Paris Uçak Bileti

Paris

Paris

Paris uçak bileti fırsatlarından önce bu eşsiz şehrin tarihi ve kültürel yapısı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız, planlayacağınız seyahat açısından oldukça verimli olacaktır. Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olan Paris, aynı zamanda dünyanın en romantik şehri; aşıklar şehri olarak da bilinmektedir. Tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin ve önemli olan bu şehirdeki hemen hemen birçok yapı ve eser UNESCO Dünya Miras Listesi tarafından korumaya alınmıştır.

Sömürgecilik tarihinden balıkçılık tekniklerine, uçak tasarımından tekstile, göçmen çobanlardan manikürlere kadar kültürün aslında Fransa ülkesinin geneline yayıldığı bilinmektedir. Bu yoğun kültürel zenginlik içinde elbette en önemli sırayı Paris'in muhteşem galerileri almaktadır. 150 yılı aşkın süredir sanatın kalbi olan başkent, Picasso ve Van Gogh gibi yabancı sanatçıların yanı sıra Monet ve Matisse gibi Fransız sanatçıların eserlerini dünyaya sunmaktadır.

Ayrıca Fransa’nın başkenti olan bu şehir Seine Irmağının iki tarafına kurulmuştur. Irmağın kuzey kısmında kalan tarafa Sağ Yaka adı verilirken güney kısımda kalan tarafa ise Sol Yaka adı verilmiştir. Şehir planı genel olarak en az 2 dairesi bulunan apartmanlardan oluşmaktadır. Paris’te yaşayanların en sık zaman geçirdiği yerler ise birbirinden farklı kafelerdir. 

Sanayi bölgesi de oldukça gelişmiş olan şehirde bolca tütün fabrikası , çimento fabrikası , bira fabrikaları bulunmaktadır. Aynı zamanda uçak yapımı, lokomotif sistemleri, son teknoloji elektrikli araçların üretimi, bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar da Paris'in sanayi ürünleri arasında bulunmaktadır. Paris pek çok açıdan New York gibi, Londra gibi Avrupa şehirlerinden farklı olarak daha çok iş havası yoğunluğunda ve oldukça hızlandırılmış bir yapıda atmosfere sahiptir.

Paris Hava Ulaşımı

Paris, Charles de Gaulle ve Orly adında oldukça büyük iki havalimanına sahiptir. Bu havalimanları aynı zamanda dünyanın en yoğun havalimanları arasında sayılmaktadırlar. Paris uçak bileti fırsatları ile bu havalimanlarına kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı aynı zamanda Roissy Havalimanı olarak da bilinmektedir. Fransa’nın ana havalimanı olan Charles de Gaulle; dünya çapında da oldukça popüler havacılık noktası olma özelliğine sahiptir. Roissy bölgesinin yakınlarında bulunan havalimanı Paris şehrinin yaklaşık 25 kilometre kuzey-doğu tarafında bulunur. Orly havalimanı ise, Paris şehrinin güney tarafında Orly bölgesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Orly Havalimanı'ndan pek çok Avrupa ülkesine ve diğer bölgelere sık sık uçuş düzenlenmektedir.

Paris’te Gezilecek Yerler

Dünyanın en fazla ziyaret etmek istediği şehirlerden biri olan Paris’te gezip görülmesi gereken birbirinden farklı yapıda pek çok müze, tarihi yapı ve oldukça etkileyici özellikte meydanlar bulunmaktadır. Paris gidiş dönüş uçak bileti fırsatları ile bu eşsiz yerlere ve hatta daha fazlasına kolayca ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

Eyfel Kulesi 

Her yıl yaklaşık 7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen bu kule; demirden yapılmış olan bir kule olma özelliği taşımaktadır. Adını inşa eden Gustave Eiffel’den alan kulenin yapımında 19 bin ton çelik ve tonlarca da demir kullanıldığı bilinmektedir. 300 metreden fazla yüksekliğe sahip olan bu kule, aşıkların romantik anlar yaşamak adına sıkça tercih ettiği bir yerdir.

Louvre Müzesi

Louvre, dünyanın en ünlü ve ziyaret edilen sanat müzesidir. 1793 yılında Fransa'da açılan ilk ulusal müze olan Louvre, her yıl dünyanın her yerinden yaklaşık 9 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzede 380 binden fazla sanat eseri var, yaklaşık 35 bin eser sergileniyor. Galeri, müzenin en popüler bölümüdür ve dünyaca ünlü sanatçıların 7.500  eserini hayranlıkla izleme olanağına sahipsiniz. Toplam  sekiz bölümden oluşan Louvre'daki en ünlü eser şüphesiz Leonardo da Vinci'nin başyapıtı Mona Lisa'dır. Sırada Venüs de Milo'nun bir heykeli ve zafer tanrıçası Nike'nin kanatlı bir heykeli var. Louvre'un tarihi görünümüne zıtlık oluşturacak şekilde inşa edilen modern cam piramit, 1980'lerde inşa edilmiştir.

Sacre-Coeur Bazilikası

Roma Katolik bazilikası olan bu yapı Paris şehrinin hemen hemen en ünlü kiliselerinden biri olma özelliğine sahiptir. Paris gidiş dönüş uçak bileti fırsatları ile kolayca ulaşılan bu kilise tarihi açıdan oldukça eski bir kilisedir. Kilisesin tasarımının tamamı Paul Abadie tarafından yapılmış olup içerisindeki mozaikler, kapılar, bazı heykeller oldukça görülmeye değer özelliklere sahiptirler.

La Seine (Sen Nehri)

776 km uzunluğundaki bu nehir dünyanın en popüler nehirleri arasında bulunma özelliği taşımaktadır. Mükemmel tekne gezisine davetiye çıkaran Sen Nehri şehri adeta iki kısma bölmesi yle bilinir. Aynı zamanda Avrupa’da bulunan diğer nehirlere de bazı kanallar aracılığıyla bağlanmıştır. Fransa’nın en uzun nehirlerinden ikincisi olan bu nehrin üstünde bulunan köprü sayısı ise 37 adettir. Yapılan tekne gezintisi esnasında Paris şehrinde bulunan birbirinden değerli ve görkemli bina ve yapıları görme şansına sahip olabilirsiniz.

Pantheon 

Neoklasik mimarisinin özelliklerini bütünüyle taşıyan bu yapının mimar olan Soufflot’ın tarafından yaklaşık 1764 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Paris şehrinin Quartier Latin bölgesinin yakınlarında bulunan yapı aynı zamanda pek çok ünlü kişinin mezarını barındırmaktadır. Eskiden kilise olarak kullanıldığı tahmin edilen bu yapının kubbesi gerek mükemmel fotoğraflar ortaya çıkartmak adına gerekse şehrin manzarasına tepeden tanıklık etmek adına oldukça başarılıdır. Pantheon’a Fransa uçak bileti fırsatları ile kolayca ulaşabilir ve bu eşsiz yapının tadını çıkarabilirsiniz.

Disneyland Paris

Disneyland Paris bir eğlence parkı niteliği taşımaktadır. Disneyland temalı bu yer içerisinde aynı zamanda pek çok otel, alışveriş merkezi, eğlenceli alanlar barındırmaktadır. 1991 yılında açılan Disneyland’ın açılış ismi aslında Eurodisney şeklindeydi.

Şanzelize Caddesi

Paris şehrinin en popüler yerlerinden olan Şanzelize Caddesi; misafirlerini yaklaşık 2km uzunluğa sahip bir gezi alanı ile karşılamaktadır. Paris’te kutlanan özel günlerin hemen hemen çoğuna ev sahipliği yapan bu cadde kendine özgü ışıklandırması ve bolca bulunan kestane ağaçları ile oldukça ilgi çekici ve huzur vericidir. Şanzelize Caddesi üzerinde pek çok kafe, restoran, dünyaca ünlü mağazalar ve hatta sinema salonları bulunmaktadır. 

Le Marais 

Fransa uçak bileti seçenekleri ile çok sık ziyaret edilen ve Paris şehrinin en elit semtlerinden biri olan Le Marais; mimari açıdan oldukça dikkat çekici evlerle dolu bir semttir. Özellikle 17. yüzyıla dikkat çekilen bu semt aynı zamanda Paris şehrinin en kalabalık ve canlı yerlerinden biri olma özelliği de taşımaktadır.

Montmartre 

Bir çeşit tepe olma özelliği taşıyan Montmartre hemen hemen Paris’in en yüksek noktasıdır. Pek çok ünlü film stüdyosu ve birbirinden farklı ve renkli kafeleri içinde barındıran bu tepe gelenlere eşsiz bir manzara sunuyor.

Paris Yeraltı Mezarları 

Paris'te görülecek yerler arasında bulunan Paris Yeraltı Mezarları aslında bir çeşit kalker taşının çıkarıldığı ocak olma özelliği taşımaktadır. Uzunluğu çok fazla olan bu yeri gezerken ancak bir kısmının gezilmesine müsaade edilmektedir. 1785 yılının kasım ayında; gelen şikayetler üzerine kapatılan bu mezarlarda pek çok ölü gömülüydü. Bunların bazı salgın hastalıklara davet çıkarması üzerine kapatılan mezarlar oldukça ilgi çekici hikayesiyle de yerli yabancı pek çok turist ve ziyaretçi tarafından görülmek istenmektedir.

Paris
29 May Çrş, Yağmurlu
19,33°
Prş
12,99°
Cum
13,6°
Cmt
14,93°
Paz
14,65°
Pzt
14,04°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery