Kahire Uçak Bileti

Kahire

Kahire

Kahire

Kahire uçak bileti fırsatları ile pek çok kişi Kahire bölgesine çok daha rahat, konforlu ve aynı zamanda da pratik bir şekilde ulaşım sağlayabilmektedir. Üstelik Kahire uçak bileti fırsatları sayesinde kısa sürede ulaşılan bu şehirde tüm gezginler adeta unutulmayacak anılarına yenilerini ekleyebilme şansına sahip olabilmektedir. 

Mısır'ın başkenti olarak kabul edilen Kahire, Afrika ve Orta Doğu'nun en büyük şehridir. Mısır'ın kuzeyinde Nil Nehri'nin doğu kıyısında yer alan şehir, 2018 verilerine göre 19,5 milyonluk nüfusuyla dünyanın 9. büyük şehri. Mısır'daki şehirlerin yüzde doksanı Müslüman. Geri kalanlar Kıptiler. Kıptiler, kökleri eski Mısır uygarlığına dayanan bir Hıristiyan azınlıktır. Çok sayıda camiye sahip olan şehir, Müslüman nüfus yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle "Bin Minareli Şehir" olarak da anılıyor. Kahire, ülkenin eğitim, kültür ve siyaset merkezidir. Kelimenin tam anlamıyla hayatla ilgili her şeyi içeren bir metropol: üniversiteler, kolejler, müzeler, tiyatrolar, anıtlar, bu şehir Mısır ile ilgili her şeyin kalbini oluşturur. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Khufu Piramidi de burada yer almaktadır. Kahire, tam olarak sekiz bölgeden oluşmaktadır. Bunlardan en önemlisi UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne (1979) alınan ve koruma altına alınan Kahire'nin Eski Kent'idir.

Kahire’ye Ne Zaman Gidilir?

Kahire'yi ziyaret etmek için ideal zaman, Ekim'den Nisan'a kadar olan sıcak aylardır. Kahire yılın bu zamanında daha az kalabalık ve daha serindir, bu da gezginlerin şehri keşfetmesini kolaylaştırır. Kahire'yi gezmek için kaç gün kalmak gerekir noktasında bu detayları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kahire’de Ne Yenir?

Kahire'deki pek çok restoran ve pek çok farklı Mısır yemeği ile buranın gerçek bir gurme cenneti olduğunu vurgulamak kesinlikle abartı olmaz. Sizler isteğinize göre tamamı ile helal lezzetler sunan kafe ve restoranları ya da batı zincirinin en ünlü menüsünün tamamen helal bir versiyonunu seçebilirsiniz. 

Kahire Gezilecek Yerler

Sunmakta olduğu sayısız güzellikle etkileyici olan Kahire'nin tanıtıma ihtiyacı yok. Büyüleyici Mısır başkenti, dünyanın en popüler gezi noktalarından biridir. 20 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan bu geniş metropol aynı zamanda 'Nil'in Mücevheri' olarak da bilinir. Kahire, ziyaretçilerine sadece piramitler ve El-Ezher Üniversitesi'ni değil, aynı zamanda harika müzeleri ve birçok kültürel cazibe merkezini de sunmaktadır. Kahire'ye adım attığınız andan itibaren, eski Mısır'dan Osmanlı İmparatorluğu'na zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Görülecek ve kesinlikle yapılacak çok şey varken, bu muhteşem şehrin sunduğu her şeyi keşfetmek için buraya tekrardan gelmeniz gerekebilir. Bu nedenle Kahire'yi gezmek için kaç gün kalmak gerekir noktasında en az 1 haftanızı ayırmanız önerilir. Bu eşsiz başkente sizler de Kahire Cairo Ulus havalimanı uçak bileti fırsatları ile rahat, konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Kahire Müzesi

Piramitlerin çoğu yıllar içinde yağmalandı. Değerli eşyaların bir çoğu da ne yazık ki çalındı. Bu ganimetten sadece M.Ö. 1332'den 1323'e kadar hüküm süren Firavun Tutankamon'un mezarı kurtarıldı. 1926'da İngiliz arkeolog Howard Carter, tarihteki en genç firavun olan Tutakamon'un mezarını keşfetti. Ayrıca Tutankamon'un Luksor'daki Krallar Vadisi'ndeki mezarı, altın, turşu, yiyecek, madeni paralar, 400 altın Usepti bebeği ve mezar koruyucuları ile dolu üç odaya sahipti. 2019'da İngiliz arkeologlar, Kahire'deki Mısır Müzesi'nde sergilenen Tutankamon'un mezarından değerli eşyalar ortaya çıkardılar. Müzede aynı zamanda da eski Mısır uygarlığı hakkında bir ses ve ışık gösterisi var. Mumya ayrıca Kahire'deki Mısır Müzesi'nde sergileniyor. Burada her şeyi mumyaladılar. İnsanların yanı sıra birbirinden çeşitli hayvanların mumyaları da burada bulunuyor.

Sakkara Piramiti

Bu piramitler, dünyadaki bilinmekte olan en eski piramit olarak kabul edilir. Eski Mısır krallarının mimarı ve aynı zamanda da adeta doktoru olan Imhotep tarafından Firavun Djoser için yaptırılmıştır. Sakkara Piramidi'nin ayırt edici bir özelliği, katmanlar halinde inşa edilmiş olmasıdır. Giza Piramitleri'nin bitişiğindeki Nil Nehri'ni takip eden bölgede 100'den fazla piramit var. Piramitlerin inşasına yardımcı olan bölgede pek çok sayıda insan kemiği bulundu. Yaşları 15 ile 45 arasında olduğu tahmin edilen tüm bu insanların iskelet yapıları bu taşlar çekilerek yamulmuş, deforme olmuş ve zarar görmüştür. Kahire Cairo Ulus havalimanı uçak bileti fırsatlarına göz atarak sizler de bu piramitler hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu eşsiz piramitleri yakından keşfedebilirsiniz.

Giza Piramitleri

Dünyanın yedi harikasından biri olan Giza Piramitleri, Kahire'de görülecek yerler arasında oldukça önemli bir yere sahip. Dünyaca ünlü piramit, bir firavunun mezarı olarak kullanılmış. Firavunlar kendilerini bir insan olarak değil, adeta tanrı olarak görüyorlardı. Bu nedenle normal mezarlıklara gömülmediler. İktidara gelen her firavun, ölümünden sonra üzerinde yaşayacağına inandığı piramitler inşa etmeye başladı. Firavunlar gömülmek üzereyken en değerli eşyaları hazineleriyle birlikte gömülürdü. Piramitlerde pek çok değerli şey varken, onları korumak için usepti adı verilen mezar bekçileri de onlarla birlikte gömülüyordu. Onlar aynı zamanda yer göstericiydi. Eski Mısırlılar bir yılda 365 gün saydılar ve her gün için mezara bir mezar bekçisi usepti yerleştirdiler. 

sAyrıca her 10 kullanıcı için bir bekçi kullanıcı ve diğer görevleri olan diğer kullanıcılar vardır, Piramitler, adına inşa edildikleri Firavun'un adını almıştır. Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikasından biridir ve hala ayaktadır. En küçüğü 1,5 ton ve en büyüğü ise 10 ton olan yaklaşık 2 milyon taştan oluşur. Firavun hazinesiyle birlikte gömüldüğü için piramidin içine de bir tuzak kurulmuştur. Piramitlerin Tarihi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Piramide girmek için dar bir geçitten geçmeniz gereklidir. Dilerseniz piramitlerin etrafında deve veya at turu yapabilirsiniz. Giza Piramitleri, Kahire'nin en önemli turistik yerlerinden biridir, bu nedenle de her yıl yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilir. 

Memphis Antik Kenti

Memphis antik kenti, uzun yıllar Mısır'ın başkentiydi. MÖ 3000 idi. Mısır'ın eski krallarından biri olan Menes tarafından kurulmuştur. O zamanlar Memphis, Akdeniz'in en önemli şehirlerinden biriydi. Memphis antik kenti, Sakkara Piramidi (Basamak Piramidi) yakınındaki bölgede yer almaktadır. Sakkara piramitleri gezinize burayı da ekleyebilirsiniz. Çevredeki müzeler, Memphis şehrinin en önemli eserlerinden bazılarını sergiliyor.

El Ezher Üniversitesi 

Kahire'nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan El-Ezher Üniversitesi, MS 970 yılına dayanmakta olan geçmişi ile dünyanın en eski eğitim kurumlarının adeta başında gelir. Aslında Al-Ezher’in orijinal boyutu bugünkünün sadece yarısı kadardı. Mısır'da çeşitli zamanlarda üniversiteye birçok ekleme ve onarım yapılmıştır. El-Ezher Üniversitesi, İngiliz ve Fransız işgali sırasında yaşanan çatışmalarda etkin bir rol sergilemiş ve Mısır tarihinde önemli bir rol oynamıştır.

Gemi Mezarı

Firavunlar öldükten sonra sevdikleri şeyleri de yanlarında gömdürerek öldükten sonra kullanabileceklerine inanmışlardır. 1930'larda Firavun Keops'un gemi mezarı da tamamı ile bu şekilde keşfedildi. 5.000 yıllık Keops gemisi, 30 yıl boyunca dünyanın en bilgili ve donanımlı arkeologları tarafından yeniden inşa edildi. Giza Piramitleri'nin yanında Kahire'nin simge yapılarından biri olan Gemi Mezarları bulunur. Giza Piramitleri'ni ziyaret ederken burayı kaçırmadığınızdan emin olun. Kahire'de görülecek yerler arasında bu eşsiz yer önemli bir yere sahiptir. 

Pzt
31,75°
Sal
22,21°
Kahire
29 May Çrş, Güneşli
22,25°
Prş
21,91°
Cum
22,78°
Cmt
25,91°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery