Hatay Uçak Bileti

Hatay

Hatay

Hatay

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nin doğu ucunda bulunan Hatay’da görülecek yerler oldukça fazladır. Yapılan arkeolojik çalışmalarda M.Ö. 100 bin yıllarına kadar dayanan kalıntılara rastlanmıştır. Türkiye’de bulunan en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Özellikle tarihi mekânları dolayısıyla ziyaret edilen Hatay içerisinde birçok doğal güzellik de bulunmaktadır. Hatay köklü bir tarihe sahiptir ve önemli bir liman şehridir.

Hatay’a tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile gidildiğine en önemli geçim kaynakları olan portakal ve turunçgillerden de tadılması gereklidir. Ayrıca ters akması ile bilinen Asi Nehri de Hatay sınırları içerisinden geçmektedir. Hatay’ın güzelliklerinin keşfedilmesi için Hatay’ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna verilebilecek yanıt olabildiğince fazla kalmak olacaktır.

Hatay Arkeolojik Müzesi

Antakya içerisinde bulunan Hatay Arkeolojik Müzesi Türkiye’de bulunan en eski arkeoloji müzelerindendir. Yeni binasına geçirildikten sonra da dünyanın en büyük ikinci mozaik binası özelliğini almıştır. İçerisinde oldukça fazla mozaik bulgular bulunsa da çok farklı eserler de yer almaktadır. Müze içerisinde II. Şupiluliuma Heykeli neredeyse 3 bin 200 yaşındadır. Ayrıca en dikkat çeken mozaiklerden bir tanesi Yakto Mozaiği ’de M.S. 5. Yüzyılda yapılan mozaiklerden bir tanesidir.

Titus Tüneli

Samandağ içerisinde bulunan Titus Tüneli neredeyse 1400 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Tünelin bazı noktalarda üstü açıktır. Yan duvarlarında yontmalar bulunmaktadır. Bazı bölümleri kapalıdır ve neredeyse bin köle ile kazılmıştır. Denize çok yakında bulunan tünler Roma İmparatorluğu döneminde liman kentin korunması için yapılmıştır. Tünel yakınlarında Beşikli Mağarası bulunmaktadır. Özellikle tüneli ziyarete giden ziyaretçilere mağara içerisinde bulunan roma mezarlarının ve oyma kayaların görülmesi de tavsiye edilmektedir. Hatay uçak bileti fırsatları ile gelindiğinde kesinlikle tarihte geçmişe gitmek amacıyla görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Vakıflı Köyü

Eski dönemlerde burada bulunan Ermeni köylerinden sadece Vakıflı Köyü kimliğini koruyabilen köylerden bir tanesidir. Hem Ermeni köyü olmasından dolayı hem de yaptıkları organik tarım ve muhteşem doğa güzellikleri ile Hatay’da görülecek yerler arasında bulunmaktadır. Köye gidildiğinde likör, nar ekşisi, reçel ve defne sabunu gibi birçok şeyin organik bir şekilde alınması mümkündür.

Harbiye Mahallesi ve Harbiye Şelaleleri

Hatay içerisinde kesinlikle görülmesi tavsiye edilen yerlerden birisi Harbiye Şelaleleridir. Ayrıca Harbiye Şelaleleri en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Harbiye Mahallesi’nde bulunmaktadır. Mahalle içerisinde yapılan kazılardan M.Ö. 4 bin yıllarına kadar uzanan kalıntılar bulunmaktadır. Harbiye Mahallesi’ne gidildiğinde Seleucos İmparatorluğu döneminden kalan tiyatrolar, heykeller ve mozaiklerin görülmesi mümkündür. Harbiye Şelalelerinin halk arasında mitolojik bir hikâyesi bulunmaktadır. Ayrıca doğal güzelliği ile ziyaretçi akınına uğramaktadır. Akan şelale suları Asi Nehrine kadar ulaşmaktadır. Hatay’da oteller birçok doğal güzelliğin görülmesi için ziyaretçilerin tam olarak bulmak isteyecekleri yerlere konumlanmıştır. Otellerde kalarak şelalelerin ve daha birçok güzelliğin görülmesi mümkündür.

Saint Pierre Kilisesi

Antakya içerisinde bulunan kilise kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Dağ yamacında inşa edilen kilise tarihte bilinen ilk kilsedir. Ayrıca Hristiyan dünyası için oldukça önemli olan Saint Pierre Kilisesi içerisinde Hristiyan kelimesinin ilk kez telaffuz edildiği bilinmektedir. Kilisenin kurusu Hz. İsa’nın 12 havarisinden birisi olan Saint Pierre’dir. Kudüs dışında Hristiyanlığın yayılması için kiliseyi kurmuştur. Ayrıca günümüzde her yıl 29 Haziran tarihinde ayin düzenlenmektedir. Müze amacıyla hizmet veren kilisenin gezilmesi mümkündür.

Cin Kulesi

Tarihte çok büyük bir öneme sahip olan Paya limanını korunması amacıyla gözetleme kulesi olarak yapılmıştır. Tarihinin Cenevizliler ya da Haçlılara dayandığı düşünülmektedir. Eski bir yapı olması dolayısıyla dayanamayan yapı tekrar restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır. Ayrıca terasında dinlenmek ve bir kahve yudumlamak amacıyla bir kafe bulunmaktadır. Hatay uçak bileti fırsatları ile tarihi güzelliklerin tadını çıkarmak mümkündür.

Hatay Yaylaları

Hatay bölgesinde görülmesi gereken birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Çoğu Amanos Dağı içerisinde yer almaktadır. Amanos dağları özellikler yazın kavurucu sıcaklarından kurtulmak için uygun görülmektedir. En çok tercih edilen yaylalar arasında Soğukoluk Yaylası ve Atik Yaylası yer almaktadır. Ancak İskenderun’a yakın olması ile Nergizlik Yaylası ve Batıayaz Yaylası da ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

Sarıseki Kanyonu

Sarıseki Kanyonu Sarıseki Mahallesin’de yer almaktadır. İskenderun otoyolu kanyonun üzerinden geçmektedir. Bu yüzden çoğu ziyaretçi özel araçları ile bu otoyolu tercih etmekte ve yol kenarına çekerek manzaranın tadını çıkarmaktadır. Kanyonun başlangıç noktası Amanos Dağları’nda bulunan Hatay Sarıseki Mağarası’dır. Sarıseki Kanyonu’nun yukarısında sosyal tesisler ve piknik alanları bulunmaktır. Ayrıca kanyon manzarası ile deniz manzaralarının görülmesi için kesinlikle gidilmesi gereklidir. Hatay’da oteller ile dinlenme imkânı mümkündür. Dinlenme sonucunda manzaranın tadının çıkarılması mümkündür.

İssos Antik kenti

Tarihi neredeyse M.Ö. 3 bin yıllarına kadar dayanan antik kent içerisinde yapılan kazılarda Roma dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. Ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken yapı daha antik kente yaklaşırken görülen su kemerleridir. Su kemerlinin yanı sıra amfi tiyatro, tapınak, müzik odası, kale ve hamam kalıntılarının da görülmesi mümkündür. Kazı çalışmalarının halen devam ettiği antik kent içerisinde bulunan mozaik kaplı cadde son yıllarda ortaya çıkarılmıştır. Hatay Havalimanı uçak bileti kampanyaları ile sadece su kemerlerinin görülmesi için dahi gidilmesi mümkündür.

Kaynak: ÇEKÜL Vakfı

Haron Cehennem Kayıkçısı Kabartması

Saint Pierre Kilisesi’ne yakınlığı ile ziyaretçileri kendisine çeken kabartma kayaya oyulmuş bir insan portresidir. Yüksekliği neredeyse dört metredir. Kabartama zamana karşı dirense özellikle yüz kısımlarında tahribatlar mevcuttur. Mitolojide Haron ölü ruhları nehirden geçiren kayıkçıya verilen isimdir. Kabartmanın onun için yapılmasının sebebi olarak M.Ö. 2. yüzyılda ortaya çıkan veba salgınından korunmak amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Ziyaretçiler Haron Cehennem Kayıkçısı Kabartmasına sadece kabartmanın görülmesi için değil çok yüksekte bulunmasından dolayı Antakya manzarasının görülmesi için de çıkmaktadır.

Saint Simone Manastırı

Aknehir Mahallesi’nde bulunan manastır aziz Simone’dan adını almaktadır. Daha küçük yaşlarında Halepli yaşlı Simeon tarafından eğitilen Saint Simone eğitim sonrasında manastırın bulunduğu yere gelerek kendisini dine adamıştır. Dini eğitimlerini verebilmek adına manastırı inşa etmiştir. Manastır içerisinde vaftizhane, kilise ve sarnıç kalıntıları bulunmaktadır. Günümüzde özellikle dinleri için ziyaret edilen bir yerdir. Ayrıca bu zamana kadar çok fazla tahribata uğramış olsa da çevresi ile birlikte koruma altına alınmıştır.

Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

UNESCO tarafından 2017 yılında gastronomi şehri ilan edilen Hatay’da iki bine yakın endemik bitki bulunmaktadır. Bölgedeki bitki çeşitliğinin tanıtılması amacıyla Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi kurulmuştur. Antakya evinin restore edilmesi ile 2012 yılında ziyarete açılmıştır. Türkiye içerisinde bitki alanında açılan ilk müzedir ve müze içerisinde 280’e yakın bitkinin görülmesi mümkündür. Hatay Havalimanı uçak bileti kampanyaları ile endemik bitkilerin görülmesi ve çaylarının tadılması mümkündür.

Habib-i Neccar Camii

Türkiye içerisinde bulunan en eksi cami özelliğini bünyesinde taşımaktadır. M.S. 636 yılında İslam’ın yayılması amacıyla kurulduğu düşünülmektedir. Cami zamanla birçok tahribata uğramıştır. Ancak restore edilen camii içerisinde şadırvan, medrese odaları ve türbeler bulunmaktır. Halen ibadete açıktır ve özellikle dini bir sembol olması dolayısıyla ziyaret edilmektedir.

Bu noktada Hatay’ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna kesin bir cevap verilememektedir. Ancak gezilecek ve görülecek alanların çokluğu dolayısıyla kısa bir süreliğine gelecek olan ziyaretçilerin tekrar gelip kaldığı yerden devam etmesi önerilmektedir. 

Hatay
22 May Çrş, Bulutlu
23,04°
Prş
21,64°
Cum
19,79°
Cmt
18,69°
Paz
19,58°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery