Roma Uçak Bileti

Roma

Roma

Roma uçak bileti fırsatlarına göz atmadan önce bu mükemmel şehir hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. İtalya'nın başkenti Roma, İtalya'nın en kalabalık turizm şehridir. 2000 yıldır dünyadaki önemini koruyan bu tarihi şehir, Atina'dan sonra Avrupa'nın en eski ikinci şehri haline geldi. Burası modern devlet anlayışının yanı sıra hukuk ilkelerinin de doğduğu yerdir. Tarihte ilk büyük ve güçlü imparatorluk kurulmuş, bu kutsal topraklarda Hıristiyanlık Batı'ya yayılmış, gelişmiş ve Roma bu bakımdan Hıristiyanlığın kutsal merkezi olmuştur. Burası Hristiyanlar için çok önemli bir yer haline geldi ve birçok turist dini yükümlülüklerini yerine getirmek için bu topraklara gelmek istemiştir.

İkiz kardeşler Romus ve Romulus tarafından kurulan şehir, tüm zamanların en güçlü imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu'nun kalbi ve Avrupa'nın en büyük uygarlığının başlangıç ​​noktasıdır. Şehir, tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kuruludur ve her bir tepedeki görkemli yapılar ile ayırt edilir. Bu tepelerden biri denilince akla Roma gelir, ilk akla gelen ünlü tarihi eser Kolezyum'dur. Adını girişteki devasa Neronis heykelinden alan yapının bir diğer adı da Flavian Amfitiyatrosudur.

Romalıların bir dehadan sonra dünyaya hükmetme arzusunu dile getirdikleri klasik dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olan ve 55.000 kişiyi ağırlayabilen 80 kapılı devasa bir kompleks olarak inşa edilmiştir. Mühendislik yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Bu devasa yapının amacı, gladyatör dövüşlerini ve eski savaşları temsil eden sahneler oluşturmak ve halka büyük bir eğlence sunmaktır. Kolezyum sadece Roma İmparatorluğu dönemi için değil, tarihten günümüze inşa edilen tüm stadyumlar için de önemli bir örnektir ve 2007 yılında dünyanın 7 harikası arasında yerini almıştır. Tarihin en büyük uygarlıklarından bazılarına ev sahipliği yapan şehir, Tiber ve Anine nehirleri arasında uzanan ve yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla Vatikan'ı da içinde barındırır.

Kentin tarihini, kültürünü ve sanatını süsleyen yapılar, her köşesinde kendine özgü Barok mimarisini barındırır. Bu yapılardan biri olan Pantheon, tüm Roma yapılarının en eski ama en iyi korunmuş olanıdır. Antik Yunan'da tüm tanrıların evi olarak adlandırılan Pantheon, bugüne kadar kullanılmış ve halen kilise olarak kullanılmaktadır. Pantheon'un en benzersiz özelliği, şehirdeki tek yuvarlak beton kubbeli kilise olmasıdır. Kubbesinde göğe açılan, 2,7 m çapında, göz adı verilen dairesel bir boşluk vardır.

Dünyanın en çekici şehirlerinden biri olarak değerlendirilen şehir, adeta bir açık hava müzesi görünümünde. Dar sokakların kesiştiği meydanlarda mimari açıdan güzel pek çok çeşme bulunuyor. Bunların en ünlüsü, deniz tanrısı Neptün'ün güzel heykellerini içeren Trevi Çeşmesi'dir (Aşk Çeşmesi veya Dilek Çeşmesi olarak da bilinir). Her yıl pek çok yerli yabancı turist burayı ziyarete gelmektedir.

Roma-İtalya Mutfağı

Dünyanın en popüler mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, pizzası ve makarnasıyla ünlüdür. Deniz ürünleri, parmesan  ve çeşitli soslarla yapılan leziz tatları mutlaka denemelisiniz. Lazanya ve risotto da İtalya'nın en ünlü yemekleri arasındadır. Penne ve ravioli gibi en ünlü makarnaları deneyebilir, et yemeklerinde rozbif ve osso buco'yu tercih edebilirsiniz. Lezzetli bir ana yemekten sonra ünlü İtalyan tiramisu tatlısını veya Gelato Roman dondurmasını mutlaka denemelisiniz. Roma uçak bileti fırsatlarıyla da bu lezzetleri tatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Roma’ya Hava Yolu Ulaşımı

İstanbul-Roma arası uçakla yaklaşık 2 saat sürmektedir. Sadece İtalya'nın değil, Avrupa'nın da en büyük havalimanlarından biri olan Fiumicino Leonardo Da Vinci Havalimanı, Roma'nın 38 km güneybatısında yer almaktadır.

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma gidiş dönüş uçak bileti fırsatları aracılığıyla gezilecek pek çok tarihi ve kültürel yapı ve eserler Roma’da bulunmaktadır.

Panteon

Milattan önce yaklaşık 27 yıllarında yapımına başlanan bu tapınak, herkes tarafından bilinen Mars ve Venüs tanrılarına adanmış ve aynı zamanda bütün pagan tanrıları adına inşaası gerçekleştirilmiştir. Bu tapınağın hemen hemen en dikkat çekici olan özeliği ise tepe kısmında bulunan yuvarlak şeklindeki açıklıktır. Panteonun adeta gözü olarak bilinen bu açıklık bir rivayete göre Tanrıların rahat girip çıkması için bırakılmıştır. Desteksiz yapılan ve buna rağmen sağlam kalabilen kubbe; yaklaşık olarak 1600lü yıllara kadar dünyanın en büyük kubbesi olma özelliğini korumuştur. Roma imparatorluğu resmi dini olarak Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra 610 yılında Bakire Meryem Ana Kilisesi olarak kutsanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu anlamda tarihte ilk kez pagan tapınağının kiliseye çevrilmesi gerçekleşmiş olmuştur.

Piazza Navona

Navona Meydanı da olarak bilinen bu yer oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Roma gidiş dönüş uçakbileti fırsatları aracılığıyla kolayca ulaşılan bu meydanda birbirinden farklı ve yetenekli sanatçılar sokakta eserlerini sergiler. Aynı zamanda küçük şirin kahve dükkanlarının çevresinde sokak sanatçıları seramoniler yaparak keyifli anlar yaşatmaktadır.

Aziz Melek Kilisesi

Bu kilise adını gökten melek indiği rivayeti sonrasında almıştır. Aslında kilise tüm herkesi etkileyen veba salgınının bitmesinden sonra inşa edilmiştir. Kutlama amacıyla inşa edilen kilise aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Cem Sultan’ın kardeşi Beyazıt ile etmiş olduğu taht kavgasından sonra bir bodrum kalesine sığınıp daha sonrasında Osmanlı devletine rehin iken koz olarak tutulduğu kilisedir.

Capitoline Müzesi

İtalya uçak bileti ile ulaşım sağlanabilen ve Piazza del Campidoglio üzerinde yer alan Capitoline Müzesi; dünyanın hemen hemen en eski müzelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Uzun bir tünel şeklinde birbirine bağlanmış olan bu iki binayı sokağa çıkmadan da gezme imkanı bulabilirsiniz. Birbirinden farklı ve mükemmel çok sayıda resim koleksiyonu ve heykel koleksiyonuna sahip müzede çok kıymetli isimlerin -Tintoretto gibi- isimlerin çok kıymetli eserlerini yakından görebilme şansına sahip oluyorsunuz.

Yeraltı Mezarları 

Bilindiği üzere Roma’da yaklaşık 313 yılına kadar fiilen gömülme işlemi yasaklanmıştı. Bir çözüm yolu olarak Hristiyanlığın ilk zamanlarında Romalılar gizlice ibadetlerini gerçekleştirmeye çalışıyor ve gizli mezarlıklara gömülmek istiyorlardı. Sayı olarak yaklaşık 60’ı bulan mezarların günümüzde yalnızca birkaçı gezilebilmektedir. 

Caracalla Hamamı

İtalya uçak bileti ile ulaşım sağlanabilen bir diğer yer ise Caracalla Hamamıdır. Bu hamam Roma tarihinin en gösterişli ve hemen hemen en büyük hamamıdır. Yaklaşık MS 212-216 yıllarında inşa edildiği sanılan bu hamam; o zamanlarda insanların sosyalleşebilmesi adına büyük önem taşımaktaydı. Adeta bir mimarlık harikası olarak nitelenen bu hamam zamana yenik düşerek yağmalanmış, sarsıcı depremlerle yıkılma raddesine gelmiştir. 

Basilica di San Clemente

Roma'da görülecek yerler arasında her zaman mutlaka sayılan  Basilica di San Clemente kilisesinin geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Papa Clement’e ithaf edildiği de bilinen kilisenin başlangıcı neredeyse Hristiyanlığın ilk dzamanlarına kadar inmektedir. Yaklaşık 2. yüzyılda binanın bulunmuş olduğu yerdeki ev, Hristiyanlık dinini kabul eden ilk senatörlerden birine aitmiş ve ibadet yeri olarak kullanılmaktaymış. Daha sonrasında bazilika haline getirilen evin bir kısmı, 1084 yılında çok büyük hasar görmüştür. Bu hasarın ardından yaklaşık 1108-1109 yıllarında tekrar inşası gerçekleştirilen  binanın dış cephesi Roma’daki diğer kiliselerle oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Ancak içerisi tamamen farklıdır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Roma
29 May Çrş, Yağmurlu
25,04°
Prş
18,29°
Cum
19,54°
Cmt
17,58°
Paz
17,27°
Pzt
18,53°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery