Elazığ Uçak Bileti

Elazığ

Elazığ

Elazığ

Pestil, üzüm ve dut gibi yöresel lezzetleriyle ünlü şehir, yerli ve yabancı turistler tarafından Elazığ Havalimanı uçak bileti fırsatları ile görülmektedir. Tarihi yapıları ile doğal güzelliklerini bir arada sunan Elazığ, bulunduğu bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olarak bilinir. Bu şehrin en önemli özelliklerinden biri, Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergahında bulunmasıdır. Var olduğu günden itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Elazığ ilinde günümüzde de farklı kültürlerden izler görmek mümkündür. 

 

Hazar Gölü

Eşsiz manzarası ile yalnızca Elazığ’ın değil Türkiye’nin en önemli gölleri arasında bulunan Hazar Gölü, merkeze 20 km mesafede bulunur. Gölün çevresinde bulunan kafe ve restoranlar, özellikle balık yemeği yemek isteyen misafirler için oldukça iyi bir seçenek olmaktadır. Hazar Gölü’nde manzaranın tadını çıkartmak oldukça keyifli olsa da, yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Sizde Elazığ uçak bileti fırsatları ile gidebileceğiniz Hazar Gölü’nde yüzebilir, tekne gezilerine katılabilir veya dalış yapabilirsiniz. Hazar gölü parkı turizmi için de oldukça tercih edilen bir bölge olarak biliniyor. Hazar denizi olarak da anılan gölün etrafında çeşitli yürüyüş parkurları ve vakit geçirilebilecek mekanlar bulunmaktadır. 

Harput Kalesi

Urartular döneminden kalan bir yapı olan Harput Kalesi, turistlerin ziyaretçilerin tüm şehri yukarıdan görebilecekleri şekilde konumlanmıştır. Oldukça büyük bir kale olan bu yapı her yıl yerli ve yabancı pek çok turist ev sahipliği yapmaktadır. İnşa edildiği tarihten bu yana pek çok efsaneye konu olan Harput kalesi dikdörtgen planlı şekilde tasarlanmış bir kaledir. İnşası esnasında kullanılan yüzlerce metrelik kesme taşlar, kalenin günümüzde bile bozulmadan kalmasını sağlamıştır. Anadolu’daki en eski ve en güzel kalelerden biri olma özelliğini taşıyan Harput Kalesi, yılın her mevsimi ziyaretçilerini kabul etmektedir. Kalenin içerisinde bulunan depo, hastane veya cami gibi alanlar ziyaretçilerine unutulmaz bir tarih gezisi yaşatabilmek adına düzenlenmiştir. Tüm bu özellikleri sebebiyle Harput Kalesi, Elazığ’da görülecek yerler listelerinin başında gelmektedir. 

 

Keban Barajı

Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrallerine ev sahipliği yapma özelliği taşıyan Keban Barajı, şehir merkezine yaklaşık 1 km kadar uzaklıkta bulunur. Çevresinde bulunan pek çok turistik tesis bu barajın Elazığ’ın en çok turist çeken yapılarından biri olmasını sağlamıştır. Etrafında piknik yapılabilecek mesire alanları ve doğayla iç içe bir gün geçirmek isteyenler için çeşitli yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Balık tutmak gibi aktivitelerle ilgilenen misafirler için barajın içerisinde çeşitli tesisler mevcuttur. 


 

Elazığ Kültür Park

2015 yılından bu yana hizmet vermekte olan park şehrin en büyük parkı olma özelliğini taşımaktadır. Oldukça popüler bir rekreasyon alanı olan Elazığ Kültür Park, deniz seviyesinden 1060 metre yükseklikte ve 245 hektarlık oldukça geniş bir alanda bulunur. Şehrin en çok misafir ağırlayan yapılarından biri olan bu park, içerisinde uzun yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, oyun alanları ve çay bahçeleri bulundurmaktadır.

Elazığ’da oteller arayan kişiler bu parkın etrafında bulunan çeşitli otellerde konaklayarak, Elazığ tatillerini uzatabilir. Parkın özellikle geceleri kendine has aydınlatması ile keyifli bir hafta süre sahip olması, dört mevsim boyunca kalabalık olmasını sağlamaktadır. 

 

Çırçır Şelalesi

Trekking turları ya da safari gibi aktiviteleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında Çırçır Şelalesi gelmektedir. Merkeze yalnızca 5 km uzaklıkta bulunan bu şeylerle, bölgenin en çok turist çeken doğal yapıları arasında gelir. Keban Barajı Gölü’nün sularından meydana gelmiş olan Çırçır Şelalesi, etrafında restoran ve kafeler bulundurmaktadır. Bölge yalnızca yerel halkın değil yerli ve yabancı turistlerin de gözdesi haline gelmektedir. Şelale’de bulunan seyir teraslarında fotoğraf çekebilir, yöresel ürünler satan tezgahlardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. 
 

Hazarbaba Kayak Merkezi

Şehri ziyaret edecek kişiler Elazığ'ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir hakkında araştırma yapmaktadır. Ancak Elazığ’da bulunan pek çok kayak merkezinin kış turizmi için oldukça ideal olması, bölgeyi gezmek için alınması gereken günün artmasını sağlayabilir. Hazarbaba Kayak Merkezi ise şehrin en popüler kış sporları merkezinin arasında gelir. 1997 yılında açılan kayak merkezi, günümüzde kış tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihleri olmaktadır. Kayak sporuyla profesyonel olarak ilgilenen veya yalnızca öğrenmek isteyen herkesin kendine ait bir pis bulabilmesi Hazarbaba Kayak Merkezi’nde mümkündür. 
 

Kömürhan Köprüsü

Fırat Nehri’ni çarpıcı bir manzara ile sunan Kömürhan Köprüsü, 660 metre uzunluğu bir 23 metre genişliği ile ülkenin en büyük köprüleri arasında gelmektedir. Köprüde misafirlerin balık tutabileceği belirli alanlar ve vakit geçirebilecekleri kafeler mevcuttur. Kömürhan adı verilen bu köprü, Karakaya Barajı’nın suları altında kalmış köprünün yenilenmesi ile meydana gelmiştir. Büyüklüğü ile görenleri etkileyen ve kendine hayran bırakan bu köprü içerisinde çeşitli seyir terasları ve yürüyüş parkurları bulundurmaktadır.

 

Saklıkapı Kanyonu, Kara Leylek Kanyonu

Saklıkapı Kanyonu ya da diğer adıyla Kara Leylek Kanyonu, ülkenin en önemli doğa sporları merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Sunduğu eşsiz manzarası ile misafirlerine unutulmaz bir Elazığ gezisi yaşatmayı amaçlayan kanyonun içerisinde çeşitli vadiler ve mağaralar bulunmaktadır. Kanyona Kara Leylek Kanyonu adı verilmesinin sebebi ise, nesli tükenmekte olan kara leyleklerin bu bölgede yaşıyor olmasıdır. 

 

Palu Kalesi

Urartu Kralı Menuas tarafından inşa ettirildiğini inanılan bu kale, Elazığ’da görülecek yerler arasında gelmektedir. Tarihi bir yapı olan kale içerisinde ve çevresinde 3000 yıllık çevre yazıtları bulunur. Özellikle tarihi gezilerden hoşlanan misafirlerin favori yapılarından biri haline gelen Palu Kalesi, Murat Nehri’nin eşsiz manzarasını sunmaktadır. Sizde bu kaleye yapacağınız ziyaret esnasında manzaranın tadını çıkartabilir ya da yazıtları inceleyerek tarihi bir gün geçirebilirsiniz.

 

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası adı verilen bu mağara yalnızca şehir için değil, ülke için oldukça önemli biri mağara olarak bilinmektedir. Şehir merkezine 11 km kadar uzaklıkta konumlanmış olan Buzluk Mağarası, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. 150 ila 200 metrelik bir derinliğe sahip olduğu bilinen mağaraya gerçekleştirilen doğa yürüyüşleri, ziyaretçilerin unutulmaz bir gezi yaşamasını sağlamaktadır. Elazığ havalimanı uçak bileti fırsatları ile görülebilecek olan bu mağara kış aylarında sıcak, yaz aylarında soğuk havaya sahip olmasıyla da oldukça popülerdir. 

 

Elazığ Kapalı Çarşı

Kurulduğu yıldan bugüne şehrin ticaretini canlandıran Elazığ Kapalı Çarşı, günümüzde de alışveriş yapabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Şehre gelen turistlerin uğradıkları ilk yerlerin arasında bulunan çarşı, 2013 yılında günümüzdeki haline gelebilmesi amacıyla restore edilmiştir. Çarşının etrafında bulunan Elazığ’da oteller konaklamak isteyen misafirler için oldukça iyi birer seçenek olmaktadır. Tarihi dokusuyla kendine ait bir atmosfere sahip olan Elazığ Kapalı Çarşı’nın içerisinde yöresel ürünler satın alabileceğiniz çeşitli dükkanlar bulunmaktadır.
 

Harput Ulu Cami

Elazığ uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan Harput Ulu Cami, şehrin en sembolik yapılarından biridir. Yapımının oldukça eskiye dayandığı bilinen bu cami 2000 metre karelik oldukça geniş bir alan üzerine inşa ettirilmiştir. Günümüzdeki haline gelene dek pek çok restorasyon çalışmasından geçmiş olan cami, büyüleyici bir taş mimarisini misafirlerine sunmaktadır. Etrafında bulunan asırlık çınar ağaçları ise, yapıyı ziyaret eden misafirleri adeta büyülemektedir. Şehrin sembolik yapılarını inceleyebilmek adına, Elazığ’ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna üç ila dört gün şeklinde yanıt vermek mümkündür.

Sal
20,99°
Elazığ
24 Tem Çrş, Güneşli
26,39°
Prş
24,85°
Cum
26,31°
Cmt
27,18°
Paz
27,44°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery