Denizli Uçak Bileti

Denizli

Denizli

Denizli

Gezginlerin uğrak noktalarından birisi olan Denizli’de görülecek yerler oldukça fazladır. Denizli doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir. Kış tatillerinin de vazgeçilmez yerlerinden bir tanesi olan Denizli’de gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusunun cevabı şüphesiz ayırılabilecek en uzun zamanının ayrılması olacaktır. Ege Bölgesinde bulunan ve İzmir’den sonra gelen büyükşehirlerden birisi olan Denizli, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit yerinde konumlanmıştır.

Denizli kendisine has Denizli horozu ile bilinmektedir. Bu yüzden hediyelik eşyalar arasında Denizli horozu heykelleri görülmesi mümkündür. Gezilecek yerleri ile dikkatleri kendi üzerine çeken Denizli içerisinde oldukça fazla üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Ayrıca yerel ve uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Sanayi ve ticaret merkezi olması ile de önem arz etmektedir.

 

Pamukkale Travertenleri

Ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen yerlerin başında Pamukkale Travertenleri gelmektedir. Denizli uçak bileti imkânları ile kesinlikle görülmesi gereken noktalardan birsi olan Pamukkale Travertenleri Denizli ilinin sembolüdür. Doğal oluşumların bulunduğu yere zarar verilememesi için ayakkabısız giriş imkânı vardır. Ücretli giriş ile verilebilecek zararın en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Özellikle İlkbahar ve Yaz mevsimlerinde ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.

Laodicea

Denizli’nin merkezine neredeyse 37 km uzaklıkta bulunan Laodicea Antik kenti küçük bir antik kenttir. Seleukos kralı eşi Laodicea için M.Ö. 2.yüzyılda yaptırmıştır ve halen sağlamlığını korumaktadır. Ayrıca Hristiyanlık tarihi için de önem arz etme ve kutsal bir yapı olarak görülmektedir.

 

Hierapolis Antik Kenti

Denizli içerisinde bulunan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri ile birlikte Unesco Dünya Mirası listesi içerisinde bulunmaktadır. Kutsal kent olarak da bilinmektedir. İçerisinde dini yapılar ve tapınaklar bulunmaktadır. Kent Hierapolis, Geç Helenistik ve Erken Hristiyanlık dönemlerinde kullanılmış olsa da halen yapısını korumaktadır. Ancak deprem kuşağı üzerinde bulunduğu için derin zararlar oluşmuştur. Bu zararlardan sonra tekrar inşa edilmiştir. Zarar verilmemesi adına ücretli giriş mümkündür. Ayrıca Hierapolis Antik Kentine karayolu imkânı ile ulaşılması da mümkündür.

 

Güney Şelalesi

Denizli’nin güneyinde bulunan Güney şelalesi koruma altında bir şelaledir. Birinci derece SİT alanıdır. Kusursuz bir doğal güzelliği ile ziyaretçilerin dikkatini çeken Güney Şelalesi 20 metre yükseklikten dökülmektedir.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Denizli merkezine neredeyse 55 km uzaklıktadır ve her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sıcaklık oranı oldukça yüksek olan termal yerler bölgesi içinde bulunan Karahayıt şifa kaynağı olarak görülmektedir. Ayrıca Denizli’de oteller ziyaretçilerin termal sulara yakın olmaları için bu bölgede de bulunmaktadır.

 

Keloğlan Mağarası

Türkiye içerisinde turistik faaliyetlere açık olan 14 mağara bulunmaktadır. Keloğlan Mağarası da bu faaliyetler için kullanılan bir mağaradır. 6 metre yüksekliği ve 145 metrelik bir gezinti yoluna sahiptir. Binlerce yıl öncesinde oluşan mağara içerisinde sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Havasının sağlığa iyi geldiği düşünülmektedir. Özellikle doğal oluşumları görmek isteyen kişiler için gözden kaçmaması gereken bir noktadır.

 

Antik Havuz

Denizli içerisinde bulunan Antik Havuz Kleopatra Havuzu özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Denizli’de görülecek yerler arasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesidir. M.S. 7.yüzyılda Denizli çevresinde yaşanan deprem ile oluşan havuz içerisinde yıkılan agoranın sütunlarını görmek mümkündür. Antik havuza gelenler tarafından tercih edilen neredeyse 15 hamam da yine bu çevrede bulunmaktadır. Ücretli bir şekilde giriş imkânı olan havuzun kullanım saatleri değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bağlarbaşı Teleferiği

Denizli içerisinde yayla turizminin artırılması amacıyla kurulan Bağlarbaşı teleferiği ile altı dakika gibi bir sürede 300 metre yükseklikten 1400 metre yüksekliklere ulaşılması mümkündür. Teleferik üzerinde 24 kabin vardır ve bir saat içerisinde neredeyse bin yolcunun taşınması mümkün olmaktadır. Denizli’de oteller arasında bulunan bazı oteller teleferik ile ulaşım sağlanan tepede ziyaretçiler için bulunmaktadır.

 

Akhan Kervansarayı

Özellikle tarihi dokuları keşfetmeyi seven ziyaretçiler tarafından Akhan kervansarayı da ziyaret edilmektedir. Küçük bir yapısı vardır ancak Anadolu Selçukluları Dönemi’nden kalması dolayısıyla dikkat çekmektedir. Ziyaretçilerin Çardak Havalimanı uçak bileti imkânları ile tarihi dokuları keşfetmeleri mümkündür.

 

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Honaz ilçesinde bulunan ve ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir doğal oluşumdur. Mağara içerisinde termal su gölü bulunmaktadır ve bu su cilt problemleri gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bol kükürtlü su berrak ve temizdir. Ayrıca Kaklık mağarası etrafında da görülecek yerler bulunmaktadır. Mağara etrafında yüzme havuzu, kamelyalar, kafeteryalar ve küçük bir amfi tiyatro bulunmaktadır. Mağara içerisinde çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Ziyaretçiler için özellikle bahar aylarında görülmesi tavsiye edilmektedir.

 

Kaleiçi Çarşısı

Kaleiçi Çarşısı tarihi alışveriş noktalarından bir tanesidir Belediyenin gerçekleştirdiği yenileme çalışmaları ile halen kullanılmaktadır. Kaleiçi Çarşısı içerisinde Denizli ticari ürünü olan bakır ürünler ve tekstil ürünlerine ulaşılması mümkündür. Denizli uçak bileti kampanyaları ile eski dokunun görülmesi mümkündür.

 

Denizli Kayak Merkezi

Özellikle kış mevsiminde Denizli içerisinde kayak yapma imkânı da bulunmaktadır. Ziyaretçiler için Denizli kayak merkezi merkezden neredeyse bir buçuk uzaklıkta bulunmaktadır. Kayak ve snowboard kiralama imkânları bulunmaktadır. Ancak ulaşımda yolların özellikle kış mevsimi olması dolayısıyla buzlanma ihtimaline dikkat edilmelidir. Kış lastiği ile gidilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca Çardak Havalimanı uçak bileti alınması ile kusuruz bir kış tatili geçirilmesi mümkündür.

 

Denizli UFO Müzesi

Denizli UFO müzesi ziyaretçilerin kolay bir şekilde ziyaret edebilmesi için şehrin merkezindedir. 2002 yılında İstanbul’da kurulan müze Denizli’nin turistik alanda gelişebilmesi için 2005 yılında Denizli’ye taşınmıştır. Ayrıca Denizli UFO müzesi 4. Uluslararası UFO Müzesi özelliğini de bünyesinde bulundurmaktadır. Günübirlik olarak görülme imkânı olan müze içerisinde UFO tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi halk arasında daha çok ağlayan kaya olarak bilinmektedir. Şehrin merkezine neredeyse 67 km uzaklıkta bulunan Yeşildere Şelalesi ile ziyaretçiler doğal güzelliğin tadını çıkartmaktadır.

 

Honaz Dağı Milli Parkı

Denizli’nin merkezine neredeyse 25 km uzaklıkta bulunan Honaz Dağı Ege Bölgesi’nde bulunan en yüksek dağdır. Honaz dağı milli parkı hem yüksekliğinden dolayı hem de içerisinde bulunan jeolojik özellikler, bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçileri çekmektedir. Burada dağ yürüyüşü gibi sporların yapılması ve çevrenin incelenmesi mümkündür.

 

Tripolis Antik kenti

Buldan’a bağlı olan antik kent içerisinde Lidyalılara ait kalıntılar bulunmaktadır. Küçük bir antik kent olsa da özellikle tarihi yapıları görmek isteyen ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir. Lidyalılar tarafından kurulduğu düşünülen antik kent içerisinde Tripolis hamamı, tiyatro, Nakropol kalıntıları ve kalenin ve surların parçaları bulunmaktadır. Apollonia olarak da bilinmektedir.

Buldan Evleri

Denizli merkezine neredeyse 80 km uzaklıkta bulunan Buldan Evleri Buldan yöresinin mimari özelliklerini taşımaktadır. Farklı renkleri ile oldukça şirin bir görüntü oluşturmaktadır. 1.derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altında olan Buldan Evleri hem Amasra Evlerine, hem de Odunpazarı evlerine benzemektedir.

 

Çivril Dedeköy Camii

Tek kubbeli bir şekilde inşa edilen caminin tarihinin hangi döneme dayandığı bilinmemektedir. Ancak mimari özellikleri ile 13.yüzyıl Beylikleri Devri’ne ait olduğu düşünülmektedir. Yapı malzemeleri için ise Roma dönemine ait yapı malzemeleri kullanılmıştır. Bu açıdan camii iki farklı kültürü yansıtmaktadır.

Bu noktada Denizli’yi gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusunun cevabı yüzölçümü olarak büyük olmasından dolayı uzun bir süredir. Görülmesi gereken her noktaya ulaşmak için uzan süreler gerekmektedir.  

Denizli
29 May Çrş, Yağmurlu
21,57°
Prş
14,46°
Cum
15,52°
Cmt
18,86°
Paz
21,3°
Pzt
23,63°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery