Kars Uçak Bileti

Kars

Kars

Kars

Kars'ta görülecek yerler listesinin oldukça uzun olması, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin bu şehre akın etmesini sağlamaktadır. Farklı kökenlere sahip insanların bir arada yaşadığı bu şehir, Türkiye’nin rakımı en yüksek ili olarak bilinmektedir. 100 bini aşkın nüfusu ile kültürel zenginliğe sahip olan bu şehir kozmopolit bir yapıya sahiptir. Tarihi ile ünlü olan bu şehir Harakani Havalimanı uçak biletiile görme şansı yakalanabilecek bir konumda bulunmaktadır. Kars ili, ülkenin Kafkasya’ya açılan kapısı olarak bilinmesi sebebiyle de oldukça önemli bir yere sahiptir. Kars’ı gezme şansı yakalayan turistlerin benzersiz bir deneyim yaşamaları, bu şehre duyulan merakı artırmaktadır. 

Kars'ı gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna soran kişilere, tek bir cevap vermek mümkün değildir. Yapmak istediğiniz gezi ve gezmek istediğiniz lokasyonlara göre kaç gün kalmanız gerektiği değişiklik gösterebilir. Ancak bu şehre seyahat eden pek çok kişi, genellikle gezilerini kış dönemlerinde 2 ila 3 günlük şekilde planlamaktadır. 


Kars Kalesi

Kars Kalesi, Su Kapısı ya da Çeribaşı Kapısı, Kağızman Kapısı ve Behram Kapısı olarak adlandırılan önemli kapılara sahip olan kaledir. İçerisinde yer alan ve 12. yüzyıldan günümüze gelmiş olan Celal Baba Türbesi, bölgenin en çok turist çeken yapılarından biri olarak biliniyor. Kars Kalesi olarak adlandırılan bu kale halk arasında İç Kale, Merkez Kale ya da Stadel olarak da anılmaktadır. Yapımının M.S. 1153 yılında gerçekleştiği tahmin edilen Kars Kalesinin Rus işgali esnasında yıkıntıya dönüğü bilinmektedir. Bu özelliğiyle uzun yıllardır kullanıma kapalı olan kale, Kars uçak bileti alarak görülebilecek tarihi ve doğal bir yapı olarak bulunmaktadır. 

Sarıkamış Kayak Merkezi 

Kars şehrinin güneydoğu kısmında bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Çamurlu Dağ üzerine konumlanmıştır. Kars'ı gezmek için kaç gün kalmak gerekirsorusu, bu bölgede konaklayacaklar için 3 ila 4 gün arasında değişmektedir. Oldukça keyifli bir kış tatili sunan Sarıkamış Kayak Merkezi, 12 kilometrelik oldukça büyük beş etaplı bir piste sahiptir. Özellikle aralık ve mart aylarında turistlerin yoğun ilgisini gören Sarıkamış Kayak Merkezinin içerisinde konaklanabilecek oteller bulunur. Kars’ta Oteller hakkında araştırma yapanlar için bu oteller, oldukça iyi seçeneklerdir. 

Kars Defterdarlık Binası 

Kars şehri, turistleri özellikle mimari yapıları ile büyülemekte olan bir şehirdir. Büyüleyici mimari yapıları arasında en belirgin olanı ise, İsmet İnönü Caddesinde bulunan Defterdarlık binasının mimarisidir. Baltık mimarisinin en güzel örnekleri arasında olan bu bina, üç katlı bir yapı şeklinde inşa edilmiştir. Günümüzdeki haline gelene dek çeşitli restorasyon çalışmalarından geçmiş olan defterdarlık binası, turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yapı olarak bilinmektedir. 

 

Atatürk Caddesi 

Atatürk Caddesi, şehrin en popüler caddelerinin başında gelmektedir. Önceleri bu caddede Ortodoks kilisesi olduğu bilinse de, günümüzde bunun yerine Merkez Cami bulunmaktadır. Atatürk Çocuk Kütüphanesi’nin de bu caddede olması, yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline gelmesini sağlamaktadır. 

 

Namık Kemal Evi 

Günümüzde müze olarak hizmet veren Namık Kemal Evi, ünlü yazarın çocukluğunun geçtiği ev olarak bilinir. Çeşitli restorasyon çalışmaları geçiren bu ev sonraki dönemlerde Aşıklar Evi adı ile misafirlerin gezebilecekleri bir müze haline gelmiştir. Kars kültürünü misafirlerine aktaran bu evde çeşitli zamanlarda Aşıklar Gecesi adı verilen aktiviteler yapılmaktadır. Katılanlar için unutulmaz birer aktivite olan Aşıklar Gecesi’nde doğaçlama oyunların oynandığı, türkülerin söylendiği bilinmektedir. Namık Kemal Evi, Kars şehrinin Kaleiçi ilçesinde bulunmaktadır. 

 

Kuyucuk Kuş Cenneti

Adını Kuyucuk Gölü’nden alan Kuyucuk Kuş Cenneti, günümüzde 182 farklı tür kuşa ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Yalnızca yerli değil, pek çok yabancı turistin de akın ettikleri bir konum olan Kuyucuk Kuş Cenneti, oldukça geniş bir alana sahiptir. Kars şehrine 40 kilometre kadar uzaklıkta olan bu şehir, Türkiye’nin en popüler turistik noktalarından biri olarak bilinmektedir. 

Turistlerin uğrak noktalarından biri olan Kuyucuk Kuş Cenneti’nde angut, uzunbacak veya sığıcık kuşları gibi çok çeşitli kuş türlerini gözlemlemek mümkündür. 2012 yılından beri misafirlerini kabul eden Kuyucuk Kuş Cenneti, günümüzde bir eğlence merkezi olarak da bilinmektedir. 

Kars Müzesi 

Kars tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasıyla bilinen, kozmopolit bir şehirdir. Şehrin tarihinin oldukça eskilere dayanması, Kars Müzesi’ne duyulan ilgiyi yüksek oranda arttırmaktadır. Yerli ve yabancı turistleri kendine en çok çeken yapıların arasında gelen Kars Müzesi, şehrin antik yapısını gözler önüne sermektedir. 

1981 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan Kars Müzesi içerisinde pek çok farklı eseri bulundurmaktadır. İstasyon Mahallesinde konumlanan müze bulundurduğu arkeolojik, etnografik ve taş eserler ile misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

1254 etnografik eser, 2 bine yakın arkeolojik eser ve 4 bini aşkın sikkesi ile, ziyaretçilerin bu müzeyi gezebilmek için bir günlerini ayırmaları gerekmektedir. Bu müzeyi ziyaret etmek isteyen kişilerden herhangi bir ücret istenmemektedir. Müze her gün 08.00 ila 19.00 saatleri arasında gezilebilir. 


Mazlum Ağa Hamamı 

1574 ve 1595 yılları arasında yapıldığı düşünülen Mazlum Ağa Hamamı, tarihi bir yapı olması sebebiyle Kars ilinde gezilen turistik yerlerin arasında gelmektedir. Pek çok turistin ilgisini çeken Mazlum Ağa Hamamı, 3 farklı bölümden meydana gelir. Bu bölümler soğukluk, sıcaklık ve soyunmalık olarak adlandırılmış bölümler olarak bilinmektedir. Klasik Osmanlı mimarisine sahip tarzı ile misafirlerini kendine hayran bırakan bu hamam, farklı dönemlerde çeşitli onarım çalışmaları geçirmiştir. Harakani Havalimanı uçak biletifırsatları ile görme şansı yakalayabileceğiniz bu hamamın Sultan III. Murad tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 

 

Allahuekber Dağları Milli Park

Bu parkın en bilinen özelliği, I. Dünya Savaşı esnasında 90 bini aşkın askerin şehit oldukları Sarıkamış’ı içerisinde bulundurmasıdır. Tarihi olarak çok önemli bir yere sahip olan bu park, bu özelliği dolayısıyla her yıl binlerce turiste kapılarını açmaktadır. 

Tarihinin etkileyici özelliklerinin yanında doğal güzellikleri de misafirlerine sunan Allahuekber Dağları Milli Park’ı, Kars ve Erzurum illeri sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sarıçam gelişiminin en yoğun olduğu yer olma özelliğini de taşıyan bu park Kars'ta görülecek yerlerlistelerinin başında gelmektedir. Allahuekber Dağları Milli Park’ı keklik, doğan yabanı güvercini ya da saksağan gibi farklı türdeki hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. 


Çıldır Gölü

Kars gezilerini uzatmak isteyen pek çok kişi Kars’ta Oteller hakkında araştırma yapmaktadır. Kars’ın pek çok bölgesinde çeşitli oteller olduğu görülmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Çıldır gölü yakınlarında da konaklanabilecek oteller bulmak mümkündür. Kars ve Ardahan sınırlarında konumlanmış olan Çıldır gölü özellikle kış dönemlerinde turistlerin akın ettiği bölgelerin başında geliyor. Görsel olarak unutulmaz bir deneyim sunan Çıldır Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü olarak da biliniyor. Türkiye’nin önemli tatlı su kaynakları arasında bulunan Çıldır Gölü, 123 km’yi kapsayan oldukça büyük bir alana sahip olmasıyla da ilgi çekmektedir.Bu gölün kış aylarında daha çok ziyaret edildiği düşünülse de, bu bir yanılgıdır. Yaz aylarında gerçekleştirilen tekne turlarıyla unutulmaz bir atmosfere sahip olan Çıldır Gölü dört mevsim boyunca turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Gölün kıyısında bulunan kütük ev ise turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Lezzetli bir balık yemeği yemek isteyenler için çeşitli restoranların bulunduğu bu bölgeye, Kars uçak biletiile ulaşmak mümkün olmaktadır. 
 

Kars
29 May Çrş, Bulutlu
20,98°
Prş
12,02°
Cum
9,67°
Cmt
11,55°
Paz
7,72°
Pzt
10,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery