Eskişehir Uçak Bileti

Eskişehir

Eskişehir

Eskişehir

Eskişehir uçak bileti fırsatları sizleri İç Anadolu Bölgesinin öne çıkan şehirlerinden biri olan Eskişehir ile en konforlu ve en ideal şekilde bir araya getiriyor. Eskişehir, ilkinden Selçuklu dönemine, Osmanlı döneminden cumhuriyet dönemine kadar tüm devirlerden tarihi izler taşımaktadır. Türkiye'de sürekli modernleşen, geleceğe aktarılan bir şehir olma özelliğini taşıyan tek şehir olarak kabul edilmektedir. MÖ 14. yüzyıl. Hititler bu şehir etrafında bir devlet kurmuşlardır. 19. yüzyılda Frigler Anadolu'ya göç ederek Drurion adıyla Eskişehir'e yerleşmişlerdir. Şehir ayrıca Pers ve Bizans egemenliğindeydi. Selçuklu şehri "Sultan önü" adını almış ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiştir. Eskişehir cumhuriyet döneminde de önemlidir. Yüzyılların tüm deneyimleri şehre yansıdığı için şehirde gezilecek çok sayıda tarihi yer var. Efsane İpek Yolu da Eskişehir'den geçiyor ve şehri çevreleyen köylerde yol kenarındaki kervansaray ve han kalıntılarının bulunduğu söyleniyor. Bu yüzden de azı köyler ören yeri olarak kabul edilmekte ve Ören köy gibi adları bulunmaktadır. Eskişehir uçak bileti seçeneklerinden yararlanıp bu şehre bir gezi planlayabilirsiniz.

Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir sert bir karasal iklime sahiptir. Şehir kışın çok soğuk, yazın ise çok sıcaktır. Eskişehir, diğer bölgelere olan yakınlığına da bağlıdır. Aynı zamanda bir geçiş iklimi vardır. Aralık ayından itibaren Eskişehir'de yoğun kar yağışı yaşanıyor. Nisan sonundan itibaren havalar ısınmaktadır. Eskişehir’e Haziran, Temmuz ve Ağustos seyahat etmek için en iyi aylardır. Yaz başlarından yaz sonlarına kadar, hava akşamları soğuk olabilir. Eskişehir’i gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında bu hava durumlarını da göz önünde bulundurmanız seyahatinizin daha verimli bir şekilde geçmesi adına önemli olacaktır.

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Eskişehir’i gezmek için kaç gün kalmak gerek ve Eskişehir’de nerede konaklanır noktasında şehir pek çok konaklama imkânını sizlere sunuyor. Eskişehir'de birçok otel var. Odunpazar Evi'nden tarihi dokunuşlarla restore edilmiş misafirhane tercih edebilirsiniz. Ek olarak, Porsuk Çayı çevresindeki diğer otel seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Eskişehir’de oteller hem iş amaçlı seyahat edenlere hem de turistlere bütçelerine ve beklentilerine uygun konaklama imkânı sunmaktadır. Kentin tarihi eski çağlara ve Friglere kadar uzanmakta olduğu için kentte çok sayıda müze ve ören yeri bulunuyor. Eskişehir’de oteller arasından seçim yapabilir ve tüm bu yerleri yakından keşfedebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir, tarih boyunca birçok zamana ve kültüre ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu nedenle Eskişehir'in gezilecek çok yeri var. Kentin yerleşim yerleri antik çağa kadar uzandığından, tarihi Friglere kadar uzanan birçok arkeolojik alan ve müzenin bulunduğu antik kalıntılar da bulunmaktadır. Artı, şehrin içinden geçen Porsuk Çayı ve şehrin etrafında gelişen hareketli üniversite hayatı pek çok gezilecek ve görülecek yeri beraberinde getirmektedir.

Sazova Parkı

Sazova Parkı'nın resmi adı Eskişehir Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı'dır. Eskişehir'in Sazova ilçesinde 400.000 metrekare alan üzerine inşa edilen park, 2008 yılından beri faaliyette. Bu parkta Nuh'un Gemisi'nin yanı sıra 25.000 metrekarelik bir göleti, parkta çalışan mini buharlı lokomotifi ve çocukları görebilirsiniz. Oyun alanları, hayvanat bahçeleri, bilim deney müzeleri, konser salonları, amfi tiyatrolar hepsi parkın içeriğini oluşturuyor. Özellikle çocukların gözdesi olan parkta hayvanat bahçelerinden akvaryumlara, masal şatolarından korsan gemilerine kadar birçok cazibe merkezi bulunuyor. Turistik aktiviteler bulmak, ailenizle saatler geçirmenizi sağlayacaktır. Eskişehir'e yolunuz düşerse bu keyifli parkı mutlaka ziyarette bulunun. Hasan Polatkan Havalimanı uçak bileti ile şehre ulaştıktan sonra bu yerleri ziyarette bulunabilirsiniz.

 

Porsuk Çayı

Eskişehir'de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi Porsuk Çayıdır. Burası Eskişehir'in en canlı ve en güzel yerlerinden biridir. Bayaçik ve Kızıltaş sularının döküldüğü bu çay Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bu bölge Eskişehir'in önemli bir turizm bölgesi olarak bilinmektedir. Bu çay Eskişehir'in simgesidir. Buradaki tüm turlar bir gondol yolculuğu gerektirir. Çayın şehir merkezine bakan tarafına ada denir. Bu bölge birkaç ilçeyi içermektedir. Porsuk Çayı çevresinde kafeler ve restoranlar bulunabilir. Bu mekânlarda manzara eşliğinde çay veya kahve keyfi yapabilirsiniz. Bu bölgenin köprüleri Avrupa şehirlerindekileri asla aratmamaktadır. Ayrıca Porsuk Çayı köprülerinde veya gondol keyfi esnasında birbirinden renkli fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir'in Odun Pazarı bölgesinde yer alan Kurşunlu Külliyesi, Odunpazarı evlerinin yanında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Eskişehir'de görülecek yerler söz konusu olduğunda da her daim sayılan bu yer Vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiştir. Cami üzerindeki kitabelere göre 1525 yılında inşa edilmiş ve 16. YY Osmanlı Dönemini yansıtmaktadır. Yapıya bütün olarak bakıldığında sitenin Mevlevi kulübesi olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Külliyenin mimarı belli değil ama Osmanlı mimarlarından biri tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Han Antik Kent

En ilginç arkeolojik alanlar, en ilginç yerlerden biri olan Han antik kentinde yer almaktadır. Kayaya oyulmuş yeraltı galerileridir. Ne zaman ve ne amaçla yapıldığı bilinmiyor. Bina içindeki yeraltı galerileri ve çok sayıda tahıl ambarı, savunma ve uzun vadeli ve güçlü tehditlerden korunmak için inşa edildi. Bu bölgenin tarihsel süreçteki konumu göz önüne alındığında, akla gelen ilk cevap Anadolu'nun bu kesiminin yoğunluğunun olduğudur.

Odun Pazarı Evleri

Bu evlerin adı Eskişehir'in ilk yerleşiminden gelmektedir. Yanı bu evler adını Odun Pazar'dan alıyor. Bu Osmanlı tarzı evler, eski dar sokakları sıralar ve büyük ve renkli cephelere sahiptir. Odun Pazarı Evleri, Türk mimarisinin güzel bir örneğidir ve Eskişehir'de önemli bir turistik cazibe merkezidir. Ahşap çatılı kerpiç evler tarihi mimarisi ve güzelliği ile her zaman dikkat çekmiştir. Rengarenk evlerin sıralandığı sokaklarda dolaşabilir, birbirinden renkli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kaynak: Seyehat Dergisi

Eskişehir Kent Park

Akdeniz kıyılarını andırmakta olan yapay kumsalı ile ünlü Eskişehir Kent Parkı, özellikle yaz aylarında ilk ziyaret edilen yerlerden biridir. Türkiye'nin ilk yapay plajı, büyük göleti, kafeleri, yürüyüş parkurları ve oyun alanları ile bu yer şehrin en canlı atmosferine sahip yerlerden biridir. 300.000 m2'lik bir alanı kaplayan Kent Park, yapay göletleri, havuzları, konserler için etkinlik alanı ve bakımlı bahçeleri ile Türkiye'nin en güzel şehir parklarından biri olarak kabul ediliyor. Bu park özellikle de yaz günlerinde pek çok kişiye doğal bir atmosfer sunuyor.

Doktorlar Caddesi

Eskişehir’de görülecek yerler noktasında şehrin en önemli caddesinden bahsetmemek yanlış olur. Pek çok doktor barındırması ile halk arasında bu ismi almış olan caddenin asıl adı ise İnönü Caddesidir. Burası Eskişehir'in adeta en işlek caddelerinden biridir. Tramvayları, çiçeklerle bezeli gezinti yolları, onlarca dükkânı, hediyelik eşya dükkânları, yemek yeme yerleri ve kafeleri ile İstanbul'un ünlü İstiklal Caddesi'ne benzer. Bu cadde Eskişehir'in sosyal hayatının atan kalplerinden biridir. Caddenin sonunun Adalar’a bağlanması keyifli bir yürüyüş imkânı sunar. Caddeyi yürüyerek Adalar bölgesine geçebilir; Porsuk Çayı’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Eskişehir'in en popüler yürüyüş ve alışveriş mekanlarından biri olan bu caddede yürüme esnasında caddeyi adeta süslemekte olan heykellere de mutlaka göz atın ve fotoğraf çektirin.

Eskişehir
24 Tem Çrş, Güneşli
19,2°
Prş
20,58°
Cum
19,34°
Cmt
17,41°
Paz
17,78°
Pzt
20,37°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery