Erzincan Uçak Bileti

Erzincan

Erzincan

Erzincan

Erzincan uçak bileti fırsatları ile sizlere Erzincan şehrine en hızlı ve en ideal şekilde ulaşabilme imkânı sunuluyor. Üstelik tüm bunlar oldukça uygun fiyatlarla sizlere sunulmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan, Anadolu'nun oldukça eski kültür merkezleri arasında yer almaktadır. Turizm potansiyelini artıran şehirlerden biridir. 2016 yılı TÜİK verilerine göre Erzincan yaklaşık 226.032 nüfusa ve 11.903 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Ağırlıklı olarak Erzincan'ın merkezinde olmak üzere dokuz ilçe bulunmaktadır. Kısaca İskitler tarafından yönetilen Erzincan, MÖ 650'de fethedildi. Medler tarafından fethedildi. 550'de Persler bölgede çalışmaya başladı. 200 yılı aşkın bir süre Pers egemenliği altında kalan şehir, İskender Persleri ezdikten sonra Yunanlılar tarafından yıkıldı. Yıllarca süren Roma yönetiminden sonra şehir MS 395'te Sasani kontrolüne girdi. 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu Kapıları Türklere ve Erzincan ve çevresine açıldı. Bölge, Mengücek hanedanının kontrolüne girdikten sonra 900 yıl boyunca Türkler tarafından yönetildi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Yukarı Fırat Nehri Havzası'nda yer alan Erzincan, doğuda Erzurum, batıda Sivas, kuzeyde Gümşhane ve Bayburt, güneyde Tunceli, güneybatıda Malatya ve Elazığ ile komşudur. Ankara'ya 685 km, İstanbul'a 1036 km ve Erzurum'a 188 km uzaklıktadır. Devlet dağlar ve yaylalarla kaplıdır. Birinci sınıf deprem bölgesinde yer almaktadır. Güneybatıda Munzur Dağları ve kuzeybatıda Refahiye Dağları sınırı oluştururken, Öz Dağları devletin en tepe noktasını oluşturur.

Erzincan’a Ulaşım

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan'a karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşılabilir. Doğu Anadolu illerden Erzincan'a gitmek isterseniz, mesafe kısa olduğu için özel araç veya şehirlerarası otobüs tercih edebilirsiniz. Erzincan İstanbul arası mesafe yaklaşık 1.036 kilometre, Erzincan Ankara arası mesafe ise 685 kilometre olarak bilinmektedir. Sizler bulunduğunuz bölge kapsamında Erzincan uçak bileti fırsatlarına rahatlıkla göz atabilirsiniz.

Erzincan’a Ne Zaman Gidilir?

Erzincan kentinde genel olarak karasal iklim etkilerine rastlanmaktadır. Ancak arazi yüzeyinin topoğrafyasına göre yöreden yöreye farklılık gösteren iklim türleri de bulunmaktadır. Erzincan kenti Malatya ve Elazığ gibi bölgelere oranla çok daha sıcak bir iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ise yağışlıdır. Kar, esas olarak Aralık'tan Mayıs'a kadar düşer. Doğudan gelen Sibirya soğuk dalgasının etkisi altındaki şehirde kış oldukça zor geçmektedir. Erzincan’da en soğuk ay, ortalama -3,7 santigrat derece sıcaklıkla karın daha uzun süre kaldığı Ocak ayıdır. En sıcak ayın ortalama sıcaklığı 23,9 derecedir. Bu şehirde ağustos ayı ortalama sıcaklık 16,6 derecedir. Diğer bölgelere göre yaz ayları daha uzundur. İlkbahar en yağışlı mevsimdir ve yağışların %39'u ilkbaharda düşer.

Erzincan’da Ergan Dağı Kayak Merkezi, kış aylarında kayak yapmak isteyenleri ağırlıyor. Farklı zorluktaki yollar, telesiyejler sistem ve konaklama, onu Doğu Anadolu bölgesindeki en iyi kayak merkezlerinden biri yapıyor. Erzincan’a kışın giderseniz, Ergan Dağı'nın karlı manzarasında kış sporları, yürüyüş ve barbekü keyfi yapabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında Erzincan’ın doğal güzelliğini keşfedebilir veya trekking, rafting gibi adrenalin yüklü sporları deneyebilirsiniz. Erzincan'ı gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında bu aktiviteleri de göz önünde bulundurmalı; bu doğrultuda bir gezi planı oluşturmalısınız.

Erzincan’da Nerede Kalınır?

Erzincan'ı gezmek için kaç gün kalmak gerek ve Erzincan’da nerede kalınır gibi noktalar da sorunsuz bir gezi planına sahip olmak için büyük önem arz ediyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Erzincan, Doğu Anadolu bölgesinin pek çok kültürüne ev sahipliği yapar. Tarihi mimarisi ve doğal güzellikleri ile pek çok kişinin ilgisini çekebilmeyi başaran şehir birçok devletle olan bağlantıları sayesinde bir geçiş süreci yaşıyor. Türkiye’deki turizm noktasında da öneme sahip olan bu şehir, ziyaretçilerine yöresel yemeklerden oluşan bir ziyafet sunuyor. Erzincan'a gelmeyi planlıyorsanız, Erzincan’da oteller, pansiyonlar ve butik otel gibi pek çok konaklama seçeneği sizlerin tüm beklentilerini karşılayabilmeyi başaracaktır. Ayrıca Erzincan’da oteller 4 mevsim boyunca hizmet vermektedir ve her bütçeye de hitap etmektedir.

Erzincan’da Gezilecek Yerler

Etrafı dağlarla çevrili, ortasında üzüm bağları bulunan güzel Erzincan şehri, verimli toprakları ile her yıl sayısız yerli ve yabancı turisti kendine çekiyor. Ülkemiz en önemli nehirlerden biri olan Fırat'a ev sahipliği yapan Erzincan’a karayolu, uçak ve demiryolu ile kolayca ulaşılabilir. Kanyonları, gölleri, akarsuları ve tarihi eserleriyle büyüleyici doğal güzellikleri ile Erzincan'ı keşfetmek için en az 2-3 gün ayırmanız önerilir. Zengin kültürü ve tarihinin yanı sıra Doğu Anadolu'nun önemli şehirlerinden biridir ve doğal güzellikleri ile büyülemektedir. Erzincan’da son yıllarda turizmde büyük atılımlar yaşanmıştır.

Kemah Kalesi

Erzincan’da görülecek yerler arasında bulunan ve Anadolu'nun en eski kalelerinden biri olan Kemah Kalesi, Hitit-Urartu dönemine kadar uzanmaktadır. Sarp bir kaya üzerine kurulu kale, eklemli bir yapıdır ve etrafı surlarla çevrilidir. Evliya Çelebi, Seyahatnamesi adlı kitabında bu kalenin Erzincan'da bir benzerinin olmadığını söyler. Karadaki savaşta önemli bir savunma noktası olan kaleler, doğal oluşumları ve konumları bakımından benzersizdir.

Yerleşim tarihinin başlangıç ​​noktası olan Kemer Kalesi'nin ne zaman yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Yine Erzincan Ovası ve Erzurum'da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan arkeolojik buluntular, bölgenin tarihinin milattan önceki yıllara dayandığını göstermektedir.

Otlukbeli Gölü

Adını verdiği ilçede bulunan Otlukbeli Gölü en ilgi çekici yer ve yaz aylarında turistlerin ilgisini çekiyor. Yöre halkı tarafından da yerel rekreasyon alanı olarak kullanılır. Bu göl ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunuyor. 6.500 metrekare alana sahip olan göl, 15-19 metre derinliğinde. 1994 yılında tabiatı koruma alanı ilan edilen Otlukbeli Gölü'nün üzerine inşa edilen set sayesinde bol maden suyu birikmiştir. Doğa anıtı olarak belirlenen ve doğa fotoğrafçıları için eşsiz bir manzara sunan göl, kaşifler için de ideal bir destinasyondur. Dilerseniz sizler de Erzincan Havalimanı uçak bileti ile şehre ulaştıktan sonra kolay bir şekilde bu eşsiz gölü ziyarette bulunabilirsiniz.

Girlevik Şelalesi

Adını Girlevik Köyünden alan bu yer oldukça ilgi çekici bir yerdir. Bu şelaleyi güzel vakit geçirmek için tercih edebilir veya şelalenin çevresinde yetişen yerli bitkileri gözlemleyerek doğa yürüyüşünün tadını çıkarabilirsiniz. Yüksek kaliteli oksijeni, taze bir yaz atmosferini garantilemekle kalmaz, aynı zamanda muhteşem manzarasıyla da göz ziyafeti verir. Kameranın elinizden düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz. İlkbaharda rengârenk çiçeklerle açan şelale ve çevresi her yıl görülmeye değer bir manzaradır. Erzincan Havalimanı uçak bileti ile sizler de bu eşsiz doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Karanlık Kanyon

Erzincan’da görülecek yerler arasında bulunan Karanlık Kanyon; her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Erzincan'ın coğrafyasını hayranlık uyandıran bir yer varsa o da kesinlikle Karanlık Kanyon'dur. Kemalye semtinde bulunan bu kanyon dünyanın en büyük kanyonlarından biridir ve birçok doğa sporu için uygundur. Yarım saatlik bir tekne yolculuğunun ardından kanyona ulaşacaksınız. Özgürce fotoğraf çekmek ve bu yolculuğu ölümsüzleştirmek size büyük keyif verecektir. Bu isimsiz ve etkileyici geçitte kano, rafting ve atlama gibi açık hava sporlarını doyasıya deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz.

Kaynak:NTV  

Erzincan
29 May Çrş, Güneşli
25,27°
Prş
17,21°
Cum
18,31°
Cmt
15,36°
Paz
14,17°
Pzt
15,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery