Kayseri Uçak Bileti

Kayseri

Kayseri

Kayseri uçak bileti, sizleri İç Anadolu Bölgesinin en büyük ikinci şehri Kayseri şehrine sorunsuz ve konforlu bir şekilde ulaştırıyor. Kayseri, İç Anadolu'nun güneyinin Toros Dağları ile buluştuğu Kızılırmak bölümünün ortasında yer almaktadır. Doğu ve kuzeydoğudan Sivas, kuzeyden Yozgat, batıdan Nevşehir, güneybatıdan Niğde, güneyden Adana ve Kahramanmaraş ile çevrilidir.

Şehir, yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla Türkiye'nin en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri haline geldi. Tarihinden bu yana ticari hayatta önemli bir rol oynayan Kayseri, bu karakterini günümüze kadar korumaktadır. Şehir yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı karasal bir iklime sahiptir. Erciyes Dağı son yıllarda kayak merkezi olarak popülerlik kazanmış bir yerdir.

Kayseri, tarihi ve kültürel yapısıyla da görülmeye değer bir şehirdir. Ülkemizde bu değerler ön plandadır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan kentin 6 bin yıllık olduğu tahmin ediliyor. Medeniyetin hâkim olduğu Kayseri Kültepe Höyüğü'nde yapılan araştırmalar sonucunda pek çok sayıda prehistorik yerleşim yeri keşfedildi. Buluntular, Kayseri'de ilk yerleşimlerin Bakır Çağı'nda başladığını göstermektedir.

Kayseri’ye Ne Zaman Gidilir?

İlkbahar, Kayseri'yi ziyarette bulunmak için en ideal zamandır. Ancak Erciyes Kayak Merkezi, özellikle kış aylarında en popüler kayak merkezlerinden biridir. Kışın ortalama 2 metre kar yağışı ile kayakçıların ve snowboardcuların gözdesi. Kış aylarında birçok festivale ev sahipliği yapan Erciyes Kayak Merkezi, sadece Türkiye'den değil dünyanın dört bir yanından binlerce misafiri ağırlıyor. Zamantı Nehri ise yaz rafting sporları ile karakterizedir. Doğa sporları tutkunları için şehir merkezine 30 dakika uzaklıktaki Ali Dağı yamaç paraşütü yapmak için en popüler yerlerden biridir. Kayseri uçak bileti ile bölgeye gezi planlayabilirsiniz.

Kayseri’de Nerede Kalınır?

Kayseri, her dönem binlerce kişinin ziyarette bulunduğu şehirlerden biridir. Şehirde artan turist sayısı ile konaklama tesisleri sayısında bir hayli artış gözlemlenmiştir. Bu şehirde her zevke, beklentiye ve bütçeye hitap etmekte olan pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Her mevsim iş ve eğlence için pek çok kişi bu konaklama seçeneklerinden yararlanmaktadır. Kayseri’de oteller merkezi konumdadır. Erciyes Dağı'ndaki otel, müşterilerine kış oteli konseptiyle de hizmet vermektedir. İş seyahatinde olanlar için havaalanına yakın oteller de son derece rahat ve konforlu hizmet vermektedir. Kayseri'deki 4 ve 5 yıldızlı otellerin yanı sıra daha ucuz 2 ve 3 yıldızlı otellerde konaklama şansı da bulunmaktadır. Ayrıca Kayseri’de oteller arasında butik oteller ve pansiyonlar gibi daha ucuz konaklama alternatifleri de çok fazla sayıdadır.

Kayseri Hava Yolu Ulaşımı

Kayseri Havalimanı şehir merkezine yakın konumdadır. Havaalanı transferleri taksi ile sağlanmaktadır. Kayseri havalimanı çıkışından birkaç yüz metre ötede bir otobüs durağından geçen otobüs veya minibüslere binmeyi tercih ederek de şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. 100 ve 102 numaralı belediye otobüsleri mevcuttur.

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri şehri, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Tüm tarihi dönemlerde değerini korumuş olan Kayseri Orta Anadolu'nun en gelişmiş şehirlerinden biridir. Mimar Sinan'ın memleketi Kayseri birbirinden farklı özelliklere sahip kervansarayları, hanları, medreseleri ve müzeleriyle görülmeye değer şehirlerden biridir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri ile bu şehir hem kış turizmine hem de yaz turizmine büyük bir katkıda bulunmaktadır. Kayseri'yi gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında; astırması, sucuğu ve mantısıyla tüm dünyada tanınan bu güzel Kayseri şehri, tam anlamıyla keşfetmek için en az üç günü hak ediyor.

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı, farklı zamanlarda aktif olan, lav ve tüf püskürten oldukça eski bir yanardağdır. Bu nedenle, farklı yaşlardaki volkanlardan kaynaklanır. Erciyes Dağı bu nedenle bir "kazık yanardağ" olarak kabul edilir. Dağın püskürmesi sırasında 100 kilometreye kadar lav, tüf ve cüruf yayılmıştır. Erciyes Dağı, Türkiye'nin üçüncü, İç Anadolu'nun en yüksek dağıdır. Kış turizmi için önemli olan Erciyes, uluslararası arenada kış sporları merkezi olarak da işlev görüyor. Kayak sporu ve de dağcılık için yapılan pistler, ideal konaklama seçenekleri ve düzgün ulaşım yolları Erciyes'i kış tatilleri için cazip kılıyor. Dağ, Kayseri'nin 25 kilometre güneybatısında bir ovada yer almaktadır. Kayseri'ye hava ulaşımı oldukça gelişmiştir. Ülkedeki birçok büyük şehirden direkt uçuşlarla Kayseri Erkilet Havalimanı'na ulaşım sağlanabilir. Havalimanından Erciyes Dağı'na uzaklığı yaklaşık 27 km'dir. Şehir merkezinden taksi veya minibüs ile Erciyes Dağı'na transfer ayarlanabilir. Kayseri'yi gezmek için kaç gün kalmak gerek gibi düşünceleriniz varsa bu yere uğramadan geçmemelisiniz.

 

Kayseri Kalesi Ve Surları

3. yüzyıldan kalma bir Roma yapısı olan Kayseri Kalesi, Bizans döneminde 6. yüzyılda daraltılmıştır. Kale, Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat döneminde bugünkü haliyle tekrar inşa edilmiştir. Calamanoglar ve Osmanoglar dönemlerinde iki kez onarım görmüş, İç Anadolu'da önemli bir ulaşım noktasındaki konumu büyük stratejik öneme sahiptir. Geçmişten günümüze şehir merkezine çeşitli eklemeler yapılmış bir orta çağ kalesidir. Kayseri Havalimanı uçak bileti fırsatları ile bu kale ve surları yakından inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Kayseri Saat Kulesi

Cumhuriyet Meydanı'ndaki saat kulesi II. Abdülhamid döneminde Tavulsunlu Salih Usta tarafından 1906 yılında yaptırılmıştır. Kulenin hemen bitişiğinde dikdörtgen bir yapı saat odası amacı ile inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün Kayseri ziyaretlerinde halka hitap ettiği bu bina aynı zamanda Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk cemiyeti Kayseri şubesi olarak da uzun yıllar boyunca hizmet vermiştir.

Eski Kayseri Evleri

Mimari dekorasyonu ve kültürel özellikleriyle geçmişin görkemini yansıtan ski Kayseri evleri, genellikle taş ve ahşaptan inşa edilmiş olup; geniş avlulu ve bahçeli iki veya üç katlı olarak yapılmıştır. İklim şartlarına göre inşa edilmiş, soğuktan korunmuş ve bağ yaşamına adapte edilmiştir. 10-30 km uzaklıktaki dar sokakları sıralayan evler işlenmeye müsait olan yumuşak taşlardan yapılmıştır. Kayseri Havalimanı uçak bileti fırsatları ile hem bu eşsiz özelliklere sahip evleri hem de diğer gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz.

Atatürk Evi ve Müzesi

Aslen İmamizade Raşit Ağa Konağı olarak bilinen veya daha yaygın olarak bu isimle bilinen Atatürk Evi ve Müzesi; geç Osmanlı döneminden kalma eski bir Türk evidir. Tarihi ve kültürel değerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919 yılında Kayseri'ye yaptığı ziyarette heyeti adına bu konakta kalmış olması büyük bir yere sahiptir. 976 yılında, korunması gereken bir gayrimenkul kültür varlığı olarak korumaya allınmış olan bu ev ilgili bakanlık tarafından kamuya açık bir hale getirilmiştir. Kayseri'de görülecek yerler arasında her daim sayılan bu yeri mutlaka fırsatlarla ziyaret etmelisiniz.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’de görülecek yerler arasında Kapuzbaş Şelaleleri, Kayseri'deki Aladalar Milli Parkı'ndaki kayalık bir dağdan aşağı akan yedi şelaledir. Şelale, serin suyuyla yaz aylarında birçok turisti kendine çekiyor. Uganda'daki 100 metre yüksekliğindeki Victoria Şelalesi'nden sonra ikinci olan Kapuzubaşı Şelalesi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 55 metrelik Niagara Şelalesi'nden ve Erzurum'daki 50 metrelik Totum Şelalesi'nden daha uzun. Yedi Şelaleli Kapuzbaşı Şelalesi'nin yüksekliği 40 ila 80 metre arasında değişmektedir. Beşi büyük, ikisi küçük olan yedi şelale, gören herkesi adeta büyüleyecek niteliklere sahiptir. Kapuzbaş Köyü yakınlarındaki tepelerin doğu ve güney yamaçlarında beliren Kapuzbaş Şelaleleri, güçlü bir dere ile Suars Nehri'ne dökülerek Zamantı Nehri'ne katılıyor. Suyun yüksek hızı nedeniyle düşen suyun oluşturduğu partiküller geniş bir alana dağılır. Bu buz taneleri, yaz aylarında yatıştırıcı bir soğutma maddesi görevi görür.

Pzt
18,0°
Sal
23,21°
Kayseri
24 Tem Çrş, Güneşli
22,44°
Prş
21,13°
Cum
20,24°
Cmt
19,07°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery