanakkale’de görülecek yerler arasında her daim sayılan Baba Kale, Asya kıtasının en batı noktasıdır. Adını burada bulunan kaleden alan Babacare, eski zamanlarda Lecton veya Lektos olarak anılırdı. Homeros'un İlyada destanı, Strabon'un Amasya Coğrafyası, Ege ve Marmara Denizi'nin ikiye ayrıldığı Babakale'den Geographika adlı kitabında bahsedilmiştir. Baba Kale'nin Osmanlı tarihindeki rolü 18. yüzyıla rastlar. III. Ahmet 1725 seferinde son derece şiddetli bir fırtınaya yakalanmıştır. III. Ahmet buraya doğal bir limana sığınmıştır. Yöre halkı korsanlardan bıkınca şikâyet ederler. III. Ahmet bu görevi Şansölye'ye emanet eder. Çıkarılan ferman nedeniyle, kaleyi inşa etmek için ülkenin dört bir yanından mahkûmlar çağrılır. Mahkûmlara Bababunu'daki yoğun çalışmaları sonucunda serbest bırakılma sözü verildi. Patrona Halil'in isyanı patlak verdiğinde inşaat yarım kaldı ve tamamlanması çok daha ileri bir tarihe ertelendi. O dönemde kalede cami ve ev gibi 40 yapının olduğu biliniyor.

Kaz Dağları

Çanakkale’de görülecek yerler arasında ve hatta Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Kaz Dağları, görenleri adeta kendine hayran bırakmaktadır. Kazdağları dünyada çok önemli bir orman alanıdır. Alplerden sonra dünyanın en çok oksijen üreten bölgesidir. Kaz Dağları'nın mitolojideki adı İda'dır. Dağların konumu nedeniyle bölge eşsiz bir bitki örtüsüne sahiptir. Sonuç olarak, yüksek oksijen üretim hızı sağlanır. Ege Denizi'ne bakan geniş dağlık bölgede kara ve deniz iklimleri bir arada bulunur. Kaz Dağları, doğal ve aynı zamanda kültürel öğeleri olan bir bölgedir. Adatepe, Yunan kültüründe insanların tanrı Zeus'a adak adadığı bir sunaktır. Giyimden çadıra, ev aletlerinden Türkmen kültürüne kadar pek çok şeyi bu bölgede keşfedebilirsiniz. Ayrıca burada bulunmakta olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, UNESCO'dan özel bir ödül almıştır. Müze emekli bir öğretmen olan Alibey Kudar aracılığı ile yaptırılmıştır.

 

 

Çanakkale
24 Tem Çrş, Güneşli
22,99°
Prş
23,82°
Cum
23,05°
Cmt
22,7°
Paz
23,76°
Pzt
26,47°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery