Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir

Nevşehir

Nevşehir

Nevşehir’de görülecek yerler oldukça fazladır ve tarihi dokuları görmek isteyen herkes tarafından ziyaret edilmektedir. Nevşehir İç Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Konya Kapalı Havzasında kalır ve Derinkuyu ilçesi dışında tamamen Orta Kızılırmak Havzası’nda yer alır. Türkiye’nin tam ortasında bulunur. Nevşehir uçak bileti gibi imkanlar ile kolay bir şekilde ulaşılabilen bir ildir. Kapadokya Havaalanı merkezine 30 km uzaklıkta ve alternatif olarak Kayseri Havaalanı da kullanılmaktadır. Karayolu vasıtasıyla da kolay bir şekilde ulaşım imkânı vardır.

Nevşehir kusursuz güzellikte peri bacaları, ören yerleri, yeraltı şehirleri ve çeşitli zamanlardan kalan tarihi güzelliklere sahip bir ildir. Nevşehir ilinin tarihi M.Ö. 7000 yıllarına kadar geriye gider. Nevşehir ismi ise güzel atlar ülkesi anlamına gelen Farsça Katpatuka kelimesinden gelir. Bu bölgede birçok devlet hâkim olmuştur. Hititlerden, Romalılara kadar dayanan bir geçmişi vardır. Osmanlı döneminde Nevşehir yani yeni kent adını almıştır.

 

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Nevşehir tarihi dokuları ve eşsiz güzellikleri ile ziyaretçileri cezbeder. Nevşehir özellikle Peri bacaları ile ünlenmiştir. Dünyanın 25 harikası arasında bulunan Peri bacaları da ziyaretçiler tarafından özellikle görülmek istenmektedir. Peribacalarının sıcak hava balonları ile gezilme imkânı olmasından dolayı ziyaretçileri büyülemektedir. Ek olarak peri bacaları dışında ziyaretçilerin görebilecekleri birçok güzelliği bulunmaktadır. Gezilecek yerler bakımından oldukça fazla alternatif sunar. Ayrıca Nevşehir’de oteller her bütçeye uygun seçenekleri bünyelerinde barındırır. Uygun fiyatlı konaklama imkânı ile Nevşehir gezilip görülmesi gereken önemli şehirlerden bir tanesidir.

 

Peri Bacaları

Peri Bacaları doğal oluşumlardan bir tanesidir. Yağmur, rüzgâr ve sel suları tarafından oluşturulmuştur. Tüflerin sel suları gibi koşullar sonucunda şekillenmeleri ile ortaya çıkan kaya oluşumları genellikle konik şekillerdedir. Neredeyse 60 milyon yıl önce Kapadokya bölgesinde bir iç deniz bulunmaktadır. Daha sonrasında lav püskürtmeye başlayan aktif volkanlar sonucunda lavlar denizin kurumasını sağlamıştır. Ancak lavlar ile sert kayaların üzeri tüflerle kaplanmıştır. Bunun sonucunda uzun süren yıllar boyunca sel suları gibi koşullar ile şekillenmeye başlamışlardır. Aşınma sonucunda oluşan konik gövdelerin üzerinde şaka gibi tabir edilen sert kayalar bulunmaktadır. Üzerinde bulunan şapkaların sert yapısı altta bulunan yumuşak dokunun sağlam bir şekilde kalmasını sağlamaktadır. Erozyon dışında oluşan şapkalı peri bacaları dışında mantar şeklinde, sivri ve sütunlu peri bacaları da bulunmaktadır.

Peri bacaları ismi ise hal arasında dolaşan efsanelere dayanmaktadır. Vakti zamanında Göreme’de bulunan köylerden birinde bir işçi üzüm bağlarını peri bacalarının arasına yapmış ve çok verimli olmuştur. Ancak bir gün yorgunluktan hasatını gerçekleştirememiş ve peri bacaları altında uyuyakalmış. Peri bacaları içinden çıkan periler adama yardım etmiş. Bu yüzden isim olarak Peri bacaları kullanılmaktadır. Peri bacaları arasında gezmek için ATV turları, balon turları gibi turlar bulunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’de görülecek yerler arasında bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir içerisinde bulunan yeraltı şehirlerinin en çok ziyaret edilenidir. Oluşturulduğu dönemde bu şehirde 50.000 kişi yaşamıştır. İçerisinde birçok kuyu bulunur. Derinkuyu ismi de buradan gelmektedir. Derinkuyu Yeraltı Şehrinde ayrıca günah çıkartma havuzu, vaftiz havuzu ve misyonerler havuzu bulunur. Tarihinin Asurlara kadar dayandığı bilinmektedir. Kapadokya Havalimanı uçak bileti alınması ile ilk görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

 

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitimlerinin başlangıç noktasıdır. Tüm müzeyi gezmek 2 saat sürmektedir. İçerisinde birçok kilise, yemekhane gibi kısımlar bulunur. Ziyarete açık olan bölümleri Kızlar ve Erkekle Manastırı, Elmalı Kilise, Azize Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise gibi çeşitlenmektedir. İçerisinde 18 kilise vardır ancak çökme tehlikesi olduğu için hepsi ziyarete açık değildir. Karanlık Kilise için girişlerde ek ücret alınır. İkonalara zarar verilmesini önlemek amaçlanmıştır.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisinin ismine sebep olan durum zamanında halkın kayaları oyarak güvercinlik yapmasıdır. Vadi içerisinde vadi bisikleti, doğa yürüyüşleri, vadi koşusu ve yoga etkinlileri için alan bulunur. Ayrıca safari turları düzenlenmektedir. Burada Nevşehir’i gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusunun nedeni her bir alanda turlara katılmak ve detaylı incelemeler için uzun bir zaman ihtiyaç olmasından kaynaklıdır.

 

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi içerisinde farklı iki toplum yaşamıştır. Aynı anda hem kilise hem de camiler yapılmıştır. İkisinin aynı yerde olması toplumların birbirlerinin inancına olan saygılarını göstermektedir. Burada tarihi dokunun yanında peribacalarının en net görüldüğü noktalardan bir tanesi olarak görülmektedir. Bu bölgede doğa gezileri ve safari turları ziyaretçilerin tercih edebilecekleri programlardan birkaçıdır.

 

Tarihi Taş Köprü

Avanoslu Arif Bey’in katkıları ile 1898’de yapımına başlanmış ve 1900 yılında tamamlanmıştır. Taş köprü 11 ayak üzerinde durur. Kapadokya Havalimanı uçak bileti almış ziyaretçiler Taş Köprü Avanos2un girişinde olduğu için görmeden geçmemektedir.

 

Asmalı Konak

Kapadokya’nın geleneksel evlerini yansıtır. Konağın çoğu odası kilitlidir ve sadece 2 odası ziyarete açıktır. Asmalı Konak dizisinin çekişmesinden dolayı da ilgi görmektedir. Nevşehir’de oteller Asmalı Konak gibi geleneksel dokuyu yansıtır. Çoğu otel de peri bacalarına oldukça yakın yerlerde bulunur.

 

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi çoğu kişi tarafından Hayal Vadisi olarak bilinir. Vadi içerisinde çok sayıda peri bacası bulunur. En dikkat çeken ise deve şeklinde bir oluşum bulunmaktadır. Yoğun ilgi görmesinden dolayı etrafı çitle çevrilidir. Ayrıca bu vadi içerisinde bulunan oluşumların çoğu hayvan siluetlerine benzemektedir. Devrent Vadisi’ne yöre halkı develerimi getirmektedir. Ziyaretçiler belirli ücret karşılığında getirilen develer ile fotoğraf çektirebilmektedir.

 

Güray Müze

Güray Müze adlı müze dünyanın ilk ve tek yeraltı müzesidir. Nevşehir’de görülmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Kültür ve tarih gezileri için sıklıkla tercih edilir. Türkiye içerisindeki seramik sanatçılarının eserleri ve bölgeden çıkarılan farklı dönemlere ait seramikler ve çömlekler sergilenmektedir. Ayrıca Türkiye içerisindeki bazı sanatçıların eserlerini yapım aşamalarının izlenme şansı da vardır. Kapadokya Havalimanı uçak bileti ile ulaşılabilir fiyatlarla Nevşehir’e ulaşmak ve Güray Müzesi gibi çeşitli güzellikleri görmek mümkündür.

 

Uçhisar Kalesi

Bölgede her alandan görülen ve yüksek bir peri bacasıdır. Ayrıca en sık ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir. Uçhisar kalesine çıkıldığında tüm vadi rahatlıkla görülmektedir. Özellikle gün batımında gerçekleşen balon uçuşları kaleden muazzam bir şekilde görülmektedir. Nevşehir’de gezilecek yerler arasında en dikkat çekici yerlerden bir tanesidir.

 

Saç Müzesi

Guiness tarafından dünyanın en garip müzeleri arasında gösterilmiştir. Avanos sınırlarında bulunan müze gezilecek yerler arasında ziyaretçilerin ilgisini çeken bir müzedir. İçerisinde 16.000’i aşkın kadının saçı bulunmaktadır. Dükkân sahibinin Fransız sevgilisi ülkesine dönerken saçından bir tutam kesip duvara asmıştır. Bunu öğrenen ziyaretçiler de aynısını yapmaya başlamıştır. Günümüzde dahi ziyaret sırasında bunu yapan ziyaretçiler bulunmaktadır.

 

Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri sekiz katlıdır ve 6000 kişilik kapasiteye sahiptir. Şehire giriş için dört farklı giriş bulunmaktadır. İçerisinde bulunan kilise ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Büyük ve katlı yapısından dolayı ziyaret sırasında görevliler rehberlik hizmeti vermektedir.

 

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi

Nevşehir içinde bulunan Rahipler Vadisi Bizans döneminde keşişler tarafından inziva bölgesi olarak kullanılmıştır. Birçok kaya yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Kaya yapıların yanında Aziz Simeon adına inşa edilen bir şapele de ev sahipliği yapmaktadır. Aziz Simeon Halep yakınlarında yaşayan ve mucize yarattığı iddialarının ortaya çıkması ile bu bölgeye yerleşen ve kaya yapı üzerinde yaşamaya başlayan bir kişidir.

Bu noktada Nevşehir’i gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusuna verilebilecek yanıt ayırılabilecek en fazla günün ayrılması olacaktır. Çünkü Nevşehir çok büyük bir alanı kaplamaktadır ve sadece bir hafta sonu tüm güzelliklerin görülmesi zordur. Nevşehir uçak bileti ulaşılabilir fiyatları ile ziyaretçilere sunulmakta ve eşsiz güzellik deneyimi yaşatmaktadır. 

Nevşehir
29 May Çrş, Bulutlu
21,76°
Prş
15,56°
Cum
18,04°
Cmt
15,39°
Paz
18,32°
Pzt
18,56°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery