Dubai Uçak Bileti

Dubai

Dubai

Dubai uçak bileti fırsatlarına göz atmadan önce bu emirlik hakkında seyahatinizin daha verimli ve anlaşılır geçebilmesi adına bilgi sahibi olmanızda fayda var. Birleşik Arap Emirlikleri'nin yedi emirliğinden biri olarak kabul edilen Dubai, 21. yüzyıldaki popülaritesi ile dikkat çekiyor. 1900'lü yılların başında liman kenti olarak bilinen şehir, günümüzdeki haline dönüşerek dönüşmüştür. 1930'ların ABD merkezli dünya ekonomik krizi de Dubai'yi etkileyen krizlerden biriydi. O yıllarda Dubai'de inci piyasasının ön planda olduğu ancak krizin bu piyasayı da olumsuz etkilediği iddia ediliyor. Yıllar sonra 1969'da Dubai'de petrolün bulunması bölgeyi ekonomik olarak farklı bir yöne sürükledi. Takvim tarihi 2 Aralık 1971 olarak gösterse de Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi, Sharjah, Ajman, Fujairah ve Umur Ghavan emirliklerinin birleşmesiyle kuruldu. BAE, 1971'den beri parlamenter monarşiye sahip. Dubai aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri'nin yasama organı olan Federal Ulusal Meclis'te veto yetkisine sahip iki emirlikten biridir. 

Abu Dabi Emirliği, Dubai'nin güneyinde, kuzeydoğuda Sharjah ve güneydoğuda Umman'da yer almaktadır. Arap Çölü'nün bitişiğinde, Dubai şehrinin hemen arkasında, Dubai afişinin ana teması yer alıyor. Arap çölünü Dubai'de birçok manzarada görebilirsiniz.

Dubai'nin etimolojik kökeni de dilbilimciler için önemli bir sorudur. Şehir 1800'lerde İngiliz El Vasl tarafından seçildi ve daha sonra Dubai olarak yeniden adlandırıldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaptığı çalışmalarla tanınan kültür ve tarih araştırmacısı Fedel Handhal, Dubai kelimesinin Yadub kelimesinden türetilen Daba kelimesinden gelebileceğine inanıyor. Yadub ismi Türkçe'de "kaydırak" anlamına gelir. Sonuç olarak, etimolojik anlamın vurgulanması Dubai koyunlarından esinlenmiş olabilir. Akademisyen Ahmed Mohamed Ubeid, Dubai kelimesinin aynı kelimeden gelebileceğini ancak bir çekirge türü olan "locust" kelimesinden geldiğini iddia etti.

Dubai aynı zamanda; Orta Doğu ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde turistlerin gözde şehirlerinden biridir. Dubai'de hemen her mevsim büyük ilgi gören kesinlikle görülmeye değer yerler oldukça çok sayıdadır. 828 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilen Burj Khalifa'dan başlayarak, ziyaretinize dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli Burj Al Arab ile devam edebilirsiniz. Bir mühendislik harikası olarak bilinen ve yelkeni andıran yapısından dolayı "Yelkenli Otel" olarak da bilinen bu lüks otelde konaklamasanız bile restoranlarında yemek yiyerek  körfez manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Dubai'de sizi şaşırtacak harikalar bunlarla da sınırlı değil. Yaklaşık on yılda doldurulan ve 16 dallı palmiye ağaçlarına benzeyen Palmiye Adaları'nı ziyaret edebilir, buradaki restoranlarda yemek yiyebilir, lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Huge Mall, Dubai'nin tarihine ışık tutan Dubai Müzesi ve Jumeirah Camii, Dubai'de gezilecek diğer önemli yerlerdir.

Dubai Hava Yolu Ulaşımı

İstanbul'dan direkt uçuşlarla  7 emirlikten biri olan Sharjah'da Abu Dabi Uluslararası Havalimanı, Dubai Uluslararası Havalimanı veya Sharjah Uluslararası Havalimanı'na iniş yapabilirsiniz. İstanbul'dan direkt uçuşlar ile yaklaşık 5,5 saatte başkent Abu Dabi'ye ulaşabilirsiniz.

Dubai Uluslararası Havalimanı

Dubai Gezilecek Yerler

Dev yapılardan modern mimariden esinlenimiş yapılara kadar birçok muhteşem yapıya ev sahipliği yapan Dubaideki birbirinden farklı bu yerlere Dubai uçak bileti fırsatlarıyla kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Burj Al Arab

Dubai gidiş dönüş uçak bileti ile mutlaka görülmesi gereken ve Dubai kıyılarında yapay bir adada bulunan Burj Al Arab veya Yelken oteli, deniz seviyesinden 321 metre yükseklikte muhteşem bir mülktür. Otelin en üst katında bir pist bulunmaktadır. Dünyanın en konforlu oteli seçilmiştir. Burayı ziyaret etmek için otelde rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Konaklamak aklınızda ve planınızda olmasa bile kesinlikle gidip bu oteli ziyaret etmeniz epey keyifli olacaktır. Bu oteli gördükten sonra şaşırma hissinizi uzun süre saklayamayacaksınız. Otelde ayrıca gece hayatı mekanları ve restoranlar başta olmak üzere oldukça çeşitli hizmetler de bulunmaktadır.

Jumeirah Camii

Dubai'de bulunan muhteşem mimari özelliklere sahip Jumeirah Camii, 1975 ve 1978 yılları arasında Fatımi tarzında inşa edilmiş mükemmel bir dini yapıdır. Hatta Dubai'deki en güzel cami seçildi. Bu cami birçok yönden ülkede popülerlik kazanmıştır. Örneğin, gayrimüslimlerin ziyaret edebildiği tek cami burasıdır. Cuma günleri hariç bu camiyi rehberli turla ziyaret edebilirsiniz. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekici olmasıyla da camiyi mutlaka görülmesi gereken yerler arasına dahil etmektedir.

Palmiye Adaları

Dubai'de Basra Körfezi kıyısında yer alan ve oldukça ünlü konumda olan Palmiye Adaları; adeta insan yapımı adalardan oluşan bir takımadalar topluluğudur denebilir. Burada birçok lüks oda ve eğlence merkezleri bulunması sizin oldukça keyifli anlara şahit olmanızı da sağlayacaktır. Bu yapay adalar uzayda bile görünebilir halde olarak çok farklı anlar oluşturmayı sağlarlar. Fotoğrafçılığa önem veren ve farklı anlar yakalamak isteyenler kesinlikle popüler Palmiye Adaları’nı görmelidirler.

Burj Khalifa

Dubai gidiş dönüş uçak bileti aracılığıyla ulaşılan, 163 katlı ve 828 metre yüksekliğindeki Burç Halife, bu rakamlara göre dünyanın en yüksek gökdeleni seçilmiş olma özelliğine sahiptir. Bina yaklaşık 2000-2010 yılları arasında kurulmuş olup aynı zamanda yaklaşık 3.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. İlk olarak "Burj Dubai" olarak bilinen son derece ünlü binanın yetenekli mimarları ise Adrian Smith, Marshall Strabala gibi dünyaca ünlü isimler olmuştur. Yaklaşık 1,2 milyar dolar servetle inşa edilen Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası olarak aynı zamanda otel, iş merkezi ve restoran gibi çeşitli amaçlara hizmet etmektedir. Ayrıca, son teknoloji bir asansöre sahip bu devasa gökdelenin tepesine çıkarak bölgeyi görme ve muhteşem fotoğraflar ortaya çıkarma şansınız da olmaktadır.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi

Şeyh Zayed Caddesi üzerinde bulunan büyük bir iş merkezi olan bu yer de oldukça ilgi çekici olan yapılar arasına girmeyi başarmıştır. Dubai Şeyhi Rashid bin Said al Maktoum'un emriyle oluşturulan bina, ağırlıklı olarak ticari amaçlarla kullanılan ünlü bir kompleks olma özelliği taşımaktadır. Birçok ülkenin konsolosluklarının ve ünlü şirketlerin ofislerinin bulunduğu bina yaklaşık olarak 1978li yıllardan beri hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca şehrin ünlü ve önemli simgelerinden biri haline gelen Dubai Dünya Ticaret Merkezi, görkemi ve Dubai geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmek isteyeceğiniz yerler arasında da bulunmaktadır.

Safa Park

Safa Park; Dubai'de bulunan güzel bir şehir parkıdır. Al Hadika Caddesi üzerinde bulunan park,  yaklaşık 1975 yılında kurulmuştur. 1984 yılında oldukça genişletilen park, sonrasında daha da geliştirilmeyi başarmış bir yapıdır. Parkta insan yapımı 3 göl bulunmaktadır ve burada 200'e yakın kuş türü yaşamını sürdürmektedir. Yaklaşık 17.000 ağaç ve çiçeğe de ev sahipliği yapan Safa Park'ın toplam dört girişi bulunmaktadır. Dubai'nin giderek gelişim göstermesi nedeniyle, oldukça yüksek boyutta olan binalar parka gittikçe yaklaşmaktadır.

Emirates Kuleleri

Dubai'nin en popüler modern yapıları arasında yer alan Emirates Kuleleri; 355 ve 309 metre boyundadır. Bir zamanlar dünyanın en yüksek 50 yapısı arasında yer alan Emirates Kuleleri, 45 derecede üst bölümlerinin panoramik manzarasını sunmaktadır. Göller, şelaleler ve bahçelerle 570.000 metrekarelik bir alanı kaplayan kuleler, Dubai görülecek yerler arasında kalmayı her daim başarmış muhteşem kulelerdir. Burayı seyahat planınıza mutlaka eklemeli ve harika fotoğraflar çekinmelisiniz.

Cum
33,95°
Cmt
32,14°
Paz
33,7°
Pzt
33,58°
Sal
32,16°
Dubai
24 Tem Çrş, Bulutlu
32,17°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery