Londra Uçak Bileti

Londra

Londra

Londra uçak bileti fırsatlarına kısa bir göz atmadan önce bu mükemmel şehir hakkında bilgi sahibi olmanız planlayacağınız seyahat açısından oldukça yararlı olacaktır. İngilterenin başkenti Londra Güneydoğu İngiltere'de, Thames'in her iki kıyısında, Kuzey Denizi'ne akan Thames Halici'nden 64 kilometre içeride bulunur. Banliyölerle birlikte 1.579 kilometrekarelik bir alana ve yaklaşık 7 milyon nüfusa sahiptir.

İngiltere, Avrupa tarihinin en aktif ülkelerinden biridir. Geçmişi çok eskilere dayanan tarihi nedeniyle geçmişte önemli bir yere sahiptir. 10. yüzyılda tamamen birleşen bir ülke, 15. yüzyıldan sonra dünya üzerinde büyük bir etki yaratmaya başladı. Dünyada parlamenter sistem kullanan ilk ülkelerden biriydi. Dünyanın ilk endüstriyel üretim işletmesini ve toplumunu yaratan ülke olarak da önemli bir konuma sahiptir. Kozmopolit bir sosyal yapıya sahip olan İngiltere'de insanların mizaç yapısı çok uzaktır. Evde sıra beklemek son derece önemlidir. Sırada beklemek, insanların ortak bir davranışıdır. Kiliseye giden erkekler şapkalarını çıkarmalıdır. Aynı zamanda içeride şapka takmak kabalık olarak kabul edilir. Kuzu, dana ve tavuk bol miktarda tüketilmektedir. Kahvaltı kültürü, Türk kahvaltısından biraz farklı olan İngiliz kahvaltısı olarak bilinir.

Londinium adı verilen nehir kıyısındaki ilk Roma yerleşimi, ikinci yüzyılın sonuna kadar surlarla çevrili değildi. 9. yüzyılda Danimarkalılarla (Saksonlar altında) savaşa giren şehir, Norman istilasından (1066) sonra büyük bir askeri önem kazanmış ve şehri kontrol etmek için Londra Kulesi'ni inşa etmiştir. 1136 yangınından sonra ahşap yapılar yıkılmış, muntazam sokaklar açılarak taş ve tuğla binalar yapılmıştır. Öte yandan yabancı tüccarlar tarafından kurulan koloniler de gelişmiştir. On altıncı yüzyılın ortalarında, şehir muazzam bir gelişme geçirmiştir. 

Londra konumu itibariyle uluslararası turizmin buluşma noktasıdır. Dünyanın en yoğun hava trafiği Londra'da bulunur. Londra'da tam olarak 5 tane uluslararası havalimanı vardır. Londra ağaçlarla çevrili bir şehirdir. Londra'da 143 sayısında bahçe ve park bulunmaktadır. Thames Nehri, Londra Şehri'ni ikiye böler. Londra'nın geçmişi 2.000 yıl öncesine Romalılara kadar uzandığı için Londra dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Şehirde bulunan tarihi eserler şehrin büyük müzelerinde sergilenmektedir. Dünyanın her yerinden yoğun turist akını vardır. Ayrıca dünyanın en eski ve en ünlü metrosu Londra’da bulunur. O yıllarda metronun amacı at trafiğini azaltmaktı. O zamanlar vagon trafiği çok yoğundu. Londra Metrosu'nun açılmasından sonra birçok şehir metro sistemleri inşa etti. Daha sonra Londra Metrosu'nun adı Yeraltı olarak değiştirilmiştir.

Londra Hava Yolu Ulaşımı

Londra’da İngiltere’nin en kalabalık hava trafiğini karşılayan havalimanı; Londra Heathrow Havalimanı (LHR) bulunmaktadır. Yılda yaklaşık 76 miyon yolcuyu ağırlayan bu havalimanına İstanbul Havalimanı’ndan (IST) yaklaşık 4-4 buçuk saat sürelerinde ulaşım gerçekleşmektedir. Londra uçak bileti fırsatlarına göz atarak sizler için en uygun olan bileti kolayca satın alabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyük ve gelişmiş metropollerinden biri olan Londra, kültürel mirasına damgasını vuran tarihi yapıları, muhteşem müzeleri, adım adım gezmek istediğiniz yerleriyle Londra gidiş dönüş uçakbileti aracılığıyla sizleri buluşturmaktadır.

Westminster Sarayı

Bir zamanlar kraliyet ikametgahı olan İngiliz siyasetinin kalbi burada atmaktadır. 11. yüzyıldan kalma bu saray zaman zaman yangınlara maruz kalmıştır. Saray, 1512 yangınına kadar İngiltere krallarının ana ikametgahıydı, ancak yangından sonra, İngiliz Parlamentosu ve Adalet Divanı'na ev sahipliği yapmaya başlamadan önce büyük ölçüde hasar gördü. Hepimizin tarih dersinde hatırlayacağı Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası tam da bu binada bir araya geldi. 1834'te, ilkinden çok daha büyük bir yangın çıktı ve binanın son orta çağ bölümünü yok etti. Sadece Westminster Salonu, St. Aziz Mary Kilisesi'nin tavan kemerleri, Aziz Stephen Kilisesi'nin revakları ve mücevher kulesi günümüze kadar gelebilmiştir. 1987'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne yerleşen bu yapı korunmaktadır.

Big Ben (Elizabeth Kulesi)

Londra'nın bir başka simgesi de şüphesiz en yaygın olarak Big Ben olarak bilinen Elizabeth Kulesi'dir. Londra gidiş dönüş uçak bileti fırsatlarıyla kolayca ulaşılan Big Ben aslında; kulenin içindeki 13 tonluk çanın adıdır ancak zamanla tüm kulenin adı haline gelmiştir. Westminster Sarayı 1834 yılında bir yangınla yok olduğunda, saray kompleksini yeniden inşa eden mimar Charles Barry, 1844 yılında tasarımına ünlü 96 metrelik saat kulesini eklemiştir. İlk yapıldığında, Big Ben başka bir saatti, ancak onarılamayacak kadar kırılmıştı. Daha sonra kırık saatin metali eridi ve yerini Big Ben aldı. 31 Mayıs 1859'da Big Ben ilk kez çaldı. Aslında Big Ben de asıldıktan kısa bir süre sonra bir çatlak geliştirdi, ancak daha hafif bir tokmak sokup hasarlı noktayı döndürdükten sonra bir çözüm sağlandı. O günden beri ses aynı Big Ben'den geliyor.

Tower Bridge

Tower Bridge, şehrin doğu yakasındaki ticari gelişimi desteklemek için tasarlanmış kayar bir asma köprüdür. Thames Nehri'nde gemilerin geçişini engellemeden gemilerin geçişine tamamen açık olacak şekilde asma köprü olarak tasarlanan Tower Bridge'in inşaatına 1886'da başlanmıştır. Sekiz yılda tamamlanan ikinci köprü kulesi Boyut Viktorya tarzı mimariyle tamamlanıyor. Ayrıca Londra Kulesi, köprünün yanında. Yapımı sırasında buhar gücü kullanılan köprü 1974 yılında yenilenmiş ve yapısı elektrik sistemi ile değiştirilmiştir. Eski buhar sisteminin bulunduğu alan artık Tower Bridge içinde bir müzedir.

British Museum

İngiltere uçak bileti fırsatlarından yararlanılarak mutlaka görülmesi gereken yer; British Museum. İnsanlık tarihi ve kültürü alanında 8 milyon obje ve eseri sergileyen British Museum, dünyanın halka açık ilk ulusal müzesidir. En başından itibaren antikite ve etnografik değişimlerle ilgilenen müze, oldukça geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Az vakti olanlar, 140 mumyanın sergilendiği Mısır bölümünü ve antik kalıntılar ile Roma ve Mezopotamya geçmişini sunan Orta Doğu koleksiyonunu ziyaret edebilirler. Birleşik Krallık'ta en çok ziyaret edilen müzede ayrıca antik  ve Büyük Britanya'dan geniş bir nesne koleksiyonunu, yüzlerce çizim ve çizimin bulunduğu sanat bölümünü, Asya kıtasının tarihinin bir koleksiyonunu ve Afrika ve Amerika'dan yerel buluntuları keşfedebilirsiniz. 

Covent Garden

Orta Çağ'da, St Peter Manastırı yakınlarındaki Covent Garden, 1600'lerin ortalarında Roma meydanlarından esinlenerek mimar Inigo Jones tarafından yenilenmiştir. Londra'nın ilk halka açık meydanı olan ve İngiltere uçak bileti fırsatlarıyla kolayca ulaşım sağlanan Covent Garden, şimdi şehrin en canlı ve en turistik yerlerinden biri. Burası meyve ve sebze pazarları, kaldırım kafeleri, modaya uygun restoranları, lüks butikleri ve tasarımcı butikleri ile bilinen her zaman kalabalık bir semttir.

Notting Hill

Londra'da görülecek yerler arasında mutlaka sayılan bir yer; Notting Hill. 1950'lerden beri göçmen yerleşimi olan Notting Hill, Hugh Grant ve Julia Roberts'ın başrollerini paylaştığı 'Love Knows No Barriers' filminden sonra şehrin en popüler bölgelerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca Notting Hill'in rengarenk evlerini fotoğraflamaktan bıkmamak elde değil; çünkü her yer güzeldir. Londra'nın en ünlü caddelerinden biri olan Portobello Yolu üzerindeki dükkanlar ve pazartesiden cumartesiye açık olan Portobello Yolu üzerindeki pazar, yemek severler için şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery