Van Uçak Bileti

Van

Van

 

Van uçak bileti, sizleri Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Van şehri ile çok aha konforlu ve çok daha pratik bir şekilde bir araya getiriyor. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almakta olan Van; Türkiyenin en kalabalık 19. Şehridir. Bu açıdan Doğu Anadolu bölgesinin en kalabalık şehri Van'dır. Volkanlarla çevrili Türkiye'nin en büyük gölü bu şehirde bulunmaktadır. Bu şehir hem doğal güzellikler açısından hem de tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir.

Van'ın tarihinin M.Ö. 5000 yıllarına kadar dayandığı tahmin edilmektedir. geri dön. Tirquitepe Mezarlığı ve Elnis Mezarlığı'nda yapılan kazılarda çok sayıda bakır, bronz ve Demir Çağı eseri ortaya çıkarılmıştır. Antik çağlardan beri çeşitli uygarlıklar gelişmiştir. MÖ 2000 Hurriler bölgeyi yöneten ilk eyaletti. Urartu eyaleti Tuşva (Van) de bu toprakları yaklaşık 247 yıl yönetti. İran Medleri'nin Urartu krallığına son vermesi ve bir süre hüküm sürmesinden sonra MÖ 332'de Persler tarafından yerleşmiştir. M.Ö. bu bölgeye yerleşti. Makedon Kralı İskender'in Pers İmparatorluğu'nu yıkmasından sonra bölge MÖ 88'e kadar yönetildi. Makedonlar ve Partlar tarafından yönetilir. Romalılar ve Sasaniler'den sonra Bizans egemenliğine giren bölge, uzun süreli savaşların da sebebiydi.

Van’a Ne Zaman Gidilir?

Van'a bir gezi planlarken, yerel iklim koşullarını göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Van, Doğu Anadolu bölgesinde yer alır ve karasal bir iklime sahiptir. Şehirde kış oldukça sert geçer. Karlı günler çok. Kışın, donma noktasının altındaki sıcaklıklarla yaklaşık 150 gün vardır. Kar yaklaşık 3 ay yer üstünde kalır. Yazlar genellikle sıcak ve kurak geçer ancak Van Gölü serinlik getirir. Yaz, diğer şehirlere kıyasla az yağışlı ve nispeten yüksek sıcaklıkların olduğu mevsimdir. Van, yılda yaklaşık 120 gün güneş ışığı alan Türkiye'nin en güneşli illerinden biridir. Bu nedenle Van, Urartu döneminde Tusva adını almıştır. Tusba "mükemmel güneş" anlamına gelir. Sizler de bu şehire gezi planı yapmayı düşünüyorsanız Van uçak bileti fırsatlarına bir göz atabilir; uygun fiyatlarla bu eşsiz şehre ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Van’da Nerede Kalınır?

Kedileri, tarihi yerleri ve efsane kahvaltıları ve yemekleri ile Van şehri seyahat tutkunları için çok çeşitli seçenekler sunuyor. Seyahat tutkunlarının kalabileceği birbirinden farklı pek çok otel, pansiyon ve butik otel de bulunuyor. Van’da oteller her ihtiyaca ve her bütçeye hitap edebilmeyi başardığı için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Konfor arayanları dört ve beş yıldızlı oteller bekliyor, ancak bütçesini aşmak istemeyenler için otel konforu sağlamakta olan pansiyonlarda ideal bir seviyede hizmet sunuyor. Van’da oteller ve pansiyonlar gibi geniş yelpazede sunulan konaklama seçenekleri sayesinde şehre gezi planlamayı düşünenlerin konaklama sorunu direkt ortadan kalkıyor.

Van’da Gezilecek Yerler

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Van, sadece tarihi güzelliğiyle değil, eşsiz doğasıyla da ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Birçok medeniyetin yaşadığı bir şehirde, sanat eserlerini görün ve Van Gölü'nde tekne gezintisine çıkın. Doğanın ve su sporlarının tadını çıkarırken, zengin mutfağın eşsiz lezzetlerinin hepsini deneyin. Bir gözü yeşil bir gözü mavi olan dünyaca ünlü Van Kedisi'ni görmeden bu şehirden kesinlikle ayrılmayın. Selçuklu ve Osmanlı döneminde önemini koruyan Urartu medeniyetinin başkenti Van şehrini ziyaret ederek Van’ı gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında bu şehirde en az 3 gün geçirin. Van'daki turistik mekanların sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle seyahatinize başlamadan önce gezilecek yerler listesi oluşturmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Van Kalesi

M.Ö 9. Yy’da inşa edilmiş olan Van Kalesi bu şehrin en ikonik yapısıdır Kalenin içinde Kral I. Sarduri'ye ait olduğuna inanılan Asur çivi yazılı bir yazıt bulunmaktadır. Sarp bir uçurumun üzerine inşa edilen Van Kalesi, günümüze kadar gelebilmiştir. Kale ziyaretiniz sırasında Van kültürünü yakından görmek için hemen yan taraftaki Van Evi'ne uğrayın. Van’ı gezmek için kaç gün kalmak gerek noktasında gezi listenize bu yeri mutlaka ekleyin.

Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi

Van'daki en önemli tarihi eserlerden biri de Akdamar Adası'ndaki Akdamar Kilisesi'dir. Van Gölü'nün ikinci büyük adası olan Akdamar Adası, Attamaru ve Agtamaru olarak da biliniyor. Van'ın Gevas ilçesi sınırları içinde yer alan ada, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini cezbetmektedir. Ferit Melen Havalimanı uçak bileti fırsatlarından yararlanabilir; bu eşsiz yeri gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

Peri Bacaları

Van'ın en önde gelen doğal güzelliği de peribacalarıdır. Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünün peribacaları Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki Peri Bacaları’na neredeyse hiç benzemiyor. Eşsiz bir manzaraya sahip olmayı başaran Van Peri Bacası, Yit Volkanı'ndan gelen rüzgar ve yağmur sularının kayayı aşındırmasıyla oluşmuş bir yapıdır. Burası özellikle de yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. anadokya, peri bacalarının yanı sıra pek çok mağaraya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede daha eşsiz deneyimler yaşatmaktadır. Sizler de bu eşsiz deneyimlere katılmak istiyorsanız Ferit Melen Havalimanı uçak bileti fırsatlarına mutlaka bir göz atmalısınız.

Muradiye Şelalesi

Van’a planladığınız seyahat yaz ya da ilkbahar aylarını kapsamakta ise Muradiye Şelalesi uğramadan geçmemeniz; hatta uzun süre vakit geçirmeniz gereken eşsiz bir yerdir. Muradiye Şelalesi sadece görüntüsüyle değil, etrafındaki kış aylarında donan yeşilliğiyle de görülmeye değer yerlerden biridir. Bu durumda, büyüleyici bir güzellik gezinizi daha farklı bir boyuta taşır. Şelale ayrıca biraz sessiz zaman geçirmek için idealdir. Yaz piknikleri için popüler olan Muradiye Şelalesi, kampçıların da ilgi odağıdır.

Şeytan Köprüsü

Bendi Mahi Çayı üzerindeki köprü 17 metre yüksekliğinde ve çok dar. Köprünün genişliği yaklaşık 3 metredir. Zamanında köprüyü geçmeye çalışan düğün alayı şehit düştüğü için buraya "Şeytan Köprüsü" denilmiştir. Bendi Mahi Deresi'nin batısındaki köye giden köprü 19. yüzyılda yapılmıştır. Van'ın en önemli tarihi mekanlarından biri olan Şeytan Köprüsü, muhteşem doğa manzaralarını gözlemleme, huzurlu anlar geçirme ve muhteşem fotoğraf kareleri çekme şansı sunuyor. Van’da görülecek yerler arasında her daim sayılan bu yer Muradiye Şelalesine yakın bir konumda bulunduğu için seyahatinizi planlarken bu iki yeri tek güne eklemeniz tavsiye olunur.

Van Kedi Evi

En güzel Van kedilerini görmek istiyorsanız Yüzüncü Yul Üniversitesi'ndeki Van Kedisi Araştırma Merkezi'ni ziyaret etmenizi öneririz. Nesli tükenmekte olan Van Kedilerini korumak için kurulan Van Neko Evi'nde sevimli kedilere hayran olabilirsiniz. Evde yeni doğmuş olan yavru kediler için bir bakım odası bulunmakta, erkek ve dişi kediler ayrı odalarda tutulmaktadır. Burada beyaz kürkü ve farklı göz renkleri ile dünyaca ünlü Van kedisi ile fotoğrafınızı çektirebilirsiniz.

Hüsrev Paşa Camii

Van’da görülecek yerler arasında oldukça önemli bir tarihi yapı; Hüsrev Paşa Camii’de yer alıyor. Van'ın Eski Kenti Orta Kap semtindeki Hüsrev Paşa Camii'nin ana girişi, 1567 yılında Van Valisi Köse Hüsrev Paşa tarafından Mimar Sinan için yaptırılmıştır. Medreseler, türbeler ve imaretler külliyesi içinde yer alan Hüsev Paşa Camii'nin çinilerinin çoğu günümüze ulaşmamıştır. Minare ve dış cephe, iki renkte kesme taştan dikkat çekici bir şekilde yapılmıştır.

Van
29 May Çrş, Güneşli
20,31°
Prş
15,27°
Cum
18,2°
Cmt
18,08°
Paz
16,16°
Pzt
16,77°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery