Kütahya Uçak Bileti

Kütahya

Kütahya

Kütahya

Kütahya uçak bileti, Ege Bölgesinin şirin ve küçük şehri Kütahya şehrine yapacağınız ziyaretleri kolay bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. ütahya'nın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Antik çağda Cotiaion, Cotiaeum ve Coti olarak bilinen kente ilk yerleşenler Friglerdir.

Tarih boyunca Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler ve Makedonların yaşadığı Kütahya, daha sonra Roma ve Bizans İmparatorluklarının egemenliğine girmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti, Almanya Prensliği ve Osmanlı İmparatorluğu'na katıldı. Germiyan Beyliği tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na tarihin en lüks çeyizlerinden biri olarak verilen Kütahya, 400 yıl boyunca Anadolu valilerine başkentlik yaptı. Kütahya, bir kültür ve sanat şehridir. Doğal güzelliklerden tarihi eserlere kadar pek çok cevheri barındıran Kütahya’ya Kütahya uçak bileti fırsatları ile kolay ve pratik bir şekilde gezi planlayabilirsiniz.

Kütahya’da Nerede Kalınır?

Ülkemizin en önemli turistik bölgelerinden biri olan Kütahya, birçok konaklama seçeneğine sahiptir. Bu şehirde her bütçeye kolay bir şekilde hitap etmeyi başaran birbirinden farklı özelliklere sahip pek çok termal otel bulunmaktadır. Kütahya’da oteller arasında öne çıkan bu termal oteller her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırladıkları için son derece gelişmiş özelliklerdedir. Kütahya’da oteller arasında ayrıca şehir merkezini gezmek, tarihi bölgelere kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmek ve iş seyahatleri için konforlu bir alan seçmek isteyenler için çok ünlü oteller de bulunur. Bu oteller konum itibari ile şehrin tam merkezinde yer aldıkları için ve Kütahya küçük bir şehir olduğu için bu otellerden yararlanılabilinir.

Kütahya’da Gezilecek Yerler

Ege bölgesinde yer alan Kütahya gezilecek yerler ve görülecek yerler açısından oldukça zengindir. Zengin doğası ve aynı zamanda tarihi binalarıyla dikkat çeken bu şehir sizlere keyifli bir alışveriş deneyimi de sunar. Bunun yanı sıra bu şehirde birbirinden farklı pek çok sayıda kaplıca ve hamam da bulunmaktadır. Bu kaplıcaların insan sağlığına pek çok faydası bulunmakta olduğu için her mevsimde şehir dışından pek çok kişi kaplıcaları ziyaret etmektedir. Kütahya'yı gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında eğer kaplıcalarda da zaman geçirmeyi düşünüyorsanız bu şehre en az 3 gününüzü ayırmanız en yerinde karar olacaktır.

Frig Vadisi

Frig uygarlığı MÖ 9. yüzyılda Briggs adlı bir topluluk tarafından kurulmuştur. Kafkasya'dan Anadolu'ya göç etmişler ve dünyanın sadece Frig dağlık bölgesinde yaşamışlar ve sonraki uygarlıklara büyük bir rehber olmuşlardır. Derin vadiler ve kolay işlenebilen volkanik tüflerden oluşan volkanik yapılarla karakterize dağlık bir bölgedir. Bu doğal yapı, daha sonraki uygarlıklara uygulanan kayadan oyulmuş benzersiz mimari modellerin ortaya çıkmasına neden oldu. Frig Kayası anıtlarının ortak noktası bezeme ve süsleme zenginliği, Ana Tanrıça heykelinin yerleştirildiği üçgen alınlık ve kaya nişidir. Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar Üçgen dağlık Frig bölgesi, Frig uygarlığına ait dini törenlerin ve sosyal yaşamın izlerini barındırmaktadır. Bu bölge evrensel değerdedir. Kaya anıtlarının zengin süslemeleri de Frig uygarlığının gelişimi hakkında önemli bilgiler vermektedir.

Aizanoi Antik Kenti

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu antik kent; Roma dönemini yansıtmakta olan en önemli ve en görkemli antik kentlerden biridir. eus tapınağı, tiyatro kompleksi ve Macerum ile adeta ikinci Efes olarak tanımlanmakta olan bu yerin dünyada başka bir örneği kesinlikle yoktur. Özellikle Zeus Tapınağı neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş olduğu için özel bir önemi vardır. Roma döneminde Aizanoi antik kentinde yaklaşık 80.000 kişinin yaşadığına inanılıyor. 13.500 kişilik stadyumu ve 20.000 kişilik tiyatrosu bu görüşü doğrulamaktadır. Aizanoi Antik Kenti, tarihi eserleriyle Kütahya'ya 58 km uzaklıktadır. Antik kente Çavdarhisar, Gediz ve Emet ilçelerine gitmekte olan minbüsler aracılığı ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Aizanoi antik kentinin nerede olduğunu sorduğunuzda Kütahya merkeze yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Friglerin Kocasay Nehri'nin yukarı kesimlerinde tanrıça Mehta Stynene'nin kutsal mağaraları çevresinde yaşadıkları tahmin edilmektedir. Mitolojik hikayelere göre şehir, efsanevi kahraman Ezan, su perisi Erath ve efsanevi kral Arcas'ın birleşmesinden oluşmuştur. Bu antik kent Frigya'da yaşayan İzanitis halkının ana yerleşim yeri olmuştur. Kütahya’yı gezmek için kaç gün kalmak gerek diye düşünüyorsanız; mutlaka bu efsanevi yeri de seyahat listenize dahil etmelisiniz.

Domaniç Ormanları

Özellikle de bu şehre ilbahar ya da yaz aylarında seyahat düzenlemeyi düşünüyorsanız Domaniç Ormanı'nın eşsiz manzarası eşliğinde eğlence dolu anlar geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Domaniç Ormanı sadece Kütahya'nın değil ülkemizin de en güzel doğal hazinelerinden biridir. Şehir hayatından sıkılanlar için sessiz ortam ve bol oksijen sunar. Domaniçi Ormanı'nda piknik yapın, hava ile stresten uzaklaşın ya da sevdiklerinizle yürüyüş yapmanın tadını çıkarın. 40 bitki türüne ev sahipliği yapan Domaniçi Ormanı'nı mutlaka Kütahya’da görülecek yerler listenize eklemenizi öneririz. Burası şehir merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Kütahya Kalesi

Kütahya Kalesi, Kütahya'nın ilk kurulduğu Hisar Tepesi'nde yer almaktadır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde restore edilen Kütahya Kalesi'nin üç bölümü ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5. yüzyılda inşa edilen surlar. Yukarı, iç ve aşağı kalelerden oluşan Kütahya Kalesi'nin surları moloz ve kesme taş malzemeden yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çeşitli restorasyonlardan geçirilen kale, Kütahya'nın önemli tarihi değerlerinden biridir. Ayrıca bu kale içerisinde son derece ikonikleşmiş bir yapı olan Döner Gazino da bulunmaktadır. Döner Gazino ziyaretçilerin bir şeyler yiyip içeceği bir çeşit restorandır. Ancak bu restoranı diğer restoranlardan ayıran şey; restoranın 45 dakikada tam 1 tur atacak şekilde dönmesidir. Kütahya Zafer Havalimanı uçak bileti sizleri bu ikonik yapı ile bir araya getirmektedir.

Çinili Camii

Kütahya şehir merkezini ziyaret ettiğiniz esnada Çinili Camii’yi de gezip görebilirsiniz. 1973 yılında ressam Ahmet Yakupğlu tarafından yaptırılan Çinili Camii'nin dış cephesi tamamen seramik kaplıdır. Cami çini motiflerine sahiptir ve muhteşem işçiliği ile büyüleneceksiniz. Şehir merkezinden kalkan 10 numara Otobüsle ulaşılabilen cami aynı zamanda güzel bir bahçeye de sahiptir. Mimarisi ile hem dışarıdan hem de içeriden beğeni toplamıştır.

Dumlupınar Şehitliği

26 Ağustos 1922'de Afyon Kocatepe'de başlayan Başkomutanlık Muharebesi, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da büyük bir zaferle sonuçlandı. Kurtuluş Savaşı'nda her cephede şehitler kıyasıya düşmanla baş etti. Dumlupınar Şehitliği Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından askerlerin anısına yaptırılmıştır. 30 Ağustos 1922'de Büyük Zafer'in 70. yıl dönümünde açılışı yapılan Dumlupınar Şehitliği'nde üç komutan anıtı, 500 sembolik şehidin mezarı ve milis anıtları yer alıyor. Kütahya Zafer Havalimanı uçak bileti fırsatları ile bu önemli yere ulaşma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya’da görülecek yerler arasında doğal güzellikler ve tarihi yapıların yanı sıra kaplıcalar da bulunur. Bu kaplıcalar arasında öne çıkan Yoncalı Kaplıcaları Evliya Çelebi’nin de yazılarına her daim konu olmuştur. Yoncalı Kaplıcaları Kirazlı Dağı'nın eteklerinde yemyeşil ve sakin bir yer olan Kütahya'ya 18 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doktorlar tarafından akciğer rahatsızlığı çekenlere de tavsiye edilen Yoncalı Kaplıcaları yüksek oksijen içeriği nedeniyle adeta bir şifa merkezidir. Termal suyunun içerdiği mineraller strese, dolaşım bozukluklarına, kan dolaşımına ve nörolojik rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Yeraltı kaplıca suyunun sıcaklığı 42 santigrat derecedir ve gençleştirici bir iksir olduğu söylenir. Burası doğası ve şifalı suları ile Kütahya'nın en güzel beldesidir.

Çrş
27,46°
Prş
14,13°
Cum
12,17°
Cmt
9,29°
Kütahya
26 May Paz, Güneşli
10,4°
Pzt
12,19°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery